Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie jest grafika? Międzynarodowa wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej

GSW
GSW
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu po raz kolejny w ramach programu Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie z prac nadesłanych i wyróżnionych na Triennale 2012 przygotowała autorską ekspozycję, która zadaje pytanie o dalszy kierunek ewolucji grafiki.

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu prezentuje wystawę najlepszych na świecie grafik. 
Co wyznacza granice grafiki? Czy pomieszanie procesów technologicznych drzeworytu i video w pracy nad obrazem, jak proponuje Christiane Baumgartner, to już przekroczenie granic graficznego medium? Czy użycie przez Bodo Korsiga walca drogowego do zrobienia odbitki z wielkoformatowego drzeworytu nie wprowadza zamieszania w sferze kategoryzacji grafiki? Jak zaklasyfikować obrazy Williego Cole'a wypalone żelazkiem? Czy sitodruki wykonane pyłem węglowym na powierzchni wody przez Oscara Muñoza to grafiki? Czy zużyta opona samochodowa może być matrycą graficzną? - Betsabeé Romero, meksykańska artystka, przekonuje, że tak.
Gdzie jest grafika? Czy to jest grafika? Czy to jest jeszcze grafika?
Wydaje się, że największy kłopot z tymi pytaniami (i odpowiedziami) mają krytycy i odbiorcy. Artyści radzą sobie znacznie lepiej. Sięgają po nowe cyfrowe rozwiązania, odnawiają klasyczne techniki, drukują na alternatywnych podłożach (np. skórze, metalu, szkle), stosują nietypowe materiały i narzędzia takie jak ploter tnący czy laser.
Proponują najróżniejsze formaty i formy swoich prac od intymnej, klasycznej formy książki, po rozległe wieloelementowe projekty, obiekty i instalacje. Problemem nie jest przełamywanie granic technicznych możliwości, ale ograniczeń w myśleniu.
Zorganizowanie wystawy wokół samych tylko aspektów technicznych, zarówno tych dobrze znanych technik sztuk graficznych, jak i nowych, eksperymentalnych, nie wydaje się obecnie szczególnie interesujące, ale sprowokowanie dyskusji - w jaki sposób służą one konkretnemu przekazowi, który artysta zawiera w pracy, i co wnoszą do obrazu, czego nie dają inne media - jest bardzo pociągające.
Dotychczasowe wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu towarzyszące Międzynarodowemu Triennale Grafiki zawsze miały „graniczny" i porównawczy charakter: Wschód spotyka zachód, Akwaforta kontra cyfra, Grafika czy już fotografia. Tym razem wybraliśmy prace artystów, którzy penetrują rozlegle obszary graficznego uniwersum w poszukiwaniu nowych znaczeń i nowych możliwości obrazowania.
Dokonaliśmy subiektywnego wyboru prac, bo przecież każdy inny też byłby możliwy. Przede wszystkim skupiliśmy się pracach autorów, którzy świadomie i w oryginalny sposób wykorzystują przynależne sztuce graficznej wartości formalne i estetyczne. Zestawiliśmy dla porównania eksperymenty w obrębie klasycznych technik oraz nowości technologiczne, intrygujące przykłady łączenia technik i nietypowego myślenie o matrycy i podłożu, wymykającą się klasyfikacji grafikę performatywną, grafikę w dialogu z trzecim wymiarem oraz grafikę w przestrzeni publicznej.
Mamy nadzieję, że udało nam się zaproponować zestaw dojrzałych, wyrafinowanych prac z bogactwem artystycznych i kulturowych odniesień, których oglądanie dostarczy niekłamanych doznań, tak intelektualnych jak i emocjonalnych.
Aleksandra JanikKurator 
WYSTAWA CZYNNA CODZIENNIE DO 10 MARCA  www.galeriaopole.pl pl. Teatralny 12, Opole 

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto