MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny. Tłumy na Placu Zamkowym w Warszawie. W centrum miasta występują utrudnienia

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Tłumy na Placu Zamkowym w Warszawie
Tłumy na Placu Zamkowym w Warszawie Aleksy Witwicki
W niedzielę 14 kwietnia 2024 ulicami stolicy przeszedł Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny. Uczestnicy ogólnopolskiego wydarzenia maszerowali pod wspólnym hasłem: „Niech żyje Polska!”. W związku z wydarzeniem wprowadzono szereg zmian w komunikacji miejskiej. Wyznaczono objazdy i zamknięto odcinki dróg. Szczegóły poniżej.

Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny w Warszawie

Wydarzenie regularnie odbywa się w Warszawie. Marsz wystartował w niedzielę 14 kwietnia, o godzinie 12:30 spod Placu Zamkowego. Tym razem główne hasło brzmiało: „Niech żyje Polska!”. O godzinie 11:00 odbyła się msza w warszawskiej archikatedrze oraz katedrze warszawsko - praskiej. Poniżej zdjęcia z wydarzenia:

Tłumy na Placu Zamkowym w Warszawie

Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny. Tłumy na Placu Zamkowym ...

,,Narodowy Marsz Życia to manifestacja na rzecz życia i rodziny, wiary i wierności, ale także wolności i niepodległości, bez których te pierwsze będą zawsze zagrożone" - piszą organizatorzy wydarzenia.

Pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny odbył się w 2006 r. w Warszawie. Od tego czasu organizacji marszu podjęło się ponad 150 miast i miejscowości w kraju, a z każdym rokiem ta liczba się powiększa. W wydarzeniach uczestniczą również osoby starsze i samotne, członkowie ruchów, stowarzyszeń, duchowni i osoby publiczne. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Konferencja Episkopatu Polski, a za organizację odpowiada Fundacja Świętego Benedykta.

Niedzielne utrudnienia związane z przemarszami

Na niedzielę w centrum Warszawy zgłoszonych jest kilka zgromadzeń publicznych połączonych z przemarszami. Będą zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Największe z planowanych zgromadzeń ma potrwać od godziny 11.00 do 15.00. Jego uczestnicy ruszą z placu Zamkowego i Traktem Królewskim dojdą na plac Trzech Krzyży. W trakcie przemarszu autobusy linii 106, 108, 111, 116, 117, 118, 127, 158, 166, 171, 180, 222, 503, 507, 517, 521 będą jeździły trasami objazdowymi.

Na wysokości Al. Jerozolimskich przemarsz przetnie trasę tramwajów linii 7, 9, 22 i 24. Trasa linii 7 i 22 po stronie Śródmieścia będzie się kończyła na placu Starynkiewicza, a na prawym brzegu Wisły na Wiatracznej. Jadące z Ochoty i Bemowa tramwaje linii 9 i 24 również skończą trasę na placu Starynkiewicza, ale po praskiej stronie dojadą do al. Zielenieckiej.

Niedługo po tym, jak uczestnicy pierwszego zgromadzenia opuszczą plac Zamkowy, pojawią się na nim uczestnicy przemarszu, który o godz. 11.00 ma wyruszyć z pl. Weteranów 1863 roku, a potem przejść al. Solidarności, mostem Śląsko-Dąbrowskim, ulicami Kapucyńską i Miodową.

Kiedy uczestnicy przemarszu będą szli mostem Śląsko-Dąbrowskim, tramwaje linii 4, 13, 20, 23 i 26 będą kursowały objazdem przez most Gdański. Autobusy linii 160 i 190 będą kursowały w tym czasie w pętlach po obu stronach Wisły.

Linia 160: w kierunku Dworca Centralnego: od skrzyżowania al. Solidarności/Targowa: Targową, zawrotka na wysokości ul. Ząbkowskiej, Targową, al. Solidarności do Dworca Wileńskiego (bez postoju); w kierunku Grodziska: Dworzec Wileński, al. Solidarności i dalej swoją trasą.

Autobusy linii 190: po stronie Pragi Płn. ul. Targowa, zawrotka na wysokości ulicy Ząbkowskiej, Targową, al. Solidarności, do Dworca Wileńskiego (bez postoju); po stronie Woli: al. Solidarności, pl. Bankowy, Marszałkowską, zawrotka na wysokości Ogrodu Saskiego, Marszałkowską, pl. Bankowy, al. Solidarności i dalej w kierunku Osiedla Górczewska/Znana.

Kiedy uczestnicy przemarszu zejdą z Trasy W-Z i wejdą na ulice Kapucyńską i Miodową, na objazdy zostaną skierowane autobusy linii 116, 178, 180, 503 i 518.

Po południu zapowiedziane są kolejne dwa zgromadzenia i przemarsze. Uczestnicy pierwszego (planowanego w godzinach 13.00-16.00) zbiorą się na pl. Zbawiciela i przejdą ulicami Nowowiejską i Krzywickiego przed gmach ambasady Izraela przy Krzywickiego 24.

O godzinie 15.00 ma rozpocząć się zgromadzenie przy Muzeum Narodowym. Potem jego uczestnicy przejdą przez Al. Jerozolimskie, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, pl. Zamkowy, Świętojańską, Rynek Starego Miasta, Długą, pl. Krasińskich, Bonifraterską, Muranowską do pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Trasy obu przemarszów będą objęte wzmożonym nadzorem służb ZTM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto