Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom generała Tokarzewskiego-Karaszewicza trafił do rejestru zabytków. W jego piwnicy ukryta była tajna radiostacja

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Dom przy Telefonicznej 18 w Warszawie został wpisany do rejestru zabytków
Dom przy Telefonicznej 18 w Warszawie został wpisany do rejestru zabytków MWKZ
Dom generała Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, który w czasie II wojny światowej stał na czele pierwszej konspiracyjnej organizacji wojskowej - Służby Zwycięstwu Polsce, został wpisany do rejestru zabytków. Budynek znajduje się przy ul. Telefonicznej 18 na Osiedlu Boernerowo. W jego piwnicy działała konspiracyjna radiostacja ukryta w skrytce, do której wejście znajdowało się pod ruchomym, przesuwanym piecem. Szczegóły poniżej.

Prof. Jakub Lewicki wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego dom położony przy ul. Telefonicznej 18 na Osiedlu Boernerowo (I Osiedle Łączności) w Warszawie.

Dorn przy ulicy Telefonicznej 18 został zbudowany pomiędzy wiosną 1932 a zimą 1933. Jego właścicielką została małoletnia wówczas Irena Tokarzewska-Karaszewiczówna, córka generała Michała Tokarzewskiego-Karasrewicza, występującego w jej imieniu. Dom po wojnie został zajęty przez wojsko. 7 lutego 1953 roku został sprzedany. Obecnie jest własnością Skarbu Państwa, a jego zarządcą jest miasto Stołeczne Warszawa.

Konspiracyjna radiostacja ukryta w piwnicy

Wartości historyczne budynku wiążą się z wybitną postacią inwestora - generała Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza. W czasie II wojny światowej stał na czele pierwszej konspiracyjnej organizacji wojskowej - Służby Zwycięstwu Polsce, następnie został komendantem lwowskiego okręgu Związku Walki Zbrojnej. W okresie powojennym pełnił funkcję Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych i Ministra Obrony Narodowej w Rządzie Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie.

Na wartość historyczną wpływają również fakt, iż było to miejsce związane z okupacyjną historią Boernerowa. W piwnicy budynku działała konspiracyjna radiostacja ukryta w skrytce, do której wejście znajdowało się pod ruchomym, przesuwanym piecem, znajdującym się w pokoju na parterze. Została ona przypadkowo odkryta podczas remontu domu prowadzonego w 1978 r. Wydobyta aparatura radiowa była prezentowana na wystawie w Muzeum Techniki. Ponadto pod werandą prawdopodobnie znajdowała się (lub nadal znajduje) skrytka z bronią, związana z działalnością konspiracyjną mieszkańców - przekazał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Przykład podwarszawskiej architektury okresu międzywojennego

Jak podkreślił prof. Jakub Lewicki, budynek przy Telefonicznej jest wartościowym przykładem dawnej podwarszawskiej architektury okresu międzywojennego oraz dokumentem rozwoju przestrzennego tego rejonu z jej typową drewnianą zabudową.

Budynek wyróżnia się wysokim stopniem i dobrym stanem oryginalnej substancji, w tym konstrukcji i formy architektonicznej wraz z pierwotnym w większości układem pomieszczeń, częścią stolarki drzwiowej, drewnianymi podłogami i schodami, Przedmiotowy budynek stanowi świadectwo rozwoju osiedla Boernerowo, które po przemianach administracyjnych stała się takie częścią układu przestrzennego oraz tożsamości obecnej warszawskiej dzielnicy Bemowa - powiedział konserwator.

Dom przy Telefonicznej 18 w Warszawie został wpisany do rejestru zabytków
Dom przy Telefonicznej 18 w Warszawie został wpisany do rejestru zabytkówMWKZ
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto