MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja CBA w Warszawie. Zatrzymano pracownicę jednego z banków. Chodzi o milionowe straty Skarbu Państwa

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
CBA zatrzymało pracownicę jednego ze stołecznych banków
CBA zatrzymało pracownicę jednego ze stołecznych banków CBA
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie zatrzymali pracownicę jednego ze stołecznych banków. Jak przekazali śledczy, kobieta ułatwiała wprowadzanie do systemu bankowego gotówki pochodzącej z przestępstw skarbowych. Postępowanie w sprawie działania zorganizowanej grupy przestępczej "produkującej” nierzetelne faktury VAT nadzoruje Wydział do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało w środę 27 marca, że funkcjonariusze delegatury biura w Warszawie wspólnie z Krajową Administracją Skarbową prowadzą śledztwo pod nadzorem Wydziału do spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie ws. działalności zorganizowanej grupy przestępczej, którą tworzyły powiązane podmioty gospodarcze.

Grupa działała w latach 2018-2022 i zajmowała się wytwarzaniem i wykorzystywaniem nierzetelnych faktur VAT do rozliczeń należności publicznoprawnych.

Na podstawie tych dokumentów składano nierzetelne deklaracje podatkowe i pomniejszano w ten sposób faktyczne należności podatkowe. Przestępstw podatkowych dopuszczały się głównie podmioty powiązane z osobami pochodzenia południowo-azjatyckiego. W wyniku działalności przestępczej grupy Skarb Państwa poniósł straty szacowane na 24 miliony zł - poinformowało CBA.

Zatrzymano pracownicę banku

14 marca 2024 roku funkcjonariusze Delegatury CBA w Warszawie zatrzymali kobietę zatrudnioną w jednym z warszawskich banków. Z ustaleń postępowania przygotowawczego wynika, że kobieta ułatwiała wprowadzanie do systemu bankowego gotówki pochodzącej z przestępstw skarbowych. Przestępstwo polegało na wpłatach gotówkowych w różnych walutach na rachunki bankowe.

Do zatrzymania doszło w stolicy naszego kraju. Kobieta została doprowadzona do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszała zarzuty z art. 299 § 1 i § 2 k.k. dot. prania pieniędzy.

Wobec podejrzanej prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz zakazu kontaktowania się z określonymi osobami - poinformowało CBA.

Jak zaznaczono w komunikacie, jest to druga realizacja w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym. W sprawie łącznie jest 10 podejrzanych, którym prokurator przedstawił 32 zarzuty. Założyciel zorganizowanej grupy przestępczej, wytwarzającej i posługującej się nierzetelnymi fakturami przebywa obecnie w areszcie śledczym.

Śledczy nie wykluczają kolejnych czynności w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym. Sprawa jest rozwojowa.

Źródło: CBA

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto