Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komórki w dłoń! Piszmy o naszych sprawach. Prof. Wiesław Godzic o dziennikarstwie obywatelskim

boa
boa
– Każdy powinien chwycić za komórkę i nagłaśniać lokalne problemy. Dziennikarstwo obywatelskie ma ogromny potencjał – przekonuje w rozmowie z MM Warszawa medioznawca, prof. Wiesław Godzic.

– Tu nie chodzi o powszechną inwigilację. Jeśli ktoś zachowuje się aspołecznie, np. niszczy ławki w parku, należy o tym głośno powiedzieć. Sprawa ogromnej dziury w drodze, czy bezpieczeństwa na osiedlu jest przecież równie ważna, a może i ważniejsza od tego, kto zasiądzie w europarlamencie – tłumaczy profesor.

Obywatel dziennikarz

Ekspert dodaje jednak, że ma pewien kłopot z dziennikarstwem obywatelskim. – Z jednej strony to bardzo dobra inicjatywa. Chodzi o to, żeby ludzie wzięli sprawy w swoje ręce, mieli pomysły i je realizowali. Ale wielu dziennikarzy obywatelskich chce dowieść swojej wyższości nad kolegami z gazet i tradycyjnych mediów – ocenia Godzic i wyjaśnia: – Nie chodzi przecież o to, żeby o nas mówili na jedynkach serwisów informacyjnych. Chodzi o to, żebyśmy załatwili naszą, lokalną sprawę.

Andrzej Sołtysik, który we wtorek był gościem prof. Godzica w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej uważa, że dziennikarstwo obywatelskie ma sens. – Myślę że podstawowa zasada dziennikarstwa to szukać, szperać, znajdować, opisywać i przedstawiać problem. Tak więc jest "za" – podkreśla Sołtysik.

Żadnych granic?

Zdaniem profesora, dziennikarstwo obywatelskie „musi znać swoje granice”: – Nie szukajmy sensacji, tylko rozwiązujmy problemy. Pomóc może umiar i współpraca z zawodowymi dziennikarzami. Chciałbym, by było mniej szaleńców i oszołomów, którzy robią materiały na własną rękę, a więcej takich quasi-instytucji, jak portale społecznościowe, na których tłumaczy się ludziom, jak mogą pisać o swoich sprawach i rozwiązać lokalne problemy. Doskonalmy się, róbmy porządne i rzetelne materiały. Bo dziennikarstwo obywatelskie może być podstawą budowy społeczeństwa obywatelskiego. Mocno w to wierzę.


Prof. Wiesław Godzic (ur. 1953) - socjolog, medioznawca, filmoznawca. Zajmuje się teorią filmu i mediów audiowizualnych, semiotyką i retoryką przekazów medialnych. W ostatnich latach interesuje się problematyką nowych mediów, w szczególności telewizji i Internetu.


Czytaj także:
Newsroom jest wszędzie: MM-ka na SWPS
Wandale demolują autobus? Reaguj – nie toleruj!
Wyjadacze radzą, jak słuchać i pisać

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto