Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Kasprowicz i Lwów

redakcja
redakcja
Poeta z ziemi kujawskiej miał we Lwowie wiele ulubionych miejsc. Przeczytaj jakie.

W Inowrocławiu trwa Rok Jana Kasprowicza, ogłoszony przez Radę Miejską. Podczas różnych imprez przypominany jest dorobek tego wielkiego poety, dramaturga, krytyka literackiego i tłumacza. Niezmiernie ważnym okresem w jego życiu był pobyt we Lwowie. Przebywając niedawno w tym mieście przedstawiciel "Pomorskiej" szukał miejsc związanych z Kasprowiczem.
Wielki syn ziemi kujawskiej, urodzony w inowrocławskim Szymborzu Jan Kasprowicz spędził we Lwowie 35 lat swego życia. Był profesorem literatury porównawczej na tamtejszym Uniwersytecie Jana Kazimierza, a przez dwa lata także rektorem tej uczelni. Kujawski wieszcz mieszkał w co najmniej kilkunastu miejscach, tego pięknego miasta. Wiedzę o adresach i miejscach poety czerpiemy ze źródeł zawartych w publikacjach książkowych, opracowań biograficznych. Jednak już chodzenie śladami naszego wielkiego rodaka w dzisiejszym Lwowie nastręcza trudności. Kilkudniowy pobyt w tym magicznym mieście pozwolił jedynie na odnalezienie kilku ważnych miejsc, związanych z pobytem poety.
Wędrówkę rozpoczynamy od Rynku. Pod numerem 34 znajduje się restauracja i kawiarnia "Centaur". Stylowe wnętrza, wystrój, meble, nawiązują do dawnych czasów. Niegdyś mieścił się tu skład win i winiarnia Stadtmuellera, którą upodobał sobie Jan Kasprowicz. Było to w czasach, gdy przez dwa lata pracował w redakcji "Kuriera Lwowskiego", a przez kolejne cztery, od 1902-1906 r. w redakcji dziennika "Słowo Polskie", zajmując się publicystyką społeczną, krytyką literacką i teatralną. Zapraszany na salony literackie, bywał m.in. w willi "Zaświecie" u Maryli Wolskiej, wybitnej poetki Młodej Polski, gdzie przychodzili również Staff, Ortwin i wielu innych znanych literatów. Był stałym gościem w restauracji Toepfera -Naftuły przy ul. Trybunalskiej. Jadał tam pieczeń wieprzową z kapustą kiszoną.W tej samej części zabytkowego Rynku, w kamienicy pod numerem 45, naprzeciwko apteki - muzeum, znajduje się słynny "Atlas". Do niedawna był tam bar, dzisiaj zamknięty na cztery spusty. Tu mieściła się "Knajpa Literacko-Artystyczna" Atlasa, czyli Edwarda Terlerskiego. Lokal czynny był do trzeciej rano, a kuchnia książęca. Wśród wielu przedstawicieli młodopolskiej bohemy bywał tu Jan Kasprowicz.
Dowiedz się więcej z materiału: Rok Jana Kasprowicza. Tropami kujawskiego wieszcza po Lwowie

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto