Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Blisko 570 milionów złotych na inwestycje w Warszawie od Sejmiku Mazowsza. Nie ma dodatkowych środków dla WKD

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik
Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik Krystian Dobuszyński
Sejmik Mazowsza chwali się 570 milionami złotych na inwestycje w Warszawie i blisko miliardem dla samorządów lokalnych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Nadal nie wiadomo kiedy zakończy się strajk maszynistów WKD. Pociągi nie kursują w godzinach szczytu, a formę strajku skrytykował marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik.

Dofinansowane inwestycje w Warszawie

Mazowiecki Szpital Bródnowski otrzyma w tym roku z budżetu województwa mazowieckiego 47,6 miliona złotych na inwestycje. Planowana jest przebudowa pomieszczeń II piętra budynku C dla potrzeb Zespołu Oddziałów Kardiologii.

Szpital ma przeprowadzić również informatyzacje, modernizacje instalacji wodociągowej i przeciwpożarowej i zakupić aparaturę medyczną. Zaplanowano również budowę i przebudowę budynków H i D. W sumie do 2029 roku samorząd zaplanował na te inwestycję ponad 417 milionów złotych. Zarezerwowano też 26,5 miliona złotych na budowę nowego obiektu szpitalnego w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.

39 milionów zł dla instytucji kultury

Sejmik przekaże między innymi 13,7 miliona złotych dla Państwowego Muzeum Archeologicznego na modernizację skrzydeł północnego i wschodniego Arsenału Warszawskiego. Dzięki temu muzeum ma zyskać nowe przestrzenie na wystawy. Dodatkowo radni będą głosować o przyznaniu dodatkowych środków dla muzeum - 11 milionów złotych na zorganizowanie wystawy stałej w wyremontowanych pomieszczeniach.

Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie otrzyma ponad 11 milionów złotych na inwestycje, a Muzeum Niepodległości 2,3 miliona złotych. Placówka ma zakupić wyposażenie i wykonać wystawy stałe w swoim nowym oddziale w Radzyminie - Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Nie ma dodatkowych środków na podwyżki dla maszynistów WKD

Trwa strajk generalny który rozpoczął się 18 stycznia i, jak zapowiadają kolejarze, trwać będzie do skutku, we wszystkie dni robocze. Oznacza to wstrzymanie ruchu pociągów od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00 do 8:00 i od 15:00 do 17:00, z wyjątkiem weekendów.

- Za dialog ze związkami zawodowymi odpowiada zarząd spółki. Natomiast odpowiadając na pytanie czy mamy zabezpieczone w naszym budżecie pieniądze na ekstra podwyżki - nie mamy. Tak jak powiedziałem budżet był tak konstruowany by to nie przekraczało 15% - mówił podczas konferencji poświęconej budżetowi Sejmiku Mazowsza na 2024, marszałek województwa Adam Struzik. Na jutro zapowiedziana jest kolejna tura rozmów między zarządem a przedstawicielami strajkujących.

Zaskakujące były słowa marszałka Struzika dotyczące samego strajku: - Bardzo szybko podjęto decyzję o strajku. Ja bardzo negatywnie oceniam formę tego strajku, bo maszyniści celowo postanowili strajkować w godzinach szczytu. Ludzie dojeżdżają do pracy i oni wiedzieli, że to będzie bolesny strajk. Przypomnijmy, że wcześniej przeprowadzono m.in. strajk ostrzegawczy. Marszałek zaapelował o refleksję do maszynistów w tej sprawie. Szczegóły dotyczące strajku znajdziecie tutaj.

Wśród inwestycji, które dofinansuje sejmik województwa znalazły się także ponad 342 miliony złotych na drogi, około miliarda złotych na programy wsparcia czy środki na planowaną linię kolejową do lotniska w Modlinie. W najbliższych dniach przekażemy szczegółowe informacje jakie uzyskaliśmy dla poszczególnych przedsięwzięć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto