Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kibuc w centrum Warszawy [MoDO]

Monikka
Monikka
Na skwerze przed Pomnikiem Bohaterów Getta wyrósł kibuc. To część projektu filmowego „Mur i wieża” izraelskiej artystki Yael Bartany.

Projekt „Mur i wieża” jest rozwinięciem filmu z 2007 roku pt. „Mary Koszmary”. W tamtej realizacji, nakręconej w Warszawie, młody lewicowy aktywista (w tej roli Sławomir Sierakowski, redaktor naczelny „Krytyki Politycznej”) przemawia przy pustych trybunach na Stadionie Dziesięciolecia, zachęcając trzy miliony Żydów do powrotu do Polski.

Przepowiednia wielkiego powrotu środkowo-europejskich Żydów ziści się w obecnej pracy Bartany. Akcja „Muru i wieży” rozgrywa się na placu budowy "pierwszego kibucu w Europie", w miejscu gdzie stanąć ma budynek Muzeum Historii Żydów Polskich – na skwerze przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Artystka prezentuje hipotetyczny scenariusz, w którym żydowscy przybysze osiedlają się na polskich ziemiach, stosując procedury z lat 30.

Kibuc w środku Warszawy jest siłą rzeczy strukturą obcą, choć ściśle odnoszącą się do historii miejsca, które wchodziło w skład Getta Warszawskiego. Artystka testuje reakcje na nieoczekiwany powrót „dawno niewidzianego sąsiada”.

W budowaniu kibuca wzięli udział ochotnicy ubrani w stroje uszyte na podstawie archiwalnych zdjęć z lat 30, którzy odpowiedzieli na ogłoszenie artystki.

W czwartek (25 czerwca) o godzinie 19. odbędzie się spotkanie z organizatorami projektu. Wezmą w nim udział przedstawiciele Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Instytutu Goethego. Słowo wstępne wygłoszą Jerzy Halbersztadt (dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich) i Sebastian Cichocki (główny kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie). Yael Bartana opowie o swoich warszawskich projektach oraz wcześniejszych realizacjach, zaprezentowane zostaną również fragmenty kronik filmowych z lat 30. o osadnictwie żydowskim oraz poprzedni film artystki "Mary Koszmary”, od którego wszystko się zaczęło.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto