Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs na koncepcję Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej rozstrzygnięty

Daria Rupińska
Uniwersytet Warszawski
Znamy koncepcję Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej. Uniwersytet Warszawski rozstrzygnął konkurs na opracowanie projektu priorytetowej inwestycji wartej 30 mln złotych.

Pierwszą nagrodę za koncepcję architektoniczno-budowlaną obiektu przyznano pracowni prof. Marka Budzyńskiego, uzasadniając swoją decyzję "wyrazistym dążeniem do osiągnięcia oryginalnego architektonicznego charakteru miejsca oraz świadome i celowe kształtowanie przestrzeni wewnętrznych tak całości, jak i poszczególnych części założenia". Drugie miejsce otrzymała pracowania WXCA. Zdobywcy 1. i 2. miejsca będą zaproszeni do dalszych negocjacji.

Czytaj także: Ruszyły zdjęcia do nowego filmu W. Smarzowskiego "7 dni" (ZDJĘCIA)

Nowe centrum postanie koło Chęcin, w województwie świętokrzyskim na terenie nieczynnego kamieniołomu dolomitów na Górze Rzepka. Prace budowlane mają rozpocząć się już w drugiej połowie tego roku. Pomysłodawcą inwestycji jest Wydział Geologii UW. W ramach projektu ma powstać pięć budynków, trzy noclegowe, jeden laboratoryjno-dydaktyczny i główny konferencyjny. W Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej będą znajdować się specjalistyczne laboratoria: chemiczne, kartowania geologicznego, geofizyczne, a także pracownia do przygotowania próbek geologicznych oraz pracownia komputerowa.

W nowym centrum odbywać się będą zajęcia terenowe dla studentów z uczelni polskich i zagranicznych, uczących się na kierunkach przyrodniczych. Będą to m.in. zajęcia z zakresu geologii podstawowej i historycznej, kartowania geologicznego, mikropaleontologii czy hydrologii. Oprócz zajęć dla studentów w ECEG będą odbywać się również warsztaty dla nauczycieli, pracowników firm wydobywczych, czy uczniów szkół organizowanych w ramach „zielonych szkół”.

Czytaj także: Tego o Warszawie nie wiedziałeś. Kolejna porcja ciekawostek o stolicy

Koszt inwestycji wynosi ok. 30 mln zł. Znaczną część, 26 mln zł, Uniwersytet pozyskał ze środków pomocowych Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Realizacją projektu zajmuje się konsorcjum, w którego skład wchodzą: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Powiat Kielecki, Gmina i Miasto Chęciny oraz Uniwersytet Warszawski, jako lider konsorcjum.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto