Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom Walentego Biasa nadal zdobią historyczne bunclówki

Patrycja Twardowska
Arkadiusz Romanowski odtworzył dach w pierwotnej wersji
Arkadiusz Romanowski odtworzył dach w pierwotnej wersji
Coraz trudniej znaleźć na Opolszczyźnie dach ozdobiony dachówkami ułożonymi w tradycjne wzory. Gdy rusza remont, historyczne dachówki ustępują miejsca nowym. Na szczęście nie wszędzie.

Coraz trudniej znaleźć na Opolszczyźnie dach ozdobiony dachówkami ułożonymi w tradycjne wzory. Gdy rusza remont, historyczne dachówki ustępują miejsca nowym. Na szczęście nie wszędzie.

- Gdy cztery lata temu jeździłam po Opolszczyźnie i fotografowałam wiejską architekturę, zobaczyłam piękny kolorowy dach - wspomina Elżbiet Wijas-Grocholska z Muzeum Wsi Opolskiej.

Był remontowany, Wijas-Grocholska pomyślała, że tak piękne i solidne dachówki mogą zostać zniszczone. - A jakiś czas później zobaczyłam ten sam dach, podwyższony, z wbudowanymi oknami. Stare dachówki, oczyszczone, tworzyły mozaikę według oryginalnego wzoru.

Dom zbudował Walenty Bias, znany działacz narodowy, uczestnik powstań śląskich. Jego imieniem nazwana jest jedna z ulic w Opolu. Dziś dom należy do jego prawnuka Arkadiusza Romanowskiego. - Skorzystałem ponownie ze starych dachówek, bo według ekipy budowlanej były o wiele lepszej jakości niż produkowane teraz - mówi Romanowski. -Są to tak zwane bunclówki. - tłumaczy Wijas-Grocholska .- Ich nazwa pochodzi od niemieckiej nazwy Bolesławca gdzie były robione. Niestety, ludzie zazwyczaj nie dbają o tradycję. Bo to staromodne, bez smaku, takie cepeliowe. Kupują więc nowe, czyste, modne.

Tak stało się w Winowie, gdzie przy głównej ulicy stoi dom do niedawna przykryty starym dachem. Na nim dachówki w dwóch kolorach ułożone były w taki sposób, że tworzyły imię i nazwisko "Johan Dussa". Zostały zdjęte.

Były też dachy politycznie podejrzane . To dachy z napisem "Gott mit Uns". Po wojnie polskie władze kazały je rozbierać W Kadłubie Turawskim w trzech przypadkach dachówki zostały poprzestawiane i tak przetrwały ponad 40 lat. Niedawno na jednym przywrócono stary napis.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto