Jak myć naczynia w zmywarce, żeby się domywały?

Materiał powstał we współpracy z marką Electrolux
Prawidłowe mycie naczyń w zmywarce sprawia, że nie tylko wyglądają one estetycznie i nie tracą swojego blasku przez wiele miesięcy użytkowania. Ich właściwa pielęgnacja pozwala bowiem także na usunięcie z nich wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, w tym także niewidocznych gołym okiem chorobotwórczych bakterii, pleśni i grzybów.

Niedokładne domycie naczyń i sztućców to problem, z którym boryka się wiele gospodarstw domowych. To dlatego powinniśmy skorzystać z polecanych przez ekspertów zasad czyszczenia. Przy problemie niedomytych naczyń pomocne jest także stosowanie dopasowanych programów czyszczenia, jak i nowinek technicznych zaimplementowanych w wysokiej klasy modelach zmywarek.

Zrozumienie działania zmywarki

Na początku skupimy się na tym, w jaki sposób właściwie posługiwać się zmywarką, zaczynając od zasad układania naczyń, przez uzupełnienie detergentów, po uruchomienie. Przed jej uruchomieniem powinniśmy umieścić w dolnym i górnym koszu brudne naczynia, pozbawione większych resztek jedzenia, tak, by nie nachodziły one na siebie. Następnie uzupełniamy środki myjące w odpowiednich dozownikach (sól do mycia, detergent w formie kapsułek albo tabletek myjących, płyn do nabłyszczania), wybieramy interesujący nas program dopasowany do rodzaju i stopnia zabrudzenia naczyń (np. talerzy, szklanek, misek) i sztućców, zamykamy drzwiczki i przyciskamy Start.

Jak działa zmywarka? Po uruchomieniu pobiera ona wodę z instalacji za pomocą klasycznego elektrozaworu umieszczonego na wężu bądź też specjalistycznego zaworu Aquastop automatycznie odcinającego dopływ wody w przypadku wykrycia wycieku. Ten sprzęt AGD napełnia się wodą w ilości określonej przez wybrany przez nas program. Następnie napędzana jest pompa myjąca, która tłoczy wodę do ramion spryskiwaczy. Dzięki temu, że zostały na nich zastosowane otwory, jest ona natryskiwana pod różnym kątem i trafia do wszystkich zakamarków urządzenia. W kolejnym kroku grzałka podgrzewa wodę do odpowiedniej temperatury (może się ona różnić w zależności od programu), a za pomocą dozownika detergentów we właściwej chwili wypuszczana jest tabletka myjąca lub kostka 2 w 1 rozpuszczająca zabrudzenia na naczyniach. Następnie stopniowo odprowadzana jest brudna woda, a naczynia są płukane. Przy ostatnim z takich płukań stosowany jest nabłyszczacz. Ma on zlikwidować zacieki na naczyniach i sztućcach. Na koniec pompa odpływowa odprowadza wodę do kanalizacji, a zmywarka informuje za pomocą sygnału lub dźwięku, że proces mycia uległ zakończeniu. W nowoczesnych urządzeniach drzwiczki otwierają się wówczas samodzielnie.

Przygotowanie naczyń do mycia

Jak przygotować naczynia do mycia w zmywarce? Przede wszystkim powinniśmy wyrzucić z nich resztki jedzenia. Następnie musimy je ułożyć w zmywarce w odpowiedni sposób, pamiętając przede wszystkim o tym, by jedne nie zakrywały drugich, ani nie stykały się ze ścianami zmywarki. Ważne jest także to, by nie blokowały one ruchu dysz natrysków. Można to łatwo sprawdzić, zakręcając dyszami w koło, gdy naczynia i sztućce są już w środku. Powinniśmy także pamiętać o tym, by zbytnio nie przepełniać zmywarki, ponieważ zmywanie naczyń może być wówczas nieskuteczne i trzeba będzie je ponowić. Z drugiej strony uruchamianie zmywarki półpustej także nie jest dobrym pomysłem ze względu na to, że nie oszczędzamy w ten sposób wody i energii.

Wybór odpowiedniego detergentu i ustawień

Jeśli chodzi o detergenty do mycia naczyń w zmywarce, możemy wybierać pomiędzy tabletkami oraz kapsułkami. Te pierwsze mają formę niewielkiej kostki dopasowanej wielkością do dozownika. Jedna tabletka używana jest do jednego cyklu zmywania (niezależnie od programu). Skuteczniejszym rozwiązaniem są jednak kapsułki, w których zamiast skoncentrowanego proszku mamy gęsty płyn zamknięty w opakowaniu, rozpływający się w wodzie. Doskonale sprawdzają się one szczególnie podczas krótkich programów do zmywania. Ich zaletą jest to, że przestają działać trochę szybciej niż tabletki. Nie możemy przy tym zapomnieć o dopasowaniu programu zmywania do stopnia zabrudzenia i rodzaju naczyń. Oprócz tego producenci zmywarek zalecają używanie soli i nabłyszczacza obok stosowania zwykłych tabletek. Wpływa to korzystnie na żywotność i bezawaryjność tego urządzenia. Sól do zmywarki zmiękcza wodę. Dzięki temu na naczyniach i zmywarce nie pozostają ślady kamienia. Używając z kolei nabłyszczacza, zyskamy pewność, że na naczyniach nie pozostaną smugi, zwłaszcza wtedy, gdy w naszym domu lub mieszkaniu borykamy się z twardą wodą.

Programy czyszczenia dostępne w zmywarkach - jak wybrać?

Na rynku możemy znaleźć zmywraki z różnymi rodzajami programów zmywania, nie mniej jendak sa one do siebie podobne a my możemy dobrać taki model, który zapewni nam kluczowe dla nas programy. Przykładowo, jeśli chodzi o najbardziej zaawansowane urządzenia marki Electrolux, jak np. Y67EC300L ComfortLift 900 o szerokości 60 cm, które zapewniają skuteczne zmywanie różnych rodzajów naczyń, także szklanych, są to:

  1. Płukanie wstępne - Program 15-minutowy przeznaczony do szybkiego usunięcia, przy użyciu strumienia wody, zaschniętych zabrudzeń z garnków, talerzy czy patelni przed właściwym myciem. Jest on stosowany przed innymi programami, w których zmywarka korzysta dodatkowo z detergentów.
  2. Quick - Program 30-minutowy przeznaczony do zmywania w temperaturze 50°C naczyń i sztućców ze świeżymi zabrudzeniami (np. tuż po obiedzie lub kolacji).
  3. 1 h - Godzinny program do zmywania w temperaturze 60°C naczyń i sztućców ze świeżymi lub lekko zaschniętymi zabrudzeniami.
  4. 1,5 h - Program do zmywania w temperaturze 60°C naczyń i sztućców, garnków i patelni, także z zaschniętymi zabrudzeniami. Po płukaniu następuje dodatkowo osuszanie.
  5. 2 h 40 min - Program do zmywania w temperaturze 60°C naczyń i sztućców, garnków i patelni z mocno zaschniętymi zabrudzeniami. Po płukaniu następuje dodatkowo osuszanie.
  6. ECO - Trwający 4 godziny program zmywania w temperaturze 50°C naczyń i sztućców, garnków i patelni o różnych poziomach zabrudzenia, wyróżniający się obniżonym zużyciem energii i wody w stosunku do innych programów.
  7. AUTOSense - Automatyczny program zmywania w temperaturze 50-60°C, trwający ok. 3 godziny, dopasowany do naczyń i sztućców, garnków i patelni o różnych poziomach zabrudzenia.
  8. MachineCare - Program do czyszczenia wnętrza urządzenia w temperaturze ok. 70°C, trwający ok. 1 godziny. Usuwa on osady z kamienia i tłuszczu przy użyciu specjalnego środka czyszczącego.

Ilość i rodzaj programów, jak i ich zakres może się różnić w zależności od modelu urządzenia. Jeśli obawiasz się, że zbyt duża liczba programów może być dla Ciebie przytłaczająca, warto zdecydować się na zmywarkę z funkcją QuickSelect z Ecometrem. QuickSelect to prosty, szybki i intuicyjny sposób sterowania zmywarką. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać czas i dodatkowe opcje, a zmywarka sama dobierze odpowiednie parametry.

Technologie w zmywarkach, które pomagają lepiej domywać naczynia

Nowoczesne zmywarki wyposażone są w rozwiązania, które ułatwiają domywanie naczyń. Najczęściej możemy się spotkać z takimi usprawnieniami pracy tego sprzętu AGD, jak właściwe ukierunkowanie i ustawienie odpowiedniego natężenia strumienia wody. Jak wybrać najlepszą zmywarkę, która zapewni skuteczne czyszczenie naczyń? Doskonałe opinie zbiera wyposażony w szereg innowacji ułatwiających domycie naczyń sprzęt marki Electrolux, dzięki któremu nie będziemy marnować czasu, energii i wody na ponowne umycie sztućców, talerzy czy też kubków po kawie.

Jeśli chodzi o skutecznie myjące zmywarki tej marki, warto zwrócić uwagę na zmywarki z funkcją SprayZone. W tej klasie urządzeń zastosowano bowiem funkcję, która zapewnia intensywne zmywanie garnków i patelni. Silny strumień wody pod wysokim ciśnieniem dokładnie oczyszcza wszystkie naczynia i sztućce umieszczone w specjalnym miejscu. Ta funkcja działa lepiej niż standardowy program, więc poradzi sobie ze wszystkimi zabrudzeniami, nawet tymi zaschniętymi. Inna z technologii zastosowanych w sprzęcie marki Electrolux to System SatelliteClean®. Opiera się on o podwójnie obracające się ramię spryskiwacza, które stale zmienia kąt spryskiwania wodą. Zapewnia to trzykrotnie bardziej skuteczne mycie nawet największych naczyń.

Regularne czyszczenie i konserwacja zmywarki

Nawet dobrze dobierane programy i korzystanie z szeregu nowinek technicznych dostępnych w wysokiej klasy zmywarkach nie pomogą przy niewłaściwej konserwacji zmywarki. Brudny sprzęt nie będzie pracować zbyt efektywnie, a ponadto przy większych zaniedbaniach może dojść do jego uszkodzenia. Warto wiedzieć o tym, że usunięcie zarówno większych awarii, jak i drobnych usterek bywa przy nowoczesnych sprzętach kosztowne.

Jak i kiedy czyścić zmywarkę? Ważna jest przede wszystkim regularność. Zmywarkę powinniśmy dokładnie czyścić wewnątrz średnio co 2 miesiące, a najlepiej raz w miesiącu, szczególnie jeśli korzystamy z niej kilka razy w tygodniu. Sygnałem, że trzeba się zabrać za konserwację tego urządzenia, jest brzydki zapach z jej wnętrza. Alarmujące powinno być dla nas to, gdy jest on odczuwalny również na naczyniach. Czyszczenie zmywarki powinniśmy rozpocząć od filtrów. Po usunięciu z nich resztek jedzenia wystarczy dokładnie opłukać je pod bieżącą ciepłą wodą z płynem do naczyń. Same filtry możemy myć częściej niż raz na miesiąc, nawet raz na 1-2 tygodnie. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko ich zapchania. Kolejny krok to czyszczenie wyciąganych elementów, jak kosz czy szuflada na sztućce. W tym przypadku także wystarczy ciepła woda i płyn do naczyń. Na koniec czyścimy komorę zmywarki. Wystarczy, że do pojemnika na tabletki włożymy odpowiedni do tego sprzętu środek czyszczący, a następnie włączymy odpowiedni program do konserwacji. Gdy już się on zakończy, powinniśmy dodatkowo sprawdzić, czy ramiona spryskujące są czyste i pozbyć się także brudu z dysz za pomocą wykałaczki. Warto umyć także dokładnie uszczelki, gdzie gromadzi się spora część brudu, a przede wszystkim tłuszczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto