Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hołd ostrowieckim bohaterom (zdjęcia)

redakcja
redakcja
Jak co roku obchody 15 sierpnia w Ostrowcu odbywały się w kolegiacie św. Michała Archanioła oraz na cmentarzu parafialnym przy ul. Denkowskiej.

Obchody Święta Wojska Polskiego i rocznicy Bitwy Warszawskiej, są Ostrowcu zawsze obchodzone z wielką powagą. W wydarzenia z 15 sierpnia 1920 roku miasto udziału nie brało, ale dwudziestu ochotników, w tym uczniowie gimnazjum im. J. Chreptowicza, zginęli w wojnie polsko- bolszewickiej. Ich nazwiska są wyryte na pomniku na cmentarzu parafialnym przy ul. Denkowskiej. Tam też co roku obchodzone są oficjalne uroczystości.
Tegoroczne rozpoczęła tradycyjna msza święta w kolegiacie p.w. św. Michała Archanioła. Potem poczty sztandarowe przeszły w asyście orkiestry dętej MCK właśnie na cmentarz parafialny.
Przebieg Bitwy Warszawskiej przypomniał jeden z założycieli OSW Strzelec w Ostrowcu- Dariusz Kaszuba. Głos zabrali również ostrowieccy posłowie.
- O Ojczyznę, którą kochamy dzisiaj już nie musimy walczyć- mówił poseł Zbigniew Pacelt.- Walczyli o nią nasi pradziadowie, ojcowie. Oddajemy im cześć za to, że my możemy żyć w wolnej Polsce. Nasza obecność dzisiaj jest świadectwem, że mamy naszą Ojczyznę w sercu, a nasze codzienne działania są wkładem w istnienie wolnej Polski.
Poseł Jarosław Rusiecki mówił również o patriotyzmie, poszanowaniu historii i czci wobec tych, którzy nie wahali się oddawać życia w obronie wolności. Wiele słów dotyczyło też zbliżających się wyborów.
- 15 sierpnia 1920 roku to data, ważna nie tylko dla każdego Polaka. Warto ciągle mówić o tym, że dzięki Polskim żołnierzom i ochotnikom, powstrzymano nawał bolszewizmu- przypomniał parlametrzysta.
W imieniu prezydenta Ostrowca wystąpił jego zastępca Jarosław Górczyński, wspominając młodych ostrowczan- uczniów gimnazjum im. J. Chreptowicza, którzy zginęli w czasie wojny w 1920 roku.
- Wyjeżdżali na front licząc się z tym, że mogą już nie zobaczyć swoich najbliższych, lecz wzywało ich poczucie obowiązku i odpowiedzialności za Ojczyznę, która dopiero wróciła na mapę polityczną Europy- mówił Jarosław Górczyński.- Dziś, nie musimy stawać z karabinem w obronie naszego państwa. Ale możemy zadać sobie pytanie, czy jesteśmy dobrymi Polakami, dobrymi ostrowczanami? Niech każdy w sercu odpowie sobie na to pytanie.
Wartę honorową przy pomniku zaciągnęli Strzelcy, a całą uroczystość zakończyło odegranie „Pierwszej Brygady". Kwiaty pod pomnikiem złożyli przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, środowisk kombatanckich, partii, organizacji społecznych, a także stowarzyszenia absolwentów „Chreptowicza".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto