MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Już niedługo wybory samorządowe

Redakcja
Wybory Samorządowe 2014
Wybory Samorządowe 2014 Karol Szmagalski
Wybory samorządowe odbędą się – na mocy decyzji prezesa Rady Ministrów – w terminie 16 listopada 2014 roku (niedziela). Oficjalny termin głosowania wynika z rozporządzenia premiera w sprawie wyborów samorządowych, podpisanego 12 sierpnia 2014 r.

Termin ewentualnej drugiej tury to 30 listopada 2014 r. 
W Radziejowie rejestrują się już pierwsze Komitety Wyborcze, pojawiają się pierwsze ulotki. Tworzone są programy wyborcze, przygotowywane są listy kandydatów. Myślę, że będzie okazja porozmawiania z leaderami tych komitetów na ten temat i uzyskać od nich odpowiedź na następujące pytania: jaki cel przed sobą postawił Wasz Komitet Wyborczy ?, jakie działania zamierzacie podjąć aby go zrealizować?, kto w ramach Waszego Komitetu wystartuje w wyborach? 
Korzystając z możliwości do zwiększenia realnego wpływu wyborców na skład osobowy lokalnych władz weź udział w wyborach i wybierz najlepszych dających gwarancję realizacji najważniejszych problemów jakie nurtują Twoje środowisko. Ludzi sprawdzonych, o określonej pozycji, potrafiących realizować przyjęte zobowiązania a nie ludzi, których cechuje „pustosłowie". Jest jeszcze czas aby na przyszłych listach wyborczych zarekomendować takich ludzi. Pozwoli to na zwiększenia realnego wpływu wyborców na skład osobowy lokalnych władz.
Raz na cztery lata my mieszkańcy wybieramy swoich przedstawicieli, którzy w naszym imieniu będą podejmować decyzje, gospodarować wspólnym majątkiem, inwestować, wydawać wspólne pieniądze, czyli zarządzać. W ten sposób naszym przedstawicielom delegujemy część należnej im władzy. Rozejrzyj się na pewno są Tacy w naszym środowisku.
Warto przy tym odpowiedzieć sobie na szereg pytań:Czy wiesz na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 2014 ?Czy znasz Kandydatów ? Chcesz poznać ich poglądy ?Możesz wybrać mądrze ! Nie głosuj w ciemno !
Wybierajmy tych, którzy są dobrymi gospodarzami, potwierdzajmy mandat tych, którzy się sprawdzili i zmieniajmy - ale tylko na lepszych - tych, którzy się nie sprawdzili. Dyskutujmy nad problemami, jak je lepiej, taniej, szybciej rozwiązać. Nie opluwajmy się, nie obrażajmy. Doceńmy to co udało się zrobić. Szukajmy najlepszych rozwiązań na przyszłość. Popierajmy w wyborach dobrze sprawujących urząd samorządowców, niezależnie od ich sympatii politycznych i legitymacji partyjnych.A oto kilka informacji.
Listy kandydatów pełnomocnicy wyborczy złożą do 7 października 2014 r. do godz. 24:00. W każdym okręgu wyborczym komitet wyborczy może zgłosić tylko jedną listę kandydatów. Warto pamiętać o tym, iż komitet wyborczy partii politycznej wchodzącej w skład koalicji nie może samodzielnie zgłaszać list kandydatów do tego sejmiku, jeżeli w okręgu wyborczym została zgłoszona wspólna lista kandydatów. Liczba mężczyzn na liście nie może być mniejsza niż 35% liczby wszystkich kandydatów na liście. Taki sam odsetek dotyczy liczby mężczyzn kandydujących w ramach jednej listy. Przepisy Kodeksu wyborczego nie zabraniają kandydowania osobom wchodzącym w skład komitetu wyborczego. Kandydat na radnego może być zgłoszony tylko w jednym okręgu i tylko z jednej listy. Wzory dokumentów związanych ze zgłoszeniem listy kandydatów na radnych oraz ważne informacje znajdują się na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej (Informacja Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 30 czerwca 2014 r. o zasadach i sposobie zgłaszania kandydatów na radnych w wyborach do sejmików województw, które będą zarządzone 16 listopada 2014 r.).
Okręg jednomandatowy rozumiany jest jako jednostka utworzona w celu sprawnego przeprowadzenia wyborów. W danym okręgu można uzyskać wyłącznie jeden mandat – otrzymuje go kandydat, który podczas wyborów otrzymał najwięcej głosów. Pozostali kandydaci nie otrzymują mandatów. Oznacza to, że mandat uzyskuje osoba, która otrzymała największą liczbę głosów w danym okręgu spośród wszystkich kandydatów – „pierwszy na mecie".
Wybory będą odbywały się na zasadzie większości względnej. Największą wadą jest zjawisko marnowania głosów. Radny może zostać bowiem wybrany, mimo że uzyskał znacznie mniejsze poparcie niż wszyscy jego rywale łącznie. W praktyce doprowadzi to do zwiększenia realnego wpływu wyborców na skład osobowy lokalnych władz. 
KS. 

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto