Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Dwie inflacje - dwie reformy” . W rzeszowskim muzeum zobaczysz dawne pieniądze!

jlig
jlig
Jedno z muzealnych pomieszczeń zamieniło się właśnie w bankową aleję. Mijamy tu zarówno współczesną siedzibę Narodowego Banku Polskiego przy ul. 3 Maja w Rzeszowie, jak i historyczny gmach Banku Polskiego przy Bielańskiej w Warszawie.

Do jego siedziby zaprasza majestatyczny i bogato zdobiony portal. A w gablotach - niczym w sejfach - mnóstwo pieniędzy. I nawet mimo tego że Kwinto tu był (śladem po obecności słynnego kasiarza z okresu międzywojnia jest zostawiona na biurku trąbka i kapelusz), kasa została nietknięta...
Najnowsza wystawa przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie jest prezentacją dwóch ważnych momentów w historii pieniądza w dwudziestowiecznej Polsce. Moment pierwszy to reforma finansów państwa przeprowadzona w 1924 r. przez premiera i ministra skarbu II Rzeczypospolitej Władysława Grabskiego, natomiast drugi to zarządzona przez Narodowy Bank Polski denominacja złotego, którą przeprowadzono w Polsce w dniu 1 stycznia 1995 roku po okresie inflacji przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Dwukrotnie w XX wieku wszyscy Polacy mogli się poczuć milionerami, a to za sprawą hiperinflacji, która przyniosła milionowe ceny i płace, a w latach dwudziestych nawet miliardowe - mówi pomysłodawca wystawy i jej kurator Jerzy Gacek, historyk z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Główny trzon wystawy to prezentacja wybranych przykładów pieniądza państw zaborczych, używanego na ziemiach polskich tuż przed wybuchem I wojny światowej i w czasie jej trwania. Zobaczyć można będzie także marki polskie - pierwszą walutę odrodzonej Polski, a przede wszystkim nową (lata 20-te XX wieku) polską walutę – złoty w monetach i banknotach używanych w II Rzeczypospolitej. Drugi fragment omawianej ekspozycji to przypomnienie polskiej inflacji, już w czasach nam bliższych, przełomu lat 80. i 90.  XX wieku (milionowych banknotów, cen z wieloma zerami) i przedstawienie zasad denominacji złotego.
Ekspozycja ma charakter ściśle edukacyjny. Jej zamysłem jest ukazanie reformy walutowej Grabskiego, która ustabilizowała polską walutę i w zgodnej ocenie ekonomistów była jednym z większych sukcesów II Rzeczypospolitej. Ma też za zadanie przypomnieć trudności związane z hiperinflacją przełomu lat 80. i 90. Wielu nie pamięta już banknotów o milionowych nominałach i cen, które młodym ludziom wydają się dzisiaj abstrakcyjne. Cena gazety - rzeszowskich Nowin wynosiła pod koniec 1994 roku 4 tys. złotych -przypomina Jerzy Gacek. Zaś przeciętne wynagrodzenie w Polsce w 1994 roku to ponad 5 milionów złotych - uzupełnia kurator wystawy.
Projekt "Dwie inflacje - dwie reformy" dofinansowany jest ze środków Narodowego Banku Polskiego. Z wystawą związany jest konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych pod tytułem „Zaprojektuj swój pieniądz, banknot lub monetę"  z wyjątkowo atrakcyjnymi nagrodami. Szczegóły na stronie internetowej Muzeum Okręgowego w Rzeszowie: www.muzeum.rzeszow.pl
Wystawę oglądać można od 3 września do 31 października 2010 r.
P.S. Kwinto zostawił swoją wizytówkę, więc pewnie wróci...

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto