Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już we wrześniu w centrum handlowym Janki powstanie planetarium

Katarzyna Hułas
materiały C.H. Janki
Przez trzy tygodnie, między 1 a 21 września, na terenie C.H. Janki stanie niezwykłe planetarium. "Planetarium" czyli przygotowany przez „Wytwórnie rozrywki” road-show odwiedzający różne miasta Polski.

Projekt był przygotowywany we współpracy z partnerami merytorycznymi m.in.: Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii, Biblioteką Gdańską, Kopernikańskim Portalem Naukowym oraz Komitetem Obchodów Roku Jana Heweliusza. „Planetarium” to inicjatywa, która na 600 metrach kwadratowych powierzchni, wykorzystuje zaawansowany technologicznie sprzęt, w celu interaktywnej popularyzacji nauki.

W otoczeniu unikalnej scenografii zaprezentowane zostaną informacje na temat historii odkryć kosmosu, wiedzy na temat otaczającego nas Wszechświata, a także możliwych kierunków jego podboju.

Główną atrakcją będzie sześciometrowy namiot sferyczny, w którym kosmicznych wrażeń dostarczą widzom filmy wyświetlane na sklepieniu kopuły namiotu.

Ze względu na zróżnicowanie wiekowe uczestników, wyświetlane będą cztery zróżnicowane produkcje, które poprzedzą pokazy planetaryjne. Planowane są pokazy m.in. Black Holes: the Other Side of Infinity, filmu Thomasa Lucasa, ukazującego animację formowania się wszechświata, narodziny i śmierć gwiazd, zderzenia galaktyk, oraz czarne dziury.

Zobacz także: Już 24 września otwarcie centrum kultury w Forcie Sokolnickiego

Projekt jest podzielony na cztery strefy o zróżnicowanej tematyce. Pierwsza z nich, "Starożytność", ma przedstawić starożytne mity oraz wskazać jak szeroką wiedzę na temat Ziemi we Wszechświecie mieli ówcześnie żyjący ludzie. Strefa "Wielkich Odkrywców" da odwiedzającym możliwość zapoznania się ze szczegółami z życia wielkich uczonych takich jak Jan Heweliusz czy Mikołaj Kopernik.

Kolejna z nich, "20 lat odkryć teleskopu Hubble’a" odnosi się do odkryć dokonanych za pomocą tego wspaniałego wynalazku. Ostatnia strefa natomiast, "Przyszłość", poświęcona jest eksploracji przestrzeni kosmicznej. Dla najmłodszych, odwiedzających planetarium, przewidziany został kosmiczny baby room, w którym dzieci będą mogły bawić się w basenie pełnym piłeczek z rysunkiem Ziemi.

Zobacz także: Muzyka Chopina w Łazienkach. Wystąpi Karol Radziwonowicz i Filip Wojciechowski

Wstęp będzie bezpłatny. W przypadku grup zorganizowanych, zarządzający obiektem proszą o telefoniczną rezerwacje pod numerem + 48530679606, w związku z ograniczoną ilością miejsc podczas pokazów. Planetarium będzie otwarte w godzinach 11-19.

Przystankiem poprzedzającym Warszawę na trasie planetarium była Łódź, w której w ciągu 10 dni wystawę odwiedziło około 19. tysięcy osób. Po stolicy „Planetarium ” odwiedzi jeszcze Kraków, Bydgoszcz oraz Katowice.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto