MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Internauci wybrali Top Atrakcje na wakacje 2024. Te miejsca na Mazowszu musisz koniecznie odwiedzić!

Katarzyna Glegoła
Katarzyna Glegoła
Internauci wybrali najciekawsze atrakcje w województwie mazowieckim, które koniecznie trzeba odwiedzić. Miejsca idealne na letnie wyjazdy. Przedstawiamy Wam 5 atrakcji na Mazowszu, wyłonionych w Plebiscycie Top Atrakcje 2024 organizowanym przez Polskie Szlaki.pl. Wśród najciekawszych propozycji znajdziemy: Łazienki Królewskie, Farmę Iluzji czy Płock i jego wyjątkowe okolice. Szczegóły w artykule poniżej.

Za nami 13. edycja organizowanego przez Polskie Szlaki.pl plebiscytu Top Atrakcje, w którym internauci wskazywali swoje ulubione turystyczne miejsca w Polsce. Głosy można było oddawać w ośmiu kategoriach: Nowości i odkrycia, Zamki i pałace, Parki rozrywki i miniatur, Muzea i skanseny, Rekreacja rodzinna, Przyrodnicze azyle, Góry i szczyty, Atrakcyjne miejscowości. Łącznie oddanych zostało blisko 80 tys. głosów.

Top Atrakcje 2024. Zwycięzcy ogólnopolscy w poszczególnych kategoriach

  • Kopalnia Uranu w Kletnie (kategoria Nowości i odkrycia)
  • Zamek w Niemodlinie (kategoria Zamki i pałace)
  • Magiczne Ogrody w Janowcu (kategoria Parki rozrywki i miniatur)
  • Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu (kategoria Muzea i skanseny)
  • Wieża widokowa w Krynicy Zdroju (kategoria Rekreacja rodzinna)
  • Geopark Łuk Mużakowa (kategoria Przyrodnicze azyle)
  • Szczeliniec Wielki (kategoria Góry i szczyty)
  • Świdnica (kategoria Atrakcyjne miejscowości)

Odkryciem roku okazała się dla internautów Kopalnia Uranu w Kletnie. Zamek w Niemodlinie zwyciężył w swojej kategorii już trzeci raz z rzędu. Ogromną popularnością wśród głosujących cieszyły się Magiczne Ogrody w Janowcu, które w tym roku odzyskały pozycję lidera wśród Parków rozrywki i miniatur. Na szczyt wróciło również Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu. W gronie zwycięzców plebiscytu znalazły się także krynicka wieża widokowa i Geopark Łuk Mużakowa. Szczeliniec Wielki okazał się faworytem internautów pośród górskich szczytów, a Świdnica miejscowością, którą warto odwiedzić, planując podróż po Polsce.

Wszyskie wyniki Plebiscytu Top Atrakcje 2024 znajdziecie na stronie organizatorów.

Top Atrakcje na wakacje 2024. Jakie miejsca w woj. Mazowieckim warto odwiedzić?

Łazienki Królewskie – to przepiękny kompleks pałacowo-parkowy w Warszawie, który przez cały rok jest dostępny dla turystów. Pałac, otoczony parkiem z XVIII wieku, swoim urokiem może rywalizować z rezydencjami w całej Europie. Jest to wartościowy zespół kultury i dziedzictwa narodowego, który warto zobaczyć. W Łazienkach Królewskich mieści się Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, składające się z takich obiektów jak: Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria, Pałac Myślewicki, Biały Dom, Wodozbiór oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – oddział Muzeum Łazienki Królewskie. Ciekawą pozycją jest Pałac na Wyspie, w którym odbywały się słynne, królewskie obiady czwartkowe. Dodatkową atrakcją są recitale fortepianowe, które odbywają się w każdą niedzielę wakacji ( do 29 września) pod Pomnikiem Fryderyka Chopina.

Farma Iluzji – to wyjątkowy park rozrywki, wyróżniający się na tle innych. Mieści się w nietypowej lokalizacji, ponieważ w niewielkich Mościskach między Warszawą a Lubli-nem. Każdy, niezależnie od wieku, znajdzie tu coś dla siebie – zarówno dzieci, jak i doro-śli, a także młodzież. Liczba atrakcji jest imponująca. Farma Iluzji oferuje m.in.

  • Latająca Chata Tajemnic – najpopularniejsza atrakcja na Farmie Iluzji. Ten żółty domek z kolorowymi balonami, które unoszą go w powietrze, pozwala doświadczyć różnicy między tym, co widzimy, a tym, co czujemy. Dorośli często mają trudności z tym feno-menem
  • Kopalnia Złota – robi ogromne wrażenie i jest najbardziej tajemniczym miejscem na Farmie Iluzji. Historia kopalni sięga lat 20. XIX wieku, kiedy wydobywano tu złoto. Do-stępna dla turystów od 2019 roku, kopalnia oferuje zjazd prawdziwą górniczą windą, a pod ziemią czeka niespodzianka.
  • Muzeum Iluzji – nieduże, ale pełne fascynujących iluzji, znajduje się zaraz przy wejściu i warto je odwiedzić.
  • Tunel Zapomnienia – choć krótki, jest niezwykle intensywnym przeżyciem i na długo zapada w pamięć.
  • Lewitujący Kran – interesująca fontanna, gdzie woda płynie z kranu zawieszonego w powietrzu
  • Zakręcony Domek – miejsce, gdzie wielokrotnie stajesz na głowie, co powoduje, że włosy stają dęba – to tylko gra pozorów.
  • Sekretna Komnata – ciekawa, kolorowa budowla z wnętrzem oświetlonym fluorescen-cyjnie.
  • Meble Olbrzyma – ogromne krzesła i stół w skali 4:1, sprawiające, że czujesz się bardzo malutki.
  • Studnia Nieskończoności – miejsce, gdzie możesz zajrzeć do wnętrza ziemi.
  • Ścieżka Złudzeń – kilkanaście tablic z reprodukcjami znanych i mniej znanych iluzji op-tycznych.
  • Muzeum Egipskie – interesująca atrakcja, która przenosi zwiedzających w odległe czasy starożytnego Egiptu.

Muzeum Wsi Mazowieckiej. Skansen w Sierpcu – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to malowniczy skansen położony w pobliżu Płocka, uznawany za najbardziej filmowy park etnograficzny w Polsce. Nic dziwnego, skoro był miejscem kręcenia wielu filmów historycznych, takich jak "Pan Tadeusz", "Szwadron" i "Ogniem i Mieczem".

Największą atrakcją Skansenu jest działający wiatrak koźlak, który można zobaczyć w ruchu każdej niedzieli w sezonie turystycznym. W skansenie znajdują się również urocze cha-ty pomalowane ultramaryną – niebieskim barwnikiem, który przed XIX wiekiem był droższy od złota.

Skansen zajmuje 60 hektarów malowniczo położonych nad rzeką Sierpienicą i obejmuje ponad 80 drewnianych budynków z Mazowsza, głównie z końca XIX i początku XX wieku. W odtworzonym układzie wsi mazowieckiej znajdują się chaty mieszkalne, budynki gospodarcze, dwór, karczma, kuźnia, olejarnia, wiatrak i drewniany kościół.

Płock – to miasto na Mazowszu wyróżnione w plebiscycie. Płock to miejsce z urokliwym Wzgórzem Tumskim, gdzie wokół Starego Rynku wznoszą się zabytkowe kamienice i kościoły, przypominające o dawnych dziejach Polski.

Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to najcenniejszy zabytek miasta i jedna z pięciu najstarszych katedr w Polsce. Znajduję się na Wzgórzu Tumskim, 60 metrów nad Wisłą, a w jej wnętrzu mieszczą się sarkofagi władców Polski: Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Można tam znaleźć także kopie słynnych Drzwi płockich.

Przy katedrze powstał zamek książąt mazowieckich w XIV wieku. Obecnie spełnia rolę Muzeum Diecezjalnego. Wśród atrakcji Płocka należy wymienić także Muzeum Mazowieckie w Płocku, o którym mowa więcej poniżej.

Muzeum Mazowieckie w Płocku – Muzeum Mazowieckie w Płocku to najstarsze publiczne muzeum w Polsce. Zostało założone 1821 roku. Obecnie jest jedną z najbogatszych w zbiory, eksponaty i dzieła sztuki placówek w Polsce. Muzeum Mazowieckie ma 7 oddziałów, z czego 5 znajduje się w Płocku, a 2 poza miastem. Trzy oddziały mieszczą się w centrum miasta, czwarty w spichlerzu na skarpie nad Wisłą, a piąty w Synagodze Małej jako Muzeum Żydów Mazowieckich. Poza Płockiem można zwiedzić skansen w Wiączeminie Polskim oraz Muzeum Wisły w Wyszogrodzie. Łącznie muzeum prezentuje ponad 85 000 eksponatów. Oddziały w Płocku dzielą się na:

  • ART DÉCO - Wystawa Art déco w Płocku, mieszcząca się w zabytkowej kamienicy przy ul. Kolegialnej 6, to największa tego typu ekspozycja w Polsce. Przedstawia lata 20. XX wieku z imponującym czerwonym kabrioletem w centralnym punkcie wystawy. Ekspozycja koncentruje się na roli kobiet w tym okresie, prezentując suknie, torebki i bibeloty oraz minikino Odeon.
  • SKANSEN OSADNICTWA NADWIŚLAŃSKIEGO W WIĄCZEMINIE POLSKIM - Można tu zobaczyć aranżacje mieszczańskich domów z przełomu XIX i XX wieku, w tym dzieła takich artystów jak Malczewski, Mehoffer, Chełmoński, oraz secesyjne szkło, ceramikę i biżuterię.
  • SPICHLERZ - Zabytkowy spichlerz malowniczo usytuowany na skarpie nad Wisłą, a w nimm intryfgująca wystawa "Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji", gdzie można doświadczyć orientalnych klimatów, słuchając tybetańskich lamów i koreańskich mistrzów zen, oraz podziwiać japońskie drzeworyty Hiroshige i Hokusaia. Na drugim piętrze znajduje się wystawa etnograficzna, która ukazuje różnorodność kultury Mazowsza, prezentując tradycje, stroje, wierzenia i obrzędy siedmiu regionów etnograficznych, a także kącik zabawy i twórczości dla dzieci.
  • X WIEKÓW PŁOCKA - Oddział opowiada o dziejach miasta. Wystawy obejmują całe tysiąclecie, zaczynając od artefaktów archeologicznych i makiety osady z VI wieku. Interesująca jest makieta miasta z XVIII wieku, o powierzchni ponad 40 m², z narracją i podświetleniem poszczególnych fragmentów. Wystawy prezentują także czasy szlachty, rozbiorów i późniejsze, są nowoczesne, multimedialne i ciekawie zaaranżowane. Znajdziesz tu także fotoplastikon z zestawem starych pocztówek.
  • MUZEUM ŻYDÓW MAZOWIECKICH - W dawnej Synagodze Małej z XIX wieku znajduje się multimedialna wystawa, prezentująca historię Żydów na ziemiach Polski. Unikatowym eksponatem jest oryginalna szafa aron ha-kodesz, zwana "świętą arką". Muzeum regularnie organizuje koncerty i spotkania poświęcone kulturze żydowskiej.
  • MUZEUM WISŁY W WYSZOGRODZIE -Tematyka muzeum jest związana z historią osadnictwa nad Wisłą, sięgającą neolitu. Wystawa prezentuje realia żeglugi, handlu oraz obyczaje ludzi zamieszkujących tereny Środkowej Wisły.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Migracja i przemoc: Szwecja w kryzysie integracyjnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto