Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolektyw Szpila podsumowuje sto dni protestów kobiet w Warszawie. Łącznie 150 zatrzymanych osób

Redakcja
Szymon Starnawski
Kolektyw Szpila, który pomagam osobom zatrzymanym podczas Strajku Kobiet, podsumował pierwsze sto dni protestów. Z raportu wynika, że zatrzymano 150 osób. Przytaczają także najczęstsze problemy, z jakimi musiał mierzyć się kolektyw. Szczegóły w artykule poniżej.

Szpila to feministyczny kolektyw antyrepresyjny. Jak wyjaśniają, zajmują się organizacją pomocy dla osób, które stykają się z przemocą oraz prześladowaniami ze strony władz oraz policji z uwagi na swoją aktywność społeczną, szczególnie podczas bieżących protestów kobiet. Szpila pomaga w znalezieniu pomocy prawnej i w nagłośnieniu sytuacji, prowadzi statystyki represji policyjnych (spraw, którymi się opiekuje) i regularnie informuje publicznie o ich skali.

100 dni protestów kobiet

Minęło pierwsze sto dni protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego zakazującego aborcji. W związku z tym, Szpila opublikowała raport (anty)represyjny, obejmujący zatrzymania od 22. października 2020 do 29. stycznia 2021. Statystyki dotyczą wyłącznie Warszawy i okolic, czyli obszaru działania kolektywu Szpila.

- Łącznie 150 razy doszło do sytuacji, w której osoby były czasowo pozbawione wolności – rozumiemy przez to dłuższe przetrzymywanie w radiowozach oraz zatrzymanie na komisariacie - informuje w komunikacie Szpila.

  • 81 razy osoby musiały zostać na noc (lub czasem dwie) w policyjnych pomieszczeniach dla osób zatrzymanych i postawiono im zarzuty.
  • 62 razy osoby były przewożone na komisariaty, z których wychodziły tego samego dnia (lub nocy) z postawionymi zarzutami.
  • 7 razy osoby były przetrzymywane przez kilka godzin w radiowozach lub zabrane na komisariat – ale wypuszczono je bez postawienia zarzutów.

Najczęściej stawiane zarzuty

W raporcie Szpila podała także najczęściej stawiane zarzuty osobom zatrzymanym. Niekwestionowanym liderem jest art. 54 kw - „Naruszanie przepisów o zachowywaniu się w miejscach publicznych” czyli udział w nielegalnym zgromadzeniu.
Ponadto:

  • art. 65 kw – niewylegitymowanie się na wezwanie funkcjonariusza
  • art. 65a kw – niestosowanie się do poleceń policji i utrudnianie czynności służbowych
  • art. 116 par. 1a kw – nieprzestrzeganie zakazów/nakazów/ograniczeń w czasie pandemii
  • art. 222 kk – naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza (też wychodzi na prowadzenie)
  • art. 224 kk – wymuszenie czynności urzędowych
  • art. 226 kk – znieważenie funkcjonariusza
  • art. 261 kk – znieważenie pomnika
  • art. 288 kk – zniszczenie cudzej rzeczy
  • art. 108 ustawy o zabytkach – uszkodzenie zabytku
  • ostatnio po demonstracji pod TK pojawiły się dodatkowo zarzuty naruszenia miru domowego (193 kk).

Trzy główne problemy

Kolektyw wyjaśnił w raporcie, że podczas tych stu dni protestów najczęściej spotykał się z trzeba problemami. Pierwszym z nich były trudności w ustaleniu miejsca pobytu zatrzymania osoby.
- Nawet mając dane osobowe i pełnomocnictwa, obrońcy i obrończynie zatrzymanych czasami przez wiele godzin nie mogły/li potwierdzić czy dana osoba przebywa na danym komisariacie. Zdarzało się, że w ciągu kilku minut dostawałyśmy od policji rozbieżne informacje co do miasta, w którym przebywa zatrzymana osoba - tłumaczy Szpila.
Kolejnym problem było wywożenie ludzi poza Warszawę. Policja decydowała się czasem na wywożenie zatrzymanych do 7 innych miast.

- Według nas miało to na celu utrudnienie osobom prawniczym i demonstracjom solidarnościowym dotarcia do zatrzymanych - dodają. Ponadto, jak wyjaśnia Szpila, prawnicy mierzyli się też z sytuacjami, w których przez wiele godzin nie byli dopuszczani do osób zatrzymanych, mimo że znajdowali się na właściwym komisariacie.

Strajk Kobiet, Warszawa. Policja użyła wobec protestujących ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto