Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grube miliony z Unii dla UW

Redakcja
270 milionów złotych dostanie Uniwersytet Warszawski na wybudowanie Centrum Nowych Technologii. W środę 8 lipca podpisano umowę w tej sprawie.

Nowoczesny kompleks dydaktyczno-naukowy stanie na terenie kampusu "Ochota". - Bardzo się cieszę, że po pięciu latach starań o dofinansowanie projektu cel wreszcie został osiągnięty – powiedziała rektor UW Katarzyna Chałasińska-Macukow. Całkowity koszt budowy dwóch gmachów Centrum Nowych Technologii to 286 milionów złotych. Bruksela wyłoży więc niemal całą kwotę. Pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego  „Infrastruktura i Środowisko”.

W budynku CeNT I o powierzchni 18 300 m2 powstaną laboratoria oraz sale wykładowe i dydaktyczne dla studentów biologii, chemii, biotechnologii, informatyki i ochrony środowiska. Zakończenie budowy planowane jest na trzeci kwartał 2012 r.

W budynku CeNT II o powierzchni 34500 m2 będzie się mieścił wydział fizyki z infrastrukturą służącą realizacji programów edukacyjno-badawczych. Obiekt zostanie ukończony w pierwszym kwartale 2013 r.

Do trzech gmachów sztuka

- Mam nadzieję, że wkrótce znów się spotkamy, żeby podpisać umowę w sprawie budowy CeNT III – stwierdziła obecna na uroczystości minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

W trzecim gmachu Centrum Nowych Technologii powstanie Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych. Znajdą się w nim 130 nowocześnie wyposażone laboratoria, w których prowadzone będą prace z zakresu problematyki środowiskowej, w tym monitoringu i prognozowania zagrożeń skażeń, nowych źródeł energii, radiofarmaceutyków oraz technik i substancji biologicznie aktywnych w medycynie i kosmetologii.

Na budowę CeNT III Uniwersytet Warszawski otrzyma 282 miliony złotych z innego unijnego Programu Operacyjnego – „Innowacyjna Gospodarka”. Prawdopodobnie umowa w tej sprawie zostanie podpisana w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Powiało Harvardem

Centrum Nowych Technologii wzorowane jest na światowych uczelniach, takich jak Harvard czy Techniczny Uniwersytet w Monachium. Ma być ukierunkowane na kształcenie interdyscyplinarne. Studenci i doktoranci dostaną nie tylko solidną porcję wiedzy ze swojej dziedziny, ale także cenne informacje z zakresu ekonomii i zarządzania, aby mogli wykorzystywać w praktyce wynalezione przez siebie produkty.

Kampus "Ochota" Uniwersytetu Warszawskiego powstaje od 2008 r., między ulicami Wawelską, Księcia Trojdena oraz Żwirki i Wigury.


Czytaj także:
800 tys. euro dofinansowania dla polskiego naukowca
Po UW pod młotek pójdzie PAN
Nanotechnologia na UW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto