Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci i ryby też mają głos

makarena
makarena
Najmłodsza uczestniczka - Hania Warzyńska
Najmłodsza uczestniczka - Hania Warzyńska makarena
Rozstrzygnięcie konkursu

Młodzież a PZW
„Etyki wędkarskiej należy się uczyć od pierwszych chwil wstąpienia do PZW, to znaczy, od zapoznania się z regulaminem, w celu przyswojenia wiadomości i przepisów obowiązujących podczas łowienia..itd. " Jest to cytat z poradnika szkoleniowego opracowanego przez ZG PZW , przeznaczonego dla instruktorów pracujących z młodzieżą wędkarską.
Osobiście uważam, że proces poznawania wędkarstwa, w tym wdrażania zasad etyki wędkarskiej należy rozpocząć znacznie wcześniej.
Młody wędkarz przed wstąpieniem do PZW mógł być (a najczęściej był) świadkiem negatywnych zachowań nad wodą starszych wędkarzy. Widział sterty nagromadzonych nad wodami śmieci pozostawionych niekoniecznie przez wędkujących, słyszał wulgarne słownictwo, zachował w pamięci „metody" stosowane przy odhaczaniu ryb i postępowaniu pseudo wędkarzy ze złowionymi rybami.
Darując sobie okres przedszkolny, podstawowe zasady etyki wędkarskiej, kulturę zachowania się nad wodą czy poznanie podstawowych przepisów wędkarskich możemy wpajać młodzieży z chwilą rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.
Ponieważ wędkarstwo jest zjawiskiem masowym i jako takie może mieć wpływ na osobowość młodego człowieka, należy więc zrobić wszystko, by był to wpływ dobrze ukierunkowany, szczególnie w odniesieniu do najmłodszych adeptów tej pięknej, pozbawionej zjawisk patologicznych pasji.
Jak działać, by tematykę wędkarską połączyć z problematyką ochrony środowiska oraz zagadnieniami etycznymi związanymi z tą formą działalności ,uczynić ją bardziej interesującą i powszechną?
Takim rozwiązaniem jest szkoła podstawowa, która stwarza bardzo interesującą formę organizowania procesu dydaktyczno-wychowawczego w ramach zajęć szkolnych i zajęć pozalekcyjnych, który uczyni z młodego człowieka osobę wrażliwą i postępującą zgodnie z propagowanymi przez PZW wzorcami postępowania.
Efekty pracy z dziećmi i młodzieżą w dużej mierze zależą od pracy instruktorów i inspektorów wędkarstwa młodzieżowego, bowiem to w dużej mierze, na ich barkach , spoczywa odpowiedzialność za postawy przyszłych, pełnoprawnych już członków związku.
Są to wędkarze, społecznicy, którzy ukończyli kursy przygotowujące ich do samodzielnego kształtowania postaw i przekazywania wiedzy z zakresu nie tylko efektywności łowienia, lecz również wskazywania norm moralno - etycznych, odpowiednich zachowań, wyjaśniania negatywnych zjawisk czy wreszcie tworzenia warunków dla rozwoju zainteresowań ekologiczno –wędkarskich.
Dobór kandydatów na kursy szkolące instruktorów nie może być przypadkowy.
Powinni to być przede wszystkim działacze naprawdę chcący pracować społecznie a jednocześnie posiadający odpowiedni zasób wiedzy oraz umiejętności pracy z dziećmi i młodzieżą.
W koszalińskim okręgu PZW propagatorem i organizatorem kursów dla kandydatów do pracy z młodzieżą jest Okręgowa Rada ds. Młodzieży. Rada pełni także funkcję koordynatora w zakresie planowania otwartych imprez sportowo – rekreacyjnych, organizacji konkursów oraz szkółek i warsztatów wędkarskich.
W r. ubiegłym zorganizowano okręgowy Dzień Dziecka na stawach „Poraj" w Mielnie ( zawody wędkarskie spławikowe, spinningowe i rzutowe w 3 grupach wiekowych) a wspólnie ze Starostą Koszalińskim, Burmistrzem Bobolic i działaczami miejscowego koła Powiatowy Dzień Dziecka w Bobolicach ( konkurencje i kategorie jak w Mielnie).
W czerwcu u. roku ,wspólnie z kołem "Przylesie" z Koszalina, Rada zorganizowała zawody wędkarskie dla przebywających w Mielnie na wypoczynku, dzieci z dwukrotnie zalanego Wilkowa. Oprócz pucharów, nagród, upominków i słodyczy zakupiono na potrzeby szkolnej biblioteki wiele szkolnych lektur.

W Złocieńcu odbyła się VIII Młodzieżowa Olimpiada Wędkarska, której organizatorem z ramienia Rady było miejscowe koło wędkarskie „Karp".
Program olimpiady to konkurencja spławikowa, spinningowa (na żywej rybie), trójbój rzutowy, testy z wiedzy wędkarsko –ekologicznej i rzut kulą zanętową do tarczy Arenberga z pozycji siedzącej. Wszystkie konkurencje w 3 kategoriach wiekowych ( do lat 12, 13-15 i powyżej),

Rada ds. Młodzieży udziela także finansowego wsparcia kołom wędkarskich prowadzących aktywna działalność z młodzieżą.
Aktualnie w okręgu jest 32 inspektorów (w tym 15 nauczycieli) oraz 42 instruktorów wędkarstwa młodzieżowego.

Pozdrawiam – Jerzy Makara

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto