MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Warszawie powstała "Ulica Czystego Powietrza". Ma chronić uczniów. Na czym polega ta zmiana?

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Nietypowa akcja na Ochocie w Warszawie. Przed jedną ze szkól podstawowych zostały ustawione specjalne, kolorowe znaki drogowe, a parking został przejęty przez dzieci na aktywności na świeżym powietrzu. Symbolicznie zmieniona została nazwa przyszkolnej drogi na "Ulicę Czystego Powietrza". O co dokładnie chodzi?

W piątek, 24 maja ulica Reja na warszawskiej Ochocie zmieniła się całkowicie. Wszystko wydarzyło się tuż przed Szkołą Podstawową nr 23. W piątek pojawiły się w tej okolicy kolorowe znaki drogowe, a parking został zamknięty, by mogły bawić się tam dzieci.

Ulica Czystego Powietrza w Warszawie

Cała akcja zwieńczona została symboliczną zmianą nazwy drogi na "Ulicę Czystego Powietrza". Jak się okazuje w taki właśnie sposób zarówno uczniowie, jak i rodzice wraz z organizacjami pozarządowymi zwracają uwagę władz miasta na konieczność zmian w organizacji ruchu, które poprawią bezpieczeństwo.

- Potrzebujemy w mieście skoordynowanego programu, który motywowałby dzielnice do tworzenia “szkolnych ulic” tam, gdzie jest problem ze zbyt dużym ruchem i przekroczeniami norm zanieczyszczeń powietrza. Program wspierałby rodziców czy dyrekcję placówek, poprzez możliwość wypracowania z miastem rozwiązań, akceptowanych przez wszystkie strony – wyjaśnia Nina Józefina Bąk, dyrektorka Clean Cities Campaign w Polsce, która dwa razy
do roku organizuje kampanię Streets For Kids.

Jak tłumacza organizatorzy piątkowej akcji, mimo że ulica Reja wydaje się spokojna, to nielegalny postój i wzmożony ruch generowany przez rodziców podwożących dzieci “pod drzwi szkoły” ma stanowić ich zdaniem - zagrożenie dla uczniów chcących samodzielnie dojść do placówki.

„Duża ilość samochodów mijanych tuż przed wejściem do szkoły naraża je na wdychanie spalin, tym bardziej, że z drugiej strony szkoła przylega do ruchliwej Wawelskiej, która, pomimo pierwotnych planów, nie znalazła się w strefie czystego transportu” – czytamy w uzasadnieniu.

Takich miejsc, jak ulica Reja w Warszawie jest znacznie więcej. Podobnych zmian domagają się rodzice szkoły podstawowej przy ul. Spartańskiej. Rozwiązaniem na te problemy miałoby być wprowadzenie pod placówkami tzw. szkolnej ulicy, czyli „strefy przy bezpośrednim wejściu do placówki, w której ruch samochodowy jest wyłączony lub znacznie ograniczony”.

Jak apelują organizatorzy akcji, w Unii Europejskiej jedno na 13 dzieci w wieku od 5 do 14 lat traci życie w wyniku potrącenia przez samochód.

- Warszawa ma potencjał uniknięcia 945 przedwczesnych zgonów rocznie dzięki działaniom obniżającym emisję komunikacyjną – a program szkolnych ulic mógłby być jednym z narzędzi do osiągnięcia tego celu - twierdzi Nina Bąk.

Organizatorzy akcji podali także wnioski na temat nawyków transportowych w drodze do szkoły w Warszawie. Według projektu badawczego CoMobility:

  • 72 proc. rodziców uważa, że dzieci nie powinny dojeżdżać do szkoły samochodami
  • 62 proc. rodziców dowożących dzieci samochodami uważa, że ruch drogowy wokół szkoły jest niebezpieczny
  • 41proc. rodziców nie jedzie ze szkoły dalej do pracy – rusza samochód specjalnie, by dowieźć dziecko.

“Rodzice dowożący dzieci do szkół boją się siebie nawzajem. Warto umówić się na przerwanie spirali strachu. Jeśli uznamy dowozy samochodem za konieczne, to nie mogą one pogarszać bezpieczeństwa drogi do szkoły pozostałych dzieci” – mówi Magda Kubecka, z Fundacji na miejscu, która uczestniczyła w projekcie CoMobility.

Ponadto badania CoMobility pokazują, że w dzielnicach centralnych znakomita większość uczniów ma dostęp do szkoły podstawowej w czasie nie przekraczającym kilkunastu minut komunikacją publiczną.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto