Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec remontu parku Cichociemnych. Tak wygląda nowa zielona przestrzeń na Ursynowie. Spełniła oczekiwania mieszkańców?

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Zakończyła się przebudowa parku Cichociemnych Spadochroniarzy AK na Ursynowie. Inwestycja, która złapała ponad dwuletnie opóźnienie, oficjalnie została otwarta dla mieszkańców w ten weekend. Pojawiły się nowe drzewa i krzewy, plac zabaw, trasa pieszo-rowerowa będąca połączeniem z Lasem Kabackim, punkt widokowy, a także dwie ścieżki dydaktyczne. Czy miejsce, które od dawna było w ogniu krytyki mieszkańców, spełniło ostatecznie ich oczekiwania?

Park Cichociemnych na Ursynowie przeszedł metamorfozę. Inwestycja miała zostać udostępniona mieszkańcom wcześniej, jednak złapała ponad dwuletnie opóźnienie z powodu m.in. pandemii, rosnących problemów finansowych oraz wojny w Ukrainie, która wpłynęła na dostawę materiałów potrzebnych do rozbudowy parku. Ponadto sami mieszkańcy nie byli zadowoleni ilością betonu, jaka pojawiła się na tym terenie. Jak pisaliśmy kilka miesięcy temu, wskazywali, że jest za mało zieleni: - To, co tam się dzieje, te koszmar! ILOŚĆ wylanego BETONU poraża i nie ma nic wspólnego z zachowaniem walorów przyrodniczych.

Przebudowa zakończona. Park Cichociemnych jak nowy

W weekend oficjalnie udostępniono park mieszkańcom. Jak podkreślił stołeczny ratusz, park stał się dostępny dla różnych grup.

Rowerzystów i spacerowiczów ucieszy nowa trasa będąca połączeniem z Lasem Kabackim. Pojawiło się wiele miejsc do wypoczynku - oryginalne siedziska w kształcie łezki, ławki z drewnianych kłód oraz tradycyjne już ławki warszawskie. W zmodernizowanym parku można skorzystać też z nowej altany i dużej polany położonej przy stoku „Górki Kazurki”. Dwie altany oraz „psi park” zostały przeniesione do lasu, popularnie nazywanego „brzózkami”. Prowadzi tam nowa, wygodna ścieżka. W parku są też nowe latarnie i kosze na śmieci - wymienili urzędnicy.

Koniec remontu parku Cichociemnych. Tak wygląda nowa zielona...

Dzieci mogą bawić się na nowym placu zabaw, który zlokalizowano w dwóch strefach – nasłonecznionej i zacienionej. Do dyspozycji mieszkańców jest też istniejąca wcześniej siłownia plenerowa.

Na szczycie „Górki Kazurki”, po zachodniej stronie, powstał punkt widokowy. Można stamtąd zobaczyć panoramę parku i skorzystać z tablicy z mapą tego miejsca. Użytkownicy parku mogą też odwiedzić dwie ścieżki dydaktyczne: historyczną, poświęconą legendarnej formacji Cichociemnych oraz przyrodniczą.

W parku posadzono aż 300 drzew rodzimych gatunków. To m.in. brzozy, dęby, klony polne, śliwy wiśniowe, grusze pospolite, wierzby, jarzęby mączne. Duże drzewa - wierzby czy klony pospolite – pojawiły się m.in. wzdłuż trasy rowerowej. Posadzono też nowe krzewy, łącznie przybędzie tu 5 tys. mkw. tych roślin. W parku można teraz zobaczyć np. dereń jadalny, głogi jednoszyjkowe, jeżyny, porzeczki czy trzmieliny brodawkowate. Na terenie ogrodów deszczowych wykonano nasadzenia rabat bylinowych.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto