MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Instytut Mikołowski świętuje 10-lecie swojego istnienia

K. Grygierczyk
Bogusław Kierc i Dagmara Janus, córka Rafała Wojaczka, przy "kultowym" stole w Instytucie.
Bogusław Kierc i Dagmara Janus, córka Rafała Wojaczka, przy "kultowym" stole w Instytucie. fot. arc/bogdan prejs
Edward Balcerzan, Ewa Lipska, Adam Sikora, Tadeusz Sobolewski, Tymon Tymański - co może sprawić, że te nazwiska, oraz wiele innych (nie mniej wielkich), pojawi się obok siebie w jednym zdaniu?

Chyba tylko pierwszy duży jubileusz Instytutu Mikołowskiego, którego gośćmi w swoim czasie wszystkie te osoby były. Łączy je zresztą jeszcze coś - stół, przy którym wówczas siedziały. Mebel o zgoła niebagatelnej przeszłości, bo taki, który stanowił wyposażenie rodzinnego dom Rafała Wojaczka, w którym teraz znajduje się noszący jego imię Instytut.

I to właśnie ten stół jest wspólnym mianownikiem fotografii tworzących wystawę, której otwarcie zainauguruje 8 października dwudniowe obchody 10-lecia placówki. Autorami zdjęć dokumentujących imprezy, które na przestrzeni mijającej dekady odbywały się w Instytucie są Bogdan Prejs i Dariusz Zakrzewski. Wernisaż wystawy rozpocznie się o godz. 17. Po niej odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Adama Sikory o Pawle Targielu, zmarłym w tym roku dyrektorze IM. A żeby na jubileuszowym spotkaniu nie zabrakło i słowa pisanego, z miłości do którego Instytut się wszak narodził, dzień zamknie promocja wydanego w Mikołowie tomiku "Wiersze niewszystkie" Edwarda Balce-rzana. Prócz niego w spotkaniu wezmą udział Dariusz Pawelec (autor eseju otwierającego tę książkę), Adam Pomorski (wiceprezes polskiego PEN Clubu), Piotr Łuszczykiewicz (badacz twórczości Balcerzana) oraz prowadzący, Krzysztof Siwczyk i Maciej Melecki.

Drugi dzień to już przede wszystkim spotkania z poetami związanymi z Instytutem. Będą to M.K.E Baczewski, Wojciech Brzoska, Robert Rybicki, Marcin Bies, Cezary Domarus, Arkadiusz Kremza, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Edward Balcerzan, Bogusław Kierc, Bartłomiej Majzel, Feliks Netz, Bogdan Prejs, Marta Pod-górnik, Waldemar Jocher, Tadeusz Pióro, Bohdan Zadura, Marcin Sendecki oraz Jerzy Suchanek. Spotkania poprowadzą i tym razem Krzysztof Siwczyk i Maciej Melecki.

- Staraliśmy się ułożyć program obchodów jubileuszu tak, by zaprezentować to, co w tej 10-letniej historii było najistotniejsze - podkreśla Melecki. - Chcieliśmy, by oddawał cel i charakter Instytutu, a to jest przede wszystkim promocja dobrej literatury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak wakacje spędza Katarzyna Pakosińska?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto