MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kradzieże i przestępstwa narkotykowe zmorą Warszawy. Co mówi raport o stanie miasta za rok 2023?

OPRAC.:
Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
W 2023 roku policja interweniowała prawie pół miliona razy - wynika z raportu o stanie miasta za rok 2023. Najwięcej jest kradzieży i przestępstw narkotykowych. Jak mieszkańcy oceniają bezpieczeństwo w mieście? O tym poniżej.

Kradzieże i przestępstwa w Warszawie

W 2023 r. nieznacznie spadła liczba popełnianych w Warszawie przestępstw, z 56,9 tys. do 56,2 tys. W ubiegłym roku odnotowano:

  • kradzieży - 14,8 tys.,

  • przestępstw narkotykowych - 5,3 tys.,

  • 33 zabójstw.

Policjanci interweniowali w 2023 r. 465,5 tys. razy.

Mniej interwencji straży miejskiej

Spadła liczba interwencji straży miejskiej – jest najniższa od 2019 r. i wynosi 353,5 tys. Strażnicy najczęściej interweniowali w związku z ruchem drogowym.

Z kolei strażacy w Warszawie wyjeżdżali w 2023 r. ponad 20,2 tys. razy. Głównie do tzw. miejscowych zagrożeń. Przyjęli prawie 6 tys. fałszywych zgłoszeń. Ugasili prawie 4 tys. pożarów.

Bezpieczeństwo w Warszawie "raczej dobre"

Według Barometru Warszawskiego 67 proc. mieszkańców ocenia bezpieczeństwo w mieście jako raczej dobre, a 22 proc. jako bardzo dobre.

W 2023 r. odbyło się w Warszawie 328 legalnych imprez masowych i ponad 2 tys. manifestacji.

"Pracownicy Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa bezpośrednio nadzorowali przebieg 48 z nich. W zgromadzeniach tych udział brało od kilku do nawet kilkuset tysięcy osób" – napisano w raporcie o stanie miasta.

Centrum operacyjne monitoringu

Miejski system monitoringu rozbudowano w 2023 r. o 7 punktów kamerowych. Ponadto zmodernizowano 25 istniejących punktów.

"Rozpoczęto budowę centrum operacyjnego monitoringu – Bracka, które będzie wyposażone w nowoczesne rozwiązania do wizualizacji obrazu z kamer, zarządzania systemem oraz do testowania innowacji technologicznych, takich jak sztuczna inteligencja i analityka wideo. Podjęto działania nad uruchomieniem nowego centrum oglądowego "Wisła" w Komisariacie Rzecznym Policji" – czytamy w raporcie.

Miasto dofinansowało też Państwową Straż Pożarną, przekazując pieniądze m.in. na zakup nowych samochodów, a także ochotnicze straże pożarne. W 2023 r. przekazano pieniądze pięciu OSP: OSP Warszawa-Białołęka, OSP w Radości, OSP Stara Miłosna, OSP Ursus i OSP w Wesołej. Również policja została dofinansowana. Miasto dofinansowało m.in. utrzymanie koni służbowych.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto