Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolektyw Szpila podsumowuje sto dni protestów kobiet w Warszawie. Łącznie 150 zatrzymanych osób

Redakcja
Szymon Starnawski
Kolektyw Szpila, który pomagam osobom zatrzymanym podczas Strajku Kobiet, podsumował pierwsze sto dni protestów. Z raportu wynika, że zatrzymano 150 osób. Przytaczają także najczęstsze problemy, z jakimi musiał mierzyć się kolektyw. Szczegóły w artykule poniżej.

Szpila to feministyczny kolektyw antyrepresyjny. Jak wyjaśniają, zajmują się organizacją pomocy dla osób, które stykają się z przemocą oraz prześladowaniami ze strony władz oraz policji z uwagi na swoją aktywność społeczną, szczególnie podczas bieżących protestów kobiet. Szpila pomaga w znalezieniu pomocy prawnej i w nagłośnieniu sytuacji, prowadzi statystyki represji policyjnych (spraw, którymi się opiekuje) i regularnie informuje publicznie o ich skali.

100 dni protestów kobiet

Minęło pierwsze sto dni protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego zakazującego aborcji. W związku z tym, Szpila opublikowała raport (anty)represyjny, obejmujący zatrzymania od 22. października 2020 do 29. stycznia 2021. Statystyki dotyczą wyłącznie Warszawy i okolic, czyli obszaru działania kolektywu Szpila.

- Łącznie 150 razy doszło do sytuacji, w której osoby były czasowo pozbawione wolności – rozumiemy przez to dłuższe przetrzymywanie w radiowozach oraz zatrzymanie na komisariacie - informuje w komunikacie Szpila.

  • 81 razy osoby musiały zostać na noc (lub czasem dwie) w policyjnych pomieszczeniach dla osób zatrzymanych i postawiono im zarzuty.
  • 62 razy osoby były przewożone na komisariaty, z których wychodziły tego samego dnia (lub nocy) z postawionymi zarzutami.
  • 7 razy osoby były przetrzymywane przez kilka godzin w radiowozach lub zabrane na komisariat – ale wypuszczono je bez postawienia zarzutów.

Najczęściej stawiane zarzuty

W raporcie Szpila podała także najczęściej stawiane zarzuty osobom zatrzymanym. Niekwestionowanym liderem jest art. 54 kw - „Naruszanie przepisów o zachowywaniu się w miejscach publicznych” czyli udział w nielegalnym zgromadzeniu.
Ponadto:

  • art. 65 kw – niewylegitymowanie się na wezwanie funkcjonariusza
  • art. 65a kw – niestosowanie się do poleceń policji i utrudnianie czynności służbowych
  • art. 116 par. 1a kw – nieprzestrzeganie zakazów/nakazów/ograniczeń w czasie pandemii
  • art. 222 kk – naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza (też wychodzi na prowadzenie)
  • art. 224 kk – wymuszenie czynności urzędowych
  • art. 226 kk – znieważenie funkcjonariusza
  • art. 261 kk – znieważenie pomnika
  • art. 288 kk – zniszczenie cudzej rzeczy
  • art. 108 ustawy o zabytkach – uszkodzenie zabytku
  • ostatnio po demonstracji pod TK pojawiły się dodatkowo zarzuty naruszenia miru domowego (193 kk).

Trzy główne problemy

Kolektyw wyjaśnił w raporcie, że podczas tych stu dni protestów najczęściej spotykał się z trzeba problemami. Pierwszym z nich były trudności w ustaleniu miejsca pobytu zatrzymania osoby.
- Nawet mając dane osobowe i pełnomocnictwa, obrońcy i obrończynie zatrzymanych czasami przez wiele godzin nie mogły/li potwierdzić czy dana osoba przebywa na danym komisariacie. Zdarzało się, że w ciągu kilku minut dostawałyśmy od policji rozbieżne informacje co do miasta, w którym przebywa zatrzymana osoba - tłumaczy Szpila.
Kolejnym problem było wywożenie ludzi poza Warszawę. Policja decydowała się czasem na wywożenie zatrzymanych do 7 innych miast.

- Według nas miało to na celu utrudnienie osobom prawniczym i demonstracjom solidarnościowym dotarcia do zatrzymanych - dodają. Ponadto, jak wyjaśnia Szpila, prawnicy mierzyli się też z sytuacjami, w których przez wiele godzin nie byli dopuszczani do osób zatrzymanych, mimo że znajdowali się na właściwym komisariacie.

Strajk Kobiet, Warszawa. Policja użyła wobec protestujących ...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto