Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny sukces Jadwigi Reski i Ewy Smykowskiej w Żninie

Redakcja
Dyplomy
Dyplomy Karol Szmagalski
Wśród wyróżnionych na XXXIX Zjeździe twórców Ludowych w Żninie znaleźli się przedstawiciele naszego miasta Radziejowa sławiący swoim kunsztem nasza małą ojczyznę. Były to przedstawicielki koła hafciarskiego z Radziejowa : Jadwiga Reska i Ewa Smykowska.

W dniach 20 – 21 września 2014 roku w Żninie odbyło się kolejne spotkanie – „Jesień na Pałukach", która jest najstarszą i największą tego typu imprezą w Polsce Północnej. Zjazd Twórców Ludowych, Jarmark Sztuki Ludowej i Przegląd Kapel i Przegląd kapel i gawędziarzy ludowych ściągają do Żnina od stu kilkunastu do stu kilkudziesięciu, nie licząc członków zespołów ludowych, twórców z Wielkopolski, Kujaw, Pomorza, Krajny, Borów Tucholskich i oczywiście, Pałuk. Zjazd Twórców Ludowych, jest nie żywym skansenem, ale dynamicznie rozwijającym się, corocznym spotkaniem twórców uznanych i zasłużonych z młodymi adeptami sztuki ludowej. To dzięki żnińskiej imprezie, jej popularności i atrakcyjności, twórczość ludowa nie odchodzi do lamusa, ale jest pielęgnowana i rozwijana przez kolejne pokolenia.
Zjazd odbył się w dniu 20 września br. w gościnnych progach Żnińskiego Domu Kultury i był jak zwykle okazją do spotkań do spotkań w swoim gronie, wymiany doświadczeń. Podczas Zjazdu wręczono nagrody ufundowane przez Urząd Marszałkowski w ramach Konkursu Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych.Miło nam poinformować, że wśród wyróżnionych znaleźli się przedstawiciele naszego miasta Radziejowa sławiący swoim kunsztem nasza małą ojczyznę.
Byli to: Jadwiga Reska z Radziejowa, która została w dziedzinie koronczarstwa laureatką pana Piotra Całbeckiego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Konkursie Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych – edycji 2014 roku, a także Ewa Smykowska. Wspomniani twórcy otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz nagrody.
Zgodnie z protokołem jury konkursowego nagrody otrzymało 161 twórców: 3 osoby za całokształt działalności (700 zł), 38 osób nagrodę specjalną (500 zł), 68 osób nagrodę I (400 zł), 32 osoby nagrodę II (270 zł), 20 osób nagrodę III (200 zł).
Z powiatu radziejowskiego wyróżniono jeszcze : Tomasza i Andrzeja Schmidt z Piotrkowa Kujawskiego i Andrzeja i Zbigniewa Jędrzejewskich z Osięcin za kowalstwo artystyczne, Marie Nowak z Osięcin za haft i Romana Łaszkiewicza za rzeźbę. 
Jadwiga Reska i Ewa Smykowska działają w kole hafciarskim Towarzystwa Miłośników Kujaw z Radziejowa. Jadwiga od lat kieruje kołem hafciarskim działającym przy Towarzystwie Miłośników Kujaw, a Ewa Smykowska prowadzi warsztaty rękodzieła dla dzieci i młodzieży w Izbie Regionalnej.
Drugiego dnia tj. niedziela, 21 września br. na rynku odbył się jarmark sztuki ludowej oraz spotkanie kapel i zespołów folklorystycznych. Była to najbardziej widowiskowa część imprezy. Przybyli goście i mieszkańcy regionu mieli tutaj możliwość podziwiania i nabycia rzeźbionych świątków, drewnianych zwierząt, wyrobów z wikliny, malowanej ceramiki czy też innych ręcznie wykonywanych ozdób. Szeroką widownię zgromadziły również występy zespołów ludowych tańczących i śpiewających na rynku - żnińska starówka. Wystąpił Zespół „Pałuczanka" obchodzący jubileusz 30-lecia. Odbył się pokaz filmu „Bartek Zwycięzca"- film niemy z 1923 roku z muzyką na żywo na motywach wielkopolskich zapisanych przez Oskara Kolberga w wykonaniu „Kwartetu Jorgi"
Tegoroczny przegląd zakończył koncert BODAJ SŁYNĘŁY KUJAWY w wykonaniu zespołów Warszawa Wschodnia i Janusz Prusinowski Trio występujących w ramach projektu "Puste noce– rekonstrukcje tradycyjnych pieśni, tańca i muzyki ludowej". Celem tych działań jest przywrócenie pamięci o kujawskiej obrzędowości, odkrywanie, przypomnienie, odtworzenie i utrwalenie tradycji, które jeszcze do niedawna były kultywowane, a dziś uchodzą za niezrozumiałe i niepotrzebne. Działania projektowe obejmują zebranie obyczajów, obrzędów, przyśpiewek, pieśni, tańców, gawęd i opowieści.
Zespół gościć będziemy w Płowcach w dniu 23 września 2014 roku.
Warszawa Wschodnia to zespół wokalny zajmujący się dokumentacją, rekonstrukcją i wykonywaniem rosyjskich, ukraińskich i polskich pieśni tradycyjnych, a także organizacją wydarzeń kulturalnych. Głównym celem zespołu jest odtwarzanie dawnego, ginącego już sposobu śpiewania oraz dokumentacja najcenniejszych zjawisk wschodniosłowiańskiej kultury muzycznej, a najważniejszą inspiracją jest kontakt z wiejskimi mistrzami – śpiewakami starego pokolenia, których członkowie grupy odwiedzają od wielu lat. Uczą się od nich zarówno pieśni jak i oryginalnego sposobu śpiewania. Z zespołem wystąpi Danuta Kaczmarek- kujawska śpiewaczka, zdobywczyni I nagrody w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Janusz Prusinowski Trio to uczniowie i kontynuatorzy muzyków wiejskich, a zarazem awangardowa formacja o charakterystycznym brzmieniu i własnym języku improwizacji. Muzykę łączą z tańcem, archaiczność – z nowoczesnością.
Spacer po Izbie Regionalnej. Tutaj:http://slajdzik.pl/slajd/obrady-zarzady-towarzystwa-milosnikow-kujaw-z-radziejowa-95717 KS.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto