Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czujniki sprawdzą, czy skarpa się osuwa

gonzo19
gonzo19
Na Skarpie Warszawskiej staną trzy punkty obserwacyjne, które będą monitorować ruchy tektoniczne podłoża. Ma to uchronić mieszkańców stolicy przed katastrofą budowlaną.

Pewne obszary skarpy, na której stoi m.in. warszawska starówka, mogą się osuwać – uważają geolodzy. Dlatego miasto postanowiło sfinansować program monitorowania Skarpy Warszawskiej. W ciągu trzech lat na skarpie staną trzy punkty obserwacyjne. Będą obejmowały Stare Miasto (m.in. klasztor Wizytek), okolice ul. Myśliwieckiej i teren przy kościele św. Katarzyny.

– Cała sztuka polega na tym, aby zapobiegać – mówi Arkadiusz Drewniak, zastępca dyrektora Biura Ochrony Środowiska warszawskiego ratusza. Program monitoringu będzie kosztował miasto około milion złotych. W budżecie Warszawy są już zarezerwowane na to pieniądze.

Arkadiusz Drewniak uspokaja, że większa część Skarpy Warszawskiej jest stabilna. – Są tylko obszary, które z powodu ruchów ziemi, mogą być niebezpieczne. Czujniki będą monitorować przemieszczanie się ziemi. To pomoże nam ratować w przyszłości budynki – dodaje Drewniak.

Do pomiarów geolodzy będą używać m.in. inklinometrów. Na podstawie odchyłów przyrządu, będzie można określić stopień przemieszczania się ziemi. – Efektem tych pomiarów ma być wskazanie miejsc niebezpiecznych na Skarpie Warszawskiej – wyjaśnia Arkadiusz Drewniak.

Skarpa Warszawska to charakterystyczny element krajobrazu stolicy. Położona wzdłuż Wisły na odcinku od Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, poprzez park Morskie Oko, Łazienki Królewski, rejon Zamku Królewskiego, Stare Miasto, aż do parku Młocińskiego. Wysokość skarpy waha się od 6 do nawet 25 metrów. W 1949 r. podczas budowy Trasy W-Z skarpa osunęła się częściowo i kościół św. Anny został cudem uratowany.



Czytaj również:
Skarpa warszawska ocalała

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto