MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze nurogęsi przeszły przez Wisłostradę. Zarząd Zieleni Warszawy wystosował ważny apel do mieszkańców

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Zwierzętom jak zwykle pomogły miejskie służby
Zwierzętom jak zwykle pomogły miejskie służby Zarząd Zieleni Warszawy
Rozpoczęły się tegoroczne migracje rodzin nurogęsi w stronę Wisły. Pierwsza dzielna matka wraz ze swoimi młodymi przeszła przez ruchliwą ulicę Czerniakowską w niedzielę 14 kwietnia. Zwierzętom jak zwykle pomogły miejskie służby. W związku z początkiem wypraw, Zarząd Zieleni Warszawy wystosował ważny apel do mieszkańców. Szczegóły poniżej.

Spis treści

Pierwsza w tym roku migracja nurogęsi w stronę Wisły

Zarząd Zieleni Warszawy poinformował w mediach społecznościowych, że rozpoczęły się tegoroczne migracje rodzin nurogęsi w stronę Wisły. Pierwsza dzielna matka wraz z czternastoma młodymi przeszła przez ruchliwą, sześciopasmową ulicę Czerniakowską w niedzielę około godziny 14:00. Zwierzętom jak co roku pomogły miejskie służby.

Zwierzętom jak zwykle pomogły miejskie służby

Pierwsze nurogęsi przeszły przez Wisłostradę. Zarząd Zieleni...

Odnotowaliśmy pierwszy sukces w tym sezonie - w niedzielę ok. godz. 14.00 matka z 14 młodymi pokonała sześciopasmową ulicę Czerniakowską po tym, jak Straż Miejska w Warszawie - ze wsparciem naszych wolontariuszy - zatrzymała ruch na ulicy oraz przyległych chodnikach. Ptaki pokonały wcześniej przepust pod ul. Myśliwiecką - żeby im to umożliwić, obniżamy poziom wody w Kanale Piaseczyńskim. Po drodze odsapnęły na platformie pływającej z roślinnością, która podobnie jak tratwy na kanale, jest miejscem odpoczynku dla ptaków - przekazał Zarząd Zieleni Warszawy.

Bezcenna pomoc wolontariuszy

Od 9 kwietnia kilkunastu wolontariuszy, w tym pracownicy Zarządu Zieleni Warszawy, trzy razy dziennie monitoruje okolice Kanału Piaseczyńskiego i Łazienek Królewskich. Nurogęsi mogą też liczyć na wsparcie mieszkańców z grupy facebookowej "Kanał Piaseczyński - ostoja ptaków", którzy również dokumentują wędrówki ptaków.

Przy kanale rozmieściliśmy tablice informujące o tym, że trwa okres lęgowy nurogęsi i należy zachować ostrożność. Warto pamiętać, że ptaki te są objęte ochroną w ramach obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły. W Warszawie gniazdują niemal wyłącznie w parku Łazienki Królewskie i jego okolicach, mimo że nurogęś nie należy do gatunków parkowych, a park jest położony dość daleko od Dzielnicy Wisła - informuje Zarząd Zieleni Warszawy w komunikacie.

Ważny apel

Zarząd Zieleni zwrócił się z apelem do wszystkich osób, które zobaczą nurogęsi z małymi, aby:

  • Zatrzymały się i nie zbliżały się do nich (na odległość mniejszą niż 3-4 m)
  • Trzymały psy na smyczy
  • Zachowały ciszę i spokój
  • Nie próbowały zaganiać zwierząt z powrotem do parku
  • Nie przeganiały ich od jezdni, bo właśnie tędy chcą przejść, by dostać się nad Wisłę
  • Nie karmiły nurogęsi
  • Postarały się powstrzymać idących w tym momencie przechodniów, jak i osoby biegnące, jadące na rowerze czy deskorolce
  • Obserwowały wrony, mogące chcieć porwać pisklę, które oddaliło się od matki

St. insp. Jerzy Jabraszko z referatu prasowego straży miejskiej zaapelował o wolniejszą jazdę i ostrożność w pokonywaniu fragmentów ulic Myśliwieckiej i Czerniakowskiej oraz o na reagowanie na sygnały służb miejskich.

Nurogęsi w Warszawie

Nurogęsi są objęte ochroną w ramach obszaru Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły. W Warszawie gniazdują niemal wyłącznie w Łazienkach Królewskich i okolicach, mimo że nurogęś nie należy do gatunków parkowych, a park jest oddalony od Wisły.

Zanim ptaki przeniosą się do koryta rzeki, zamieszkują dziuple drzew. Żywią się głównie rybami, których brakuje im w parkowych zbiornikach i kanałach. Dlatego od razu po wykluciu piskląt matki prowadzą je do Wisły. W wodzie matki transportują młode na grzbiecie. W ten sposób chronią je przed niebezpieczeństwami, ale także natłuszczają swoją wydzieliną z gruczołu kuprowego, zabezpieczając pióra piskląt przed przemakaniem.

Źródło: Zarząd Zieleni Warszaw / PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto