Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

In vitro. Warszawa zwiększa dofinansowanie dla par zmagających się z problemem niepłodności

Redakcja
In vitro. Warszawa zwiększa dofinansowanie dla par zmagających się z problemem niepłodności
In vitro. Warszawa zwiększa dofinansowanie dla par zmagających się z problemem niepłodności mat. pras. UM Warszawa
Dofinansowanie programu zapłodnienia pozaustrojowego tzw. in vitro w Warszawie zostanie zwiększone. Prezydent Rafał Trzaskowski podpisał projekt uchwały i skierował ją do Rady Miasta.

Więcej pieniędzy na in vitro

- Program in vitro jest dla wielu par jedyną szansą na własne dziecko. Chcę, by Warszawa nadal wspierała osoby zmagające się z problemem niepłodności. Nie tylko kontynuujemy program w kolejnych 3 latach, ale także zwiększyliśmy wkład finansowy miasta - mówi prezydent Trzaskowski.

Więcej środków finansowych na program ma podnieść poziom dofinansowania świadczeń zdrowotnych w zakresie zapłodnienia pozaustrojowego oraz tzw. kriokonserwacji komórek jajowych. Dzięki takiemu dofinansowaniu program będzie bardziej dostępny dla osób, dla których dotychczas to rozwiązanie było zbyt drogie.

Środki finansowe przeznaczone na program w latach 2019-22 to 33 320 510 zł.

In vitro, Warszawa. Jak otrzymać dofinansowanie?

Maksymalnie, do jednej próby zapłodnienia pozaustrojowego, można będzie zyskać do 6 000 zł (dotychczas było to ok. 5 550 zł). Jedna para może skorzystać z trzech prób. Pary małżeńskie i partnerskie, które kwalifikują się do programu, będą mogły poddać się procedurze w sześciu, wyłonionych w konkursie placówkach. Z programu mogą skorzystać pary zamieszkałe w Warszawie przynajmniej od 2 lat oraz kobiety zamieszkałe w stolicy przynajmniej od 2 lat w przypadku terapii gonadotoksycznej [zamrożenie komórek - przyp. red].

Przypomnijmy, że Warszawa poprzez program „Stołeczna kampania na rzecz wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego” wspiera stołeczne pary od 2017 r. (za sumę 22 mln zł).

W okresie od listopada 2017 r. do końca października 2019 r. z programu skorzystało 2718 par. Potwierdzono 1537 ciąży klinicznych. Dotychczas urodziło się 496 dzieci - wylicza ratusz.

Według różnych źródeł niepłodność dotyczy 10-12% populacji. W ostatnich latach zjawisko nasila się, co prawdopodobnie ma związek ze zmianami współczesnego świata. Choroba ta dotyka dwoje ludzi w okresie ich największej aktywności, wywiera silnie negatywny wpływ na funkcjonowanie rodziny, stan emocjonalny pary, jej funkcjonowanie społeczne i zawodowe.

POLECAMY TEŻ:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto