Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiety w spodniach, mężczyźni w spódnicach. 8 marca w DSH

Redakcja
Dzień Kobiet w Domu Spotkań z Historią zadedykowany jest ...
Dzień Kobiet w Domu Spotkań z Historią zadedykowany jest ... Karolina Eljaszak/arch. mm
Dzień Kobiet w Domu Spotkań z Historią zadedykowany jest warszawskim czarownicom, mniszkom, celebrytkom i skandalistom.


8 marca w DHS, Dom Spotkań z Historią, 8 marca godz. 13-18.30


Czy to możliwe, żeby historie niebanalnych, odważnych i prekursorskich w swoich działania warszawianek kryły się tuż za rogiem? Kim były naprawdę dr S i Wanda Gertz „Kazik”? Czy po prawie 100 latach od oskarżenia Zofii Sadowskiej o „uwodzenie pacjentek” uodporniliśmy się na doniesienia pracy brukowej i staliśmy się bardziej tolerancyjni?

Jak na przestrzeni lat zmieniały się role kobiet i mężczyzn na w filmie? Jak kreowali je Tootsie, Glen czy Glenda, Orlando, czy Rocky horror Picture Show? Na te pytania podczas wykładów uzyskaj odpowiedzi uczestnicy wydarzeń 8 marca w Domu Spotkań z Historią.

Program:

13.00–14.45
Czarownice, mniszki i celebrytki… – spacer śladami warszawianek.

Start: Pomnik Syrenki na Rynku Starego Miasta. Koniec: DSH, Karowa 20. Przewodnik: Katarzyna Chudyńska – Szuchnik/ WarsOff.

Czy zwiedzając Stare Miasto i Krakowskie Przedmieście można odkryć jeszcze jakieś ciekawe, nieznane miejsca? O tak! Historie niebanalnych, odważnych, prekursorskich w swych działaniach warszawianek kryją się tu za każdym rogiem. Stare Miasto to nie tylko teren królowych i mniszek. Podczas spaceru odwiedzisz miejsce, gdzie karano kłótliwe przekupki, a może nawet mogły płonąć czarownice. Poznasz miejskie legendy, których bohaterkami są kobiety. Zobaczysz, jaki ślad zostawiły wybitne postacie, które przecierały szlaki w męskim świecie nauki i sztuki – artystki, celebrytki i kobiety wyklęte 20-lecia międzywojennego. Dowiesz się również, gdzie mieszkała autorka najbardziej przełomowej obyczajowo książki PRL „Sztuka kochania”.

15.00–16.30
Kobiety w spodniach – dr S. i „Kazik” – spotkanie w DSH

W 1923 wybuchł skandal. Prasa brukowa oskarżyła Zofię Sadowską, lekarkę i świetną diagnostę o „uwodzenie pacjentek”, „lesbijskie orgie” i „podawanie kobietom narkotyków w celu uzależnienia ich od siebie”. Dr Sadowska wystąpiła na drogę sądową. Podczas procesu oświadczyła: „nazwa lesbijka” nie hańbi kobiety.

Wanda Gertz od lalek wolała żołnierzyki, których miała niezliczoną ilość. Gdy wybuchła I wojna światowa, obcięła włosy i jako Kazimierz Żuchowicz dostała się do Legionów Polskich. Żyła i walczyła, jak inni żołnierze: z bronią u boku, sypiając w okopach.

To niezwykłe historie, a dziś zapomniane. Czy skandal obyczajowy mógł wymazać z pamięci zbiorowej postać wybitnej lekarki i naukowca? Jak potoczyły się losy kobiety, która, można powiedzieć, urodziła się żołnierzem? Opowiedzą Ania Nowakowska-Wierzchoś i Agnieszka Weseli. Spotkanie poprowadzi Ania Czerwińska.

17.00–18.30
„Zakręcona historia płci” – historia kina w pigułce

Drag queens przemierzające Australię zdezelowanym autobusem o nazwie „Priscilla”, Eugeniusz Bodo śpiewający piosenkę „Seksapil” czy Dustin Hoffman jako niezapomniana Tootsie – w historii kina jest wiele filmów, w których kobiety i mężczyźni zamieniają się rolami. To niezwykle wdzięczny temat, a każdy facet w spódnicy to przecież gotowa recepta zabawną na komedię pomyłek. Ten prosty scenariuszowy zabieg może być punktem wyjścia do szerszej refleksji nad tożsamością kulturową płci i stereotypami dotyczącymi kobiet i mężczyzn – także w kinie, które na różne sposoby ten wątek podejmuje. Sięgniemy do filmów z różnych epok, gatunków, rodzimych i zagranicznych. Prowadzenie: Dorota Chrobak (Radio PIN) i Grzegorz Pieńkowski (historyk kina).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto