Dzień Natura 2000. To także święto plaż nad Wisłą. O czym pamiętać korzystając z tych miejsc?

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Praski brzeg Wisły jest "fenomenem na skalę Europy" mówią przyrodnicy. Obchodzimy właśnie dzień Natura 2000. Z tej okazji Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wyjaśnia, w rozmowie z nami, dlaczego powinniśmy dbać o wyjątkowe miejsca jakimi są plaże i lasy po prawej stronie rzeki.

Idąc na praską plażę nad Wisłą czy spacerując nad brzegiem w pobliskim lasku jesteśmy na terenie Natura 2000. Wielu przyjezdnych zachwyca się tym miejscem zwracając uwagę, że Warszawa jako jedno z nielicznych miast na świecie ma dostęp do "dzikiej" przyrody w samym centrum. Należy jednak pamiętać, że jest to obszar chroniony przyrodniczo, ze względu na rzadkie gatunki i siedliska zwierząt. Warto o tym pamiętać, korzystając z tego miejsca.

- Choć nie mówi o tym litera prawa, to tak naprawdę obszary Natura 2000 tworzone są także dla ludzi, właśnie po to, żeby mogli obcować z przyrodą w jak najpełniejszym wymiarze. Dlatego doskonale sprawdzają się w takich miastach jak Warszawa, gdzie mogą być z powodzeniem eksplorowane, użytkowane jako miejsca różnego rodzaju rekreacji – mówi nam Piotr Otrębski, rzecznik Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ).

GDOŚ z okazji dnia Natura 2000 przygotowała okolicznościowy filmik, poświęcony "życiu" m.in. Doliny Środkowej Wisły. Nie chodzi jednak o imprezy czy spotkania towarzyskie warszawiaków, a o niezwykłe walory przyrodnicze tego miejsca, które jest zamieszkane przez wiele gatunków zwierząt.

O czym pamiętać spędzając czas nad Wisłą?

Spędzając czas na praskim brzegu warto pamiętać, że jesteśmy w obszarze Natura 2000. To oznacza, że powinniśmy zwrócić uwagę także, a może nawet przede wszystkim, na środowisko. W tych miejscach nie wolno śmiecić, ani odganiać czy płoszyć zwierząt.

Dzień Natura 2000. To także święto plaż nad Wisłą. O czym pa...

- Plaże są dla ludzi, ale chętnie korzystają z nich także ptaki. Tu wszystko odbywa się w harmonii. Z pewnością jednak nie powinniśmy zapuszczać się np. na piaszczyste wyspy na Wiśle, które stanowią bezpieczne schronienia dla ptaków wodno-błotnych, takich jak rybitwy czy mewy. Trzeba powiedzieć jeszcze o jednej rzeczy – zawsze trzeba ostrożnie obchodzić się z ogniem. Nawet nad wodą. Ogniska można rozpalać tylko w miejscach do tego przeznaczonych, a na koniec staranne je dogasić – ostrzega Piotr Otrębski i dodaje, że ogniska mogą być szczególnie niebezpieczne. W skrajnych przypadkach zaprószony ogień może zniszczyć siedliska oraz doprowadzić do śmierci zwierząt.

Niezwykłe walory brzegu Wisły. "Fenomen na skalę Europy"

Przyrodnicy z GDOŚ, z okazji święta Natura 2000, przypominają o „fenomenie przyrodniczym na salkę europejską”, którym jest Dolina Środkowej Wisły. W dużej metropolii znajdują się fragmenty łęgów wierzbowo-topolowych oraz siedliska ptaków wodno-błotnych. To wszystko tuż obok plaż i ścieżek rowerowych.

- Możemy mówić o co najmniej dwudziestu czterech gatunkach ptaków z unijnego Załącznika I Dyrektywy Ptasiej. Przedmiotami ochrony są tu zarówno ptaki zamieszkujące piaszczyste wyspy i ławice, takie jak ohar, mewa czarnogłowa, mewa siwa, mewa śmieszka, rybitwa rzeczna, a także między innymi ostrygojad, sieweczka obrożna i inne. Nadrzeczne skarpy zamieszkują zimorodek i brzegówka, zarośla nadrzeczne z kolei bączek, podróżniczek, dziwonia, ale w kontekście tego obszaru możemy mówić też o łąkach, pastwiskach i lasach, a tam możemy spotkać nawet bielika – tłumaczy Otrębski.

Na filmie przygotowanym przez GDOŚ (prezentujemy go powyżej w całości) widać pozostałości dawnej puszczy mazowieckiej, która niegdyś rozciągała się na terenie dzisiejszego centrum Warszawy. Jest też Las Bielański, tereny nadwiślane oraz pozostałości po rzece Rudawka, która została w większości skanalizowana.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie