Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Firma z Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości w Toruniu odnosi międzynarodowe sukcesy!

redakcja
redakcja
Podpisanie porozumienia o współpracy między Koreańskim Instytutem Nowych Technologii (KIAT - Korea Institute for Advancement of Technology), a Polską Przedsiębiorczą oraz
Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Podjęcie współpracy zapoczątkował projekt firmy z AIP Toruń, który został dofinansowany przez AIP Seed Capital. (fot. nadesłane)
Podpisanie porozumienia o współpracy między Koreańskim Instytutem Nowych Technologii (KIAT - Korea Institute for Advancement of Technology), a Polską Przedsiębiorczą oraz Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Podjęcie współpracy zapoczątkował projekt firmy z AIP Toruń, który został dofinansowany przez AIP Seed Capital. (fot. nadesłane) redakcja
Koreańczycy przylecieli do Polski, aby zapoznać się z łazikiem marsjańskim, który zwyciężył w międzynarodowych zawodach University Rover Challenge w USA. Co dla nas ważne, autorem projektu łazika była firma Magma, zgłoszona przez AIP Toruń.

19 lipca 2011 roku o godz. 10.00 w Ministerstwie Gospodarki odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy między Koreańskim Instytutem Nowych Technologii (KIAT - Korea Institute for Advancement of Technology), a Polską Przedsiębiorczą oraz Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. To pierwsza tego rodzaju umowa w Europie inicjująca długotrwałą współpracę w zakresie transferu technologii oraz wymiany doświadczeń między Koreą, a Polską.
Koreańczycy będąc pod wrażeniem osiągnięć młodych polskich naukowców wybrali właśnie Polskę spośród wielu najważniejszych organizacji europejskich aplikujących o współpracę z największą azjatycką instytucją zajmującą się zaawansowanymi technologiami. Współpraca polsko-koreańska umożliwi wykorzystanie polskiego wynalazku jakim jest łazik marsjański na skalę światową. Autorem projektu jest firma Magma, która została zgłoszona przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości przy Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu do programu AIP Seed Capital i otrzymała dofinansowanie na dalszy rozwój i realizację kolejnych robotów. Korea, obecny lider światowy w programach kosmicznych dzięki współpracy z Polską planuje rozwijać swoje zainteresowanie technologiami kosmicznymi, które w ostatnim czasie znów zyskują na coraz większej popularności.
To druga wizyta przedstawicieli KIAT w Polsce. Już podczas pierwszego spotkania, które odbyło się w marcu tego roku na zaproszenie Polski Przedsiębiorczej Korea wyraziła chęć współpracy. Pozytywne rekomendacje na temat polskich naukowców i inżynierów zachęciły Koreę do podjęcia działań w obszarze dwustronnego transferu technologii, a także komercjalizacji i industrializacji nowych technologii między naszymi państwami. Działania te mają na celu pomóc koreańskim oraz polskim przedsiębiorstwom z sukcesem wdrażać nowe rozwiązania. Dzięki współpracy ułatwiona zostanie także wymiana doświadczeń między firmami, organizacjami i instytucjami w Polsce i Korei, co bezpośrednio wpłynie na wzrost innowacyjności ich działalności. Ponadto oba kraje zadeklarowały udział we wspólnych projektach właśnie z obszaru podnoszenia kwalifikacji technologicznych.
Korea Institute for Advancement of Technology to publiczna instytucja prowadząca działania na rzecz promowania polityki technologicznej, w tym m.in. budowy infrastruktury przemysłowej technologii oraz transferu i komercjalizacji technologii przemysłowej.
------------------------------------------Celem Polski Przedsiębiorczej na 2011 rok jest rozwój największej w Europie sieci Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości oraz unikalnego systemu testowania pomysłów na biznes zmierzającego do otwierania w inkubatorach ponad 10 000 nowych biznesów rocznie do 2020 roku.Funkcjonująca od 2005 roku w ramach Polski Przedsiębiorczej największa w Europie sieć 36 inkubatorów przedsiębiorczości działających na uczelniach w całym kraju przyczyniła się dotychczas do powstania ponad 4 tysięcy nowych firm założonych przez młodych Polaków. Wiele z nich stanowi obecnie wiodące firmy, odnoszące rynkowe sukcesy w różnych branżach m.in. Goldenline, Photoblog, Highclass, Apeiron, Beds.pl, Chomikuj.pl, Space Technologies, RoboCamp. Firmy, które powstały dzięki AIP zatrudniają już kilka tysięcy osób i wypracowują przychody rzędu kilkuset milionów złotych. Na koniec 2010 roku w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości funkcjonowało 1431 firm, w których pracowało ponad 3000 osób. Do końca 2011 roku w celu realizacji zamierzeń Polski Przedsiębiorczej i marzeń jej twórców w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości zrealizowane zostaną następujące działania strategiczne:
• 40 Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości w nowym standardzie. Tyle inkubatorów zostanie do końca 2011 roku zmodernizowanych, w pełni wyposażonych i oddanych do użytkowania. Nowoczesne biura będą posiadać specjalne kapsuły ze sprzętem komputerowym do pracy dla firm, salę konferencyjną wyposażoną w niezbędny sprzęt audiowizualny oraz wiele nowych funkcjonalności.• 100 punktów biznesowych AIP. Tyle nowych jednostek zamiejscowych inkubatorów powstanie na uczelniach w całym kraju do końca 2011 roku.• 2 200 firm w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości. Tyle firm będzie funkcjonowało w całej sieci AIP na koniec 2011 roku.• Innowacyjny system informatyczny AIP. Do końca 2011 roku utworzony zostanie unikalny system informatyczny do obsługi firm AIP, składający się z kilkunastu modułów (m.in. obsługi finansowo-księgowej, usług prawnych, elementów portalu społecznościowego). System dokona przełomu w zakładaniu i prowadzeniu firmy - w wyniku maksymalnego ułatwienia obiegu dokumentów i oszczędności czasu przyczyni się do zwiększenia możliwości i jakości obsługi przez AIP, co pozwoli na wzrost liczby firm w inkubatorach.• Rozszerzenie grupy potencjalnych beneficjentów AIP. W 2011 roku zniesiony zostanie limit wiekowy w postaci 30 lat dla osób chcących założyć firmę w AIP, dzięki czemu usługa AIP będzie mogła objąć swym zasięgiem bez ograniczeń wszystkich Polaków.Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości przy Wyższej Szkole Bankowej w ToruniuZarządzający – dyrektor AIP Toruń Paweł Żywiecki
Osiągnięte sukcesy:
• drugie miejsce w ogólnopolskim rankingu najlepszych inkubatorów działających w ramach sieci AIP (za rok 2008), przygotowanym przez Biuro Zarządu AIP (Paweł Żywiecki odebrał nagrodę z rąk Prezydenta RP Lecha Wałęsy podczas uroczystego podsumowania Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Warszawie),• drugie miejsce w ogólnopolskim rankingu najlepszych Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości działających w ramach sieci AIP za lata 2004-2009, przygotowanym przez Biuro Zarządu AIP (Paweł Żywiecki dyrektor AIP Toruń odebrał nagrodę za całokształt działalności w dziedzinie budowania AIP oraz pracy na rzecz rozwoju przedsiębiorczości od Władz WSB oraz statuetkę z rąk Prezesa AIP Group Dariusza Żuka podczas uroczystego konwentu AIP w Toruniu 09.07.09). • przez 6,5 roku zarządzania AIP przy WSB w Toruniu przez Pawła Żywieckiego do inkubatorów przy Wyższej Szkole Bankowej trafiło ok. 250 firm, z czego obecnie działa ok. 80 aktywnych • 40 firm wyszło na rynek z sukces dzięki wsparciu AIP przy WSB • wyniki w postaci ilości obsługiwanych firm, przychodów jak ilości firm wychodzących na rynek daje AIP przy WSB w Toruniu pozycję lidera nie tylko w Woj. Kujawsko-Pomorskim ale również w skali ogólnopolskiej. • firmy działające w AIP przy WSB Toruń wygenerowały łącznie ok. 4 mln zł przychodu,• w ciągu 6,5 roku zarządzania przez Pawła Żywieckiego AIP przy WSB stał się równorzędnym partnerem dla instytucji samorządowych oraz regionalnego otoczenia biznesowego, czego efektem jest realizacja zadań publicznych, związanych z promocją przedsiębiorczości, samozatrudnienia, czy przeciwdziałanie bezrobociu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto