Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fontainebleau w Centrum Sztuki Współczesnej

Marta J. CHowaniec
Marta J. CHowaniec
Czwórka młodych artystów zainspirowała się albumem z lat 60. o francuskim parku Fontainebleau. Rezultat ich pracy można zobaczyć w Centrum Sztuki Współczesnej.

W piątek odbył się wernisaż wystawy Fontainebleau. - Rok temu mój chłopak Michał Szuszkiewicz za swoje ostatnie pieniądze kupił dla mnie w antykwariacie w Zielonej Górze album "Fontainebleau" z lat 60. z fotografiami przyrody, który oddają świetność parku we Francji - opowiada artystka Dorota Kozieradzka. - Ten album rzeczywiście mnie zainspirował do wykonania serii autobiograficznych portretów - dodaje. Artystka obnaża na nich pierś, demonstruje nagie plecy siedząc na gałęzi lub biega bez bielizny w dzikim lesie. Jest mitologiczną Dianą, która w ręku trzyma poroże.

Kobieta poluje i szuka

- Te zdjęcia nie były dla mnie łatwe - zastrzega Kozieradzka. Uznała jednak, że to najlepszy sposób, alby pokazać kobiecy aspekt polowania. Rogi jelenia stają się symbolem pożądania, ale przefiltrowanego przez kobiecą wrażliwość. Czy jej się udało? - To są bardzo odważne, prowokacyjne prace - komentowała Ania Jaroń, studentka V roku polonistyki, która wybrała się na wernisaż. - Kobieta na polowaniu to kobieta poszukująca...dumna, ale z pytaniem w oczach, co dalej. Tak to czuję - podkreśliła.

Poza twórczością Doroty Kozieradzkiej, w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim (ul. Jazdów 2), można zobaczyć prace duetu "Lapolka", czyli Marty Białeckiej i Anny Piwowar tworzących disignerskie obiekty. To na przykład abstrakcyjne "Kalosze fauna" - hipotetyczny gadżet rodem z XVI wieku. Twórczość duetu nawiązała do elementów ikonografii i architektury na terenie pałacu i w jego otoczeniu.

"Pozornie eklektyczna zabawa formalna, ma być w rzeczywistości przemyślaną konstrukcją idei o połączeniu sztuk. Różnorodność estetyczna oraz kontrast zestawienia, podobnie jak ukryta pod warstwą formalną wielość znaczeń to elementy zapożyczone z estetyki Fontainebleau " - napisali artyści w komentarzu do swojej wystawy.

Sztuka wyławiania talentów

Na wernisażu Wojciech Krukowski, dyrektor CSW, podkreślał niezwykłą umiejętność Marcina Krasnego, kuratora wystawy do wyszukiwania młodych talentów, które swoje pierwsze artystyczne kroki stawiają właśnie w Zamku Ujazdowskim.

Wystawa Fontainebleau jest czynna do 20 września w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2. Rezerwacja biletów: [email protected] lub (022) 628 12 71-3 w. 135 (kasa).


Zobacz również:
Ekologiczna sztuka ratuje drzewa
Student na scenie [wywiad]

Miejskie dynamo – wystawa Dizajnwawa

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto