Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dracula - wampiry bez zębów w stolicy

abc
abc
W Państwowym Muzeum Etnograficznym otwarto niezwykłą wystawę poświęconą wąpierzom, upiorom i innym demonicznym stworzeniom charakterystycznym dla wierzeń słowiańskich.

W kulturze współczesnej niezwykłą popularnością cieszą się filmy i książki poświęcone życiu wampirów. Uważa się, że modę na potwory zamieszkujące rejony obecnej Rumunii zapoczątkował angielski pisarz, Bram Stoker, autor słynnej gotyckiej opowieści „Drakula” poświęconej życiu pewnego transylwańskiego arystokraty, który okazuje się wampirem.

Do kanonu lektur obowiązkowych z zakresu wiedzy o upiorach należy zaliczyć również cykl „Kroniki wampirów” Anne Rice, która przed 30 laty w książce „Wywiad z wampirem” stworzyła niezapomniany obraz pół-człowieka, opowiadającego o swoim życiu pewnemu dziennikarzowi. Książka została zekranizowana dwie dekady później i za sprawą fantastycznych kreacji, początkującego wówczas Brada Pitta oraz Toma Cruise (aktora rozpoznawalnego wtedy z filmu „Koktajl”), stała się filmowym hitem lat 90. minionego wieku.

Obecnie niecodziennym powodzeniem cieszą się książki autorstwa Stephenie Meyer, która za sprawą powieści „Zmierzch” o zakazanej miłości wampira do pięknej śmiertelniczki, stała się ulubienicą wszystkich młodych Amerykanów. Utwór został w ubiegłym roku przeniesiony na ekran przez reżyserkę Catherine Hardwicke i szybko zyskał miano najlepszej miłosnej sagi wampirzej wszech czasów.

Wypij moją krew i żyj wiecznie?
Według ludowych wierzeń, wampiry to istoty żywiące się posoką; są wysokie, blade i mają szklisty, nieobecny wzrok. Zamieszkują zazwyczaj tereny niedostępne dla zwykłego człowieka, a w szczególności lubują się w zamkach, pałacach i opuszczonych rezydencjach. Najchętniej żywią się ludzką krwią, choć w razie kryzysu nie pogardzą również tą zwierzęcą, np. szczurzą, mimo że uważana jest ona za gorszą, zdecydowanie niesmaczną strawę.

Państwowe Muzeum Etnograficzne, aby przybliżyć wszystkim zainteresowanym legendę o najsłynniejszych, upiornych mieszkańcach Rumunii, zorganizowało wystawę poświęconą starosłowiańskim legendom. Ekspozycja „Wampiry, strzygi i spółka” ma na celu przybliżenie ludziom historii słynnych nieożywieńców, którzy przez lata wywoływali postrach wśród lokalnych społeczności.

Do opracowania scenariusza wystawy posłużyła książka prof. Otylii Hedesan, która w swoim dziele „Pentru o mitologie difuza” opisuje XVIII-wieczne rumuńskie zwyczaje i praktyki związane z upiorami wedle ludowych wierzeń.

Dodatkowo, w ramach prezentacji, będzie możliwość uczestniczenia w różnych wydarzeniach, na które wstęp jest zawsze bezpłatny. Przedstawiamy najciekawsze z nich:

  • 18 kwietnia, sobota, godz. 18.00 – „W zaświatach Muzeum” fabularna gra na żywo

  • 26 kwietnia, niedziela, godz. 17.00-20.00 – „Uwaga Wampir!” - fabularna gra terenowa

  • 29 kwietnia, środa, godz. 18.00 – „Zagadkowe rumuńskie monastyry” – wykład Wojciecha Krasińskiego

  • 5 maja, wtorek, godz. 18.00 – „Jak nie stać się wampirem?” – wykład z cyklu „Sposób na wampira”

  • 9 maja, sobota, godz. 17.00 – 23.30 – „Seans z wampirem” – wieczór filmowy cz.1

  • 10 maja, niedziela, godz, 16.00 – 21.00 – „Seans z wampirzycą” – wieczór filmowy cz.2

Pełne kalendarium dostępne jest na stronie MM Warszawa w zakładce „Dzieje się”.

Kilka przydatnych informacji
Wystawę można oglądać w Państwowym Muzeum Etnograficznym przy ul. Kredytowej 1, do 28 czerwca 2009 roku.

Muzeum czynne jest dla zwiedzających:
  • we wtorki, środy i czwartki w godz.10.00 – 18.00,
  • w piątki między 10.00 a 16.00,
  • w soboty od 10.00 do 17.00,
  • w niedziele od 12.00 do 17.00.
Nieczynne jest w poniedziałki i dni świąteczne.

Ceny biletów: normalny (10 zł), ulgowy (5 zł), rodzinny (15 zł; max. dwie osoby dorosłe i trójka dzieci i młodzieży do lat 18). W sobotę wstęp jest bezpłatny.

Bilet foto, umożliwiający robienie zdjęć na wystawie, kosztuje 12 zł.

A na koniec mały smaczek: czy wierzycie, że wampiry naprawdę istnieją i spokojnie żyją wśród nas? Krótki filmik "National Geographic" przedstawia rozmowę z niejakim... wampirem imieniem Don Henri, który zapewnia widzów, że upiory nadal istnieją i mają się naprawdę dobrze.



Czytaj również:
Oddaj krew z motocyklistami
Zombie Nation III: Halloween Dark Party w Radiu Luxembourg [foto]

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto