MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Warszawie powstanie nowy meczet? Muzułmańska fundacja zbiera środki na świątynie. Są pierwsze plany

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Muzułmańska Fundacja na rzecz Edukacji i Integracji zbiera środki na wybudowanie nowej instytucji związanej z islamem w Warszawie. Wiadomo już, gdzie miałaby się znaleźć m.in. muzułmańska świątynia, ale też całe centrum ze szkołami i innymi placówkami. Mieszkańcy obawiają się jednak, że zaburzy lokalny charakter małej ulicy. Jak tłumaczą przedstawiciele społeczności muzułmańskiej, nie będzie to stricte meczet. A co dokładnie?

Trzeci meczet w Warszawie?

Muzułmańska Fundacja na rzecz Edukacji i Integracji planuje wybudowanie na Ochocie, na ulicy Zadumanej, sporego kompleksu. Ma być nie tylko miejscem modlitw, ale też kształcenia dla dzieci i młodzieży, nabywania wiedzy o islamie dla nowych wiernych, muzeum, a nawet siedziba instytucji związanych w Polsce z islamem. Na swoim Facebooku fundacja poinformowała, że planuje wybudowanie w tym miejscu:

  • przedszkole i szkoła,
  • sala modlitewna (jako sala wielofunkcyjna będzie używana jako sala modlitewna w piątki),
  • sale konferencyjne,
  • Polski urząd ds. Koranu.

- Wynajmujemy obiekt przy ul. Zadumanej 2 od marca 2024, dlatego jeszcze nie mamy końcowej koncepcji ani projektu. Obecnie trwa proces stworzenia koncepcji i projektu w oparciu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - słyszymy od Ahmada Alattala, koordynatora projektu. - To nie jest meczet gdyż funkcjẹ sakralną będzie pełnił przeważnie tylko w piątki przez 2 godziny - dodaje.

W Warszawie powstanie nowy meczet? Muzułmańska fundacja zbie...

Obecnie w Warszawie znajdują się dwa meczety. Jeden znajduje się w dzielnicy Wilanów na ul. Wiertniczej, a drugi na Ochocie - jest to Ośrodek Kultury Muzułmańskiej w Warszawie przy ul. Bohaterów Września. Odwiedzaliśmy tamtejszy meczet chociażby w 2017 roku. Czy to oznacza, że na Ochocie wkrótce będą dwa meczety? W filmie zamieszczonym na profilu fundacji dr Amjad Qourshah używa terminu meczet, ale na tablicach opowiadających o projekcie widać nazwę Centrum Edukacji i Integracji. Zwyczajowa nazwa "meczet" prawdopodobnie odnosi się do faktu, że znajdzie się tam miejsce do modlitw zgodnie z wytycznymi islamu. Samo centrum nie ma być jednak stricte świątynią, a kompleksem dla muzułmanów.

Jak informuje fundacja, żeby zrealizować swój projekt potrzebuje uzbierać 950 tysięcy złotych. - Jesteśmy dumni z naszej lokalnej społeczności. Do dziś udało się zebrać około 500 tysięcy złotych, projekt będzie finansowany w 100% przez polskich muzułmanów bez pomocy z zagranicy. Zbiórka trwa na naszej stronie oraz na zrzutka.pl. Zapraszamy do wspierania projektu - opowiada nam Alattala.

Kontrowersje w dzielnicy?

Ulica Zadumana jest małą lokalną drogą. Wybudowanie tu obiektu wzbudzającego duże zainteresowanie i wielu przybywających rodzi obawy lokalnej społeczności. Rzadko wskazują, żeby przeszkadzało im samo to, że chodzi o meczet. - Takie inwestycje powinny być dobrze zaplanowane. Co piątek przy meczecie przy al. Bohaterów Września jest jeden wielki rozgardiasz parkingowy, mimo obecności straży miejskiej. Nie mówiąc o tonach śmieci zostawianych na parkingach - wskazuje jedna z mieszkanek. Inna niepokoi się, że już teraz rozjeżdżana jest okoliczna zieleń.

Radny dzielnicy Ochota, Łukasz Gawryś, poinformował też, że złożył interpelacje dotyczącą powstającej przy ul. Zadumanej inwestycji. Zapytał w niej burmistrza Ochoty:

  • czy plan zagospodarowania pozwala na budowę w tym miejscu takiego obiektu?
  • czy ze strony inwestora wpłynął jakiś wniosek w tej sprawie?
  • czy zostało wydane pozwolenie na budowę tego obiektu?
  • w jaki sposób dzielnica zamierza zabezpieczyć mieszkańców przed nielegalnym parkowaniem w okolicy tego miejsca?

- Oczywiście będziemy rozmawiać z lokalną społecznością na temat budowy, w maju planujemy organizować takie spotkanie w dniu 18.05.2024, które chcemy nazwać „śniadanie z sąsiadami”. Docelowo ma ono się odbyć na polance przy ul.Zadumanej 2. Będziemy rozmawiać o projekcie oraz budowie Centrum, wówczas będzie już znana ostateczna koncepcja i projekt - tłumaczy nam Ahmad Alattal, koordynator projektu.

Jak tłumaczą przedstawiciele projektu według konsultacji z projektantami, miejscowy plan zagospodarowania przewiduje w tej okolicy takiego typu zabudowy. Obecnie trwają prace nad projektami potrzebnymi do założenia wniosku o pozwolenie na budowę. - Myślę że do czerwca nastąpi złożenie stosownych, a budowa w ostatnim kwartale tego roku - słyszymy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto