Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesień i zima nie sprzyjają spacerom w warszawskich parkach? Krótkie dni, problemy z oświetleniem i obawy o spacer po zmroku

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Jesień i zima chociaż bywają piękne, a krajobrazy majestatyczne, to dni są krótkie i szybko zapada zmrok. Dlatego wiele osób rezygnuje z wieczornego czy popołudniowego spaceru po parku. W Warszawie dość często są one słabo oświetlone, a nie widać zmian.

Radny Grzegorz Owsianka zwrócił uwagę, że w Parku im. Stanisława Dygata na Mokotowie, przy ulicy Powsińskiej, od lat zepsuta jest znaczna część latarni. Ten park, podobnie jak wiele innych w stolicy to także miejsce wyjść z psami, szlak powrotów z pracy czy sklepu. Niestety spacer nieoświetlonymi alejkami dla wielu osób wiąże się z poczuciem zagrożenia – zwraca uwagę radny w swojej interpelacji.

Burmistrz Mokotowa Rafał Miastowski tłumaczy, że teren parku został przejęty w tym roku przez Zarząd Zieleni od dzierżawcy. Zarząd Zieleni potwierdził również, że infrastruktura oświetleniowa jest w złym stanie. Jednak wykonanie poprawy wymaga opracowania projektu wykonawczego, wyceny, pozyskania niezbędnych uzgodnień i zabezpieczenia środków w budżecie. W odpowiedzi na interpelacje zapewnił jednak, że w przyszłym roku zostanie poprawiona. W tym sezonie jesienno-zimowym ma zwiększyć się tam ilość patroli Straży Miejskiej

To nie jedyny taki park

Jednym z największych i najczęściej odwiedzanych parków w mieście jest Pole Mokotowskie. Tam po zmroku w większości parku także jest bardzo ciemno. Również na jednej z alejek (wzdłuż Batorego), którą poruszają się rowerzyści i biegacze. Jednak planując remont parku zdecydowano się na realizację zaledwie 47 z 447 latarni zaplanowanych w projekcie pracowni WXCA. W rozmowie z nami Paweł Grodzicki, współautor projektu zwracał uwagę, że takie oświetlenie musi być planowane rozsądnie. Bo o ile jest ono korzystne dla ludzi to już np. ptaki go nie lubią. Niestety patrząc na plany Zarządu Zieleni, niewiele się w tym miejscu zmieni.

Czytelnicy zwracali nam uwagę, że nienajlepsze oświetlenie panuje też w Parku Morskie Oko czy graniczącym z nim Parku Szustrów. Poza głównymi alejami oświetlenie słabe jest także w Ogrodzie Saskim.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie dlaczego w warszawskich parkach panują ciemności. Jak mówi jednak powiedzenie, jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Sytuacja jest podobna jak z parkiem Dygata czy Polem Mokotowskim. Wymiana czy instalacja latarni to jeden z elementów infrastruktury, na którym najłatwiej jest oszczędzić. Dlatego najczęściej oświetlane są główne aleje w parkach. W wielu przypadkach są to już bardzo wiekowe latarnie, które nie dają wystarczająco światła. Pozyskanie środków na ich wymianę nie jest jednak takie proste.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto