Czy warto być narcyzem?

abcZdrowie.pl
by Samantha Forsberg / CC BY 2.0 (flickr)
Czy warto wchodzić w relacje z narcyzami i czy warto samemu być narcyzem? Sprawdź, dlaczego również do tej kwestii warto podejść z dystansem.

Egoizm i narcyzm to pojęcia, które w pierwszej chwili przywodzą raczej pejoratywne skojarzenia. Jesteśmy uczeni bowiem, że żyjąc w społeczeństwie, należy się dzielić, a jeżeli damy coś od siebie, możemy liczyć też na wsparcie ze strony innych. Tymczasem okazuje się, że jedno nie wyklucza drugiego, a zdrowy poziom narcyzmu jest wręcz wskazany.

Narcyzm wpisany w naturę
Przede wszystkim każdy z nas rodzi się narcyzem. Zgodnie ze słowami Susan Krauss, profesor psychologii na Uniwersytecie w Massachussetts, małe dzieci przystosowane są do tego, by uwzględniać tylko swój punkt widzenia, a umiejętność brania pod uwagę perspektywy innych osób jest kompetencją nabieraną wraz z wiekiem i doświadczeniem. Trzymiesięczne dzieci wykazują zachowania narcystyczne, płacząc głośno, by ich potrzeby zostały zaspokojone. Kres narcyzmu pierwotnego następuje, gdy dziecko uświadamia sobie własną odrębność, ale przy tym i zależność od innych.

Osoby narcystyczne są skoncentrowane tylko na sobie, a kontakty z innymi (ze względu na libido skierowane do wewnątrz zamiast na zewnętrzne obiekty) wydają im się mało realne, przez co tracą na znaczeniu. Podczas gdy w psychiatrii narcyzm klasyfikowany jest już jako zaburzenie osobowości, psychoanaliza obejmuje pod tym pojęciem szerszy zakres ludzkich zachowań.

Pozytywna strona narcyzmu
Paradoksalnie okazuje się, że ludzie, który wykazują zdrowy poziom narcyzmu są bardziej skłonni do współpracy i podejmowania się zadań zespołowych. Pod określeniem „zdrowy poziom narcyzmu” kryje się wówczas nieprzykładanie nadmiernej, blokującej uwagi do tego, co myślą inni na ich temat. Chodzi więc raczej o zdrową (również nie nad wyraz wygórowaną) pewność siebie i wiarę w słuszność swoich racji, która wcale nie muszą szkodzić innym. W każdym razie osoby takie prezentują w grupie niższy poziom lęku niż pozostali. Są oni raczej zadowoleni, niezależnie od tego co mogą pomyśleć inni, a tym samym przyczyniają się do utrzymania ogólnej dobrej atmosfery. Z kolei w czasie rozmów kwalifikacyjnych liczy się umiejętność opowiadania o swoich doświadczeniach i osiągnięciach, co pozwala na skuteczne zaprezentowanie własnej osoby. Osoby, które umieją rozpoznać swoje potrzeby, własne dobre i mocne strony, są przygotowane, by je werbalizować i opisywać przyszłemu pracodawcy. Dzięki temu mogą wydać się bardziej konkretne.

Wszystko z umiarem
Z drugiej strony, jak twierdzi psycholog i psychoterapeuta Tomasz Furgalski, narcyzm w istocie polega na budowaniu słabych, powierzchownych, łatwo rozwiązywalnych relacji z innymi osobami. Można powiedzieć wobec tego, że czyni życie niezwiązanym. Brak przywiązania rodzi swobodę i w ten sposób sugeruje wartość. Tymczasem silne, głębokie, autentyczne związanie się przynosi dar bliskości. Zatem nie warto być narcyzem, który traci możliwość przeżycia przygody więzi – dodaje.

W istocie wszędzie możemy dopatrywać się tych dobrych i złych stron. Narcyzm (narcystyczne zaburzenie osobowości) w ujęciu psychiatrii jest zaburzeniem, odchyleniem od normy o negatywnym oddziaływaniu. Człowiek jest istotą społeczną i wykazuje potrzebę akceptacji. Negatywny narcyzm jest niejako wynikiem braku takiej akceptacji u rodziców. Natomiast umiejętność samodzielnego rozpoznawania swoich potrzeb, ale też dostrzeganie potrzeb innych, stanowi furtkę do otwartej, efektywnej komunikacji nastawionej na satysfakcję obu stron.

Czy warto być narcyzem? To zależy, co rozumiemy pod tym pojęciem. Przede wszystkim warto integrować to, czego doświadczamy w życiu wewnętrznym z tym, co nas spotyka w wyniku wchodzenia w różne codzienne interakcje.

Tekst: Magda Piestrzyńska

Wsparcie redakcyjne od:

Będzie nowe święto państwowe?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie