Przypominamy nasz tekst z lutego 2022 roku.
Drewniana willa zlokalizowana przy ulicy Hugona Kołłątaja 92 w podwarszawskim Otwocku, to jeden z tych słynnych świdermajerów, które do dziś zachwycają charakterystyczną architekturą, jak i wyborną historią. Budynek został wzniesiony na terenie dawnego folwarku Wolimontowice przed 1890 rokiem i choć widać, że czas nie obszedł się z nim łagodnie, to wciąż budzi podziw wśród okolicznych mieszkańców, jak i turystów.
Drewniana Willa Wedlów pod Warszawą. Tam wymyślono słynne "P...
Pierwszym właścicielem willi był Edmund Sikorski, jednak to nie on sprawił, że budynek ulokowany w pięknej scenerii, cieszy się dziś tak dużą sławą. W 1910 roku część wspomnianego folwarku zakupiła rodzina Wedlów. To właśnie za sprawą czekoladowych sztukmistrzów, drewniany dworek ma dzisiaj swoje zaszczytne miejsce na kartach historii Mazowsza.
Poniżej publikujemy aktualne zdjęcia jednego z najpopularniejszych otwockich świdermajerów.


Dworek Wolimontowice. To tam wymyślono "Ptasie Mleczko"
Opuszczony, podupadający dziś budynek, niegdyś tętnił życiem. Zdaniem wielu lokalnych historyków, rodziły się tam najciekawsze pomysły dotyczące znanych w całej Polsce słodkości. To właśnie w pięknej, drewnianej willi, Jan Wedel miał wymyśleć nazwę "Ptasie Mleko" (później znane jako "Ptasie Mleczko").
Trzeci z rodu Wedlów miał wpaść na pomysł stworzenia legendarnego smakołyku po powrocie z Francji. Zainspirowany tym, co ujrzał nad Sekwaną, stworzył wyjątkowy produkt - mleczną piankę o waniliowym smaku oblaną czekoladą, która do dziś jest jedną z ulubionych słodkich przekąsek naszych rodaków. 10 lipca 2022 roku minie dokładnie 86 lat, od kiedy zarejestrowano i zastrzeżono powyższą nazwę.
Był dokładnie rok 1936. W polskim Urzędzie Patentowym złożono wniosek o rejestrację słownego znaku towarowego "Ptasie Mleko”, oraz jego nieistotną odmianę "Ptasie Mleczko”. Z dokumentów do których dotarłem wynika, że ochronę przyznano na: kakao, czekoladę, wyroby cukiernicze, ciastka, herbatniki, cukierki - mówi w rozmowie z naszym portalem rzecznik patentowy Mikołaj Lech.

Poniżej prezentujemy zdjęcie rodziny Wedlów na tle ich posiadłości przy ul. Kołłątaja w Otwocku. Na fotografii nie zabrakło Emila Wedla (pierwszy od lewej) - założyciela fabryki słodyczy Wedel w Warszawie.

Drewniana willa znajduje się na liście obiektów włączonych do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Twórcą stylu, w jakim została wybudowana był Michał Elwiro Andriolli, polski rysownik, ilustrator i malarz. Artysta w 1880 roku osiedlił się w folwarku Anielin (ok. 200 hektarów na terenie dzisiejszego Otwocka i Józefowa), zakupionym od Zygmunta Kurtza, byłego właściciela majątku Otwock Wielki. W swojej posiadłości nad rzeką Świder, wybudował według własnych projektów kilkanaście charakterystycznych domów na wynajem, zwanych później świdermajerami. Nazwa ta została wymyślona przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Willa rodziny Wedlów, jak i inne świdermajery charakteryzowały się elementami tradycyjnego budownictwa mazowieckiego. Posiadały lekkie konstrukcje i bogato zdobione pawilony. Budynki inspirowane były m.in. architekturą szwajcarską, która została wzbogacona o werandy i przedsionki.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?