Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drewniak Burkego w końcu doczekał się remontu. Trwają prace ratunkowe

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Rozpoczęły się długooczekiwane prace remontowe w drewnianej oficynie, tzw. domu Burkego, przy ul. Kawęczyńskiej 26. Remont uchroni przed dalszą degradacją najbardziej zniszczone fragmenty budynku, zwłaszcza ścian szczytowych. Szczegóły poniżej.

Drewniak Burkego – ruszyły prace zabezpieczające

Nareszcie rozpoczęły się prace interwencyjne w drewnianej oficynie, tzw. domu Burkego, przy ul. Kawęczyńskiej 26 w Warszawie. O tym, że warszawski drewniak wymaga pilnej renowacji informowaliśmy kilkukrotnie. W czwartek 5 listopada 2020 stołeczny ratusz poinformował, że trwają prace nad zabezpieczeniem najbardziej zagrożonych części budynku. - Robotnicy wymienią podwalinę i podbiją fundamenty w skrajnych częściach oficyny. Ponadto, planowane jest przemurowanie i zabezpieczenie kominów, które stanowią poważne zagrożenie dla praskiego drewniaka - informuje stołeczny ratusz.

Drewniak Burkego w końcu doczekał się remontu. Trwają prace ratunkowe

"Jedynie pilne prace remontowe"

Oficyna Burkego w 2015 r. została objęta ochroną i wpisana do rejestru zabytków. Od dawna czeka na remont. - Jednakże w obecnej sytuacji możliwe jest jedynie przeprowadzenie pilnych prac zabezpieczających, które w pełni pokryje miasto- informują urzędnicy. Przypomnijmy, że drewniany budynek przy ul. Kawęczyńskiej 26 miał szansę na pełną rewitalizację. Projekt remontu obiektu został zgłoszony przez mieszkańców do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Niestety nie wygrał.

Remont z konserwatorem zabytków

Dom jest jedynym zachowanym budynkiem drewnianym na Pradze-Północ. Przetrwał w niezmienionej formie przeszło 120 lat, zachowując w znacznym stopniu zabytkowe elementy. Jednopiętrowa czynszówka została wybudowana około 1890 r. przez Edmunda Burkego. Po II wojnie światowej stała się domem komunalnym. Ostatni lokator wyprowadził się w 2016 r. Oficyna przy ul. Kawęczyńskiej 26 jest unikatem we współczesnym krajobrazie kulturowym Pragi, gdyż stanowi relikt drewnianej zabudowy tej dzielnicy. Nad remontem czuwa Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, które pełni nadzór konserwatorski nad inwestycją, prowadzoną przez ZGN Praga-Północ.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto