Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs matematyczny Kangur 2020. Czy rodzice pomagali dzieciom w rozwiązywaniu zadań?

Redakcja Warszawa
Konkurs matematyczny Kangur
Konkurs matematyczny Kangur pixabay.com
Kangur to międzynarodowy konkurs matematyczny. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa uczniowie pisali go zdalnie. Ponad 3 tysiące polskich pierwszo- i drugoklasistów napisało go bezbłędnie. I byłby to pewnie powód do radości, gdyby nie to, że przed rokiem takich dzieci było zaledwie ośmioro. Jak to możliwe? Odpowiedź pewnie znają rodzice.

Matematyczny Kangur wywodzi się z Australii, a w Polsce organizowany jest od 1992 roku. Jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie. Konkurs sprawdza wiedzę oraz talent do rozwiązywania zadań wśród młodzieży szkolnej. Jego organizatorzy stawiają na logiczne myślenie i twórcze zastosowanie matematyki. W niektórych województwach wyniki uzyskane w tym konkursie dają dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

O tym, że wyniki tegorocznej edycji znacznie odbiegają od normalnych jako pierwsza napisała Gazeta Wyborcza.

Po opublikowaniu wyników okazało się, że w tym roku aż 3152 ośmiolatków (uczniów klas 1 i drugich) bezbłędnie rozwiązało zadania. Przed rokiem udało się to jedynie ósemce. Podobnie było wśród starszych dzieci. W klasach trzecich i czwartych bezbłędnych rozwiązań było 872 (rok temu 16), piątych i szóstych – 628 (rok temu 16).

Dla TVN24 sprawę skomentował przedstawiciel firmy Learnetic, która udostępniła platformę internetową do przeprowadzenia konkursu. "Ta historia jest bardzo przykra, bo mamy świadomość, że w tym roku ten konkurs przeprowadzony został między innymi po to, by nie karać uczniów, którzy się do niego sumiennie przez długi czas przygotowywali" powiedział Artur Dyro z Learnetica. Dyro podkreślał, że zdecydowana większość dzieci i młodzieży podeszła do niego bardzo poważnie, podobnie jak do przygotować. Jego zdaniem w tej sytuacji zawiedli rodzice, którzy pomagali dzieciom rozwiązywać zadania. Podobnego zdania są nauczyciele pytani przez Gazetę Wyborczą jak i internauci

Organizator konkursu, czyli Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych zrezygnował ze wskazania laureata konkursu. Nie zrezygnował jednak z wyróżnień. Nie wiadomo co z obozami i pieniędzmi dla najlepszych.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto