MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jastrzębie, które słychać na kilometry

Łukasz Cieśla
Nie da się nie usłyszeć myśliwca F-16, jeśli przebywa się w jego „okolicy”. Słychać go także wtedy, gdy leci kilka tysięcy metrów nad głowami ludzi. Bez kłopotu mogą lecieć ponad tysiąc kilometrów na godzinę.

– Kiedyś obawiano się nawet, że po przekroczeniu bariery dźwięku samolot się rozpadnie – mówi prof. Rufin Makarewicz, akustyk z poznańskiego UAM. – Nic wyjątkowego się nie dzieje. Powstaje jednak specyficzny odgłos, czyli uderzenie dźwiękowe – dodaje.

Dźwięk tych wojskowych samolotów towarzyszy nam od 2006 roku, kiedy to amerykańskie maszyny na stałe przyleciały do poznańskich Krzesin. Tutaj zlokalizowano główną polską bazę F-16. Jak brzmi samolot zwany Jastrzębiem? Lepiej zapytać, jakie wzbudza emocje.

– Gdy nad moim domem przelatuje F-16 drżą filiżanki, ale też klatka piersiowa – narzeka Grzegorz Małecki, mieszkający niedaleko pasa startowego myśliwców. Jest jedną z wielu osób, które sądzą się z wojskiem o odszkodowanie za hałas.

Eksperci dodają, że dźwięki te są groźne dla zdrowia. Jednak oprócz krytycznych głosów, pojawiają się też zupełnie inne. Piotrowi Łysakowskiemu, szefowi Stowarzyszenia Miłośników Lotnictwa Wojskowego Krzesiny, dźwięk F-16 kojarzy się z jego pasją. Sam mieszka na ścieżce podejścia do Ławicy. – Po odgłosie silnika potrafię bez kłopotu odróżnić airbusa od boeinga. Lotnictwo to po prostu moje hobby – dodaje Piotr Łysakowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto