Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grudziądzanin chce zatrzymać falę agresji i przemocy w internecie

Redakcja
redakcja
- Mam dość obraźliwych tekstów, oszustw i nienawiści w internecie! - mówi Oskar Snuszka, uczeń technikum. Chce powołać do życia organizację walczącą z przemocą w sieci.

Młody grudziądzanin sam nigdy nie padł ofiarą przestępstwa w internecie. Ale codziennie jest świadkiem przemocy czy łamania prawa w sieci.
Film z kotem rzucanym o ścianę przelał czarę
- Zawsze byłem wyczulony na agresję, wyzwiska na forum, drastyczne filmy, na których nagrana jest przemoc - mówi uczeń Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu. - Ostatnio, tak jak wielu z nas, poruszył mnie film, na którym dwulatek dopingowany przez brata maltretuje kota. Nie możemy na coś takiego pozwolić.
19-latek jest mocno zdeterminowany. Zamierza stworzyć ogólnopolskie stowarzyszenie, zrzeszające wolontariuszy, którzy codziennie zajmowaliby się wyszukiwaniem w sieci przypadków łamania prawa.
- Będziemy pouczali i informowali na forach o konsekwencjach i napiętnowali negatywne zjawiska. W cięższych przypadkach będziemy zawiadamiali policję - mówi pasjonat informatyki. - Będzie pomagać mi kilku kolegów ze szkoły. Wspólnie marzy się nam internet bez rasistowskich wypowiedzi, bez oszustw i bez pornografii z udziałem dzieci.
Szczegóły swojego pomysłu Oskar chce wyłożyć podczas prezentacji w grudziądzkim ratuszu. Zaprosi na nią informatyków i policjantów. Co o jego pomyśle sądzą funkcjonariusze?
Są patrole w internecie
- Wszystkie inicjatywy, które mogą pomóc nam w walce z przestępczością są dla nas cenne. Wielu internautów informuje nas o łamaniu prawa w sieci. Czekamy na takie sygnały - mówi komisarz Monika Chlebisz z wojewódzkiej komendy policji. Funkcjonariusze sami nie siedzą z założonymi rękoma. - W ramach pionu kryminalnego działa patrol internetowy. Grupa naszych policjantów zajmuje się monitorowaniem internetu i wykrywaniem przestępstw popełnianych w sieci.
- Według przeprowadzonych przez nas badań, 72 proc. społeczeństwa uważa, że powinno się usuwać z internetu obraźliwe i wulgarne treści - mówi dr Marek Troszyński, socjolog i prezes Fundacji Wiedza Lokalna, zajmującej się m. in. monitorowaniem polskiego internetu. - Na pewno warto walczyć z negatywnymi zjawiskami, by zmieniać otaczającą nas rzeczywistość.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto