Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus zatrzyma powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego? Nie wszystko idzie zgodnie z planem

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Po kryzysie lotnictwa spowodowanym pandemią koronawirusa pojawia się pytanie - czy budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego jest potrzebna? Władze spółki tłumaczą, na jakim etapie są obecnie przygotowana do stworzenia wielkiego lotniska w środku kraju.

Wielkie lotnisko w gminie Baranów zgodnie z planem ma powstać do 2027 roku. Początkowo Centralny Port Komunikacyjny będzie obsługiwać około 45 milionów pasażerów, ale docelowo nawet 100 mln. Nie wszystko idzie jednak zgodnie z planem.

Na początek tego roku zapowiedziano wykup gruntów - cały kompleks zajmie teren porównywalny z powierzchnią dzielnicy Wawer. To na razie się nie rozpoczęło. Wciąż nie wybrano także tzw. doradcy strategicznego, który pomógłby w decyzjach dotyczących budowy. Nie ma również master planu, czyli dokumentu określającego założenie całej inwestycji. Wszystkie te rzeczy, według wcześniejszych zapowiedzi Mikołaja Wilda (dawniej ministra ds. CPK, obecnie prezesa spółki), powinny zostać przygotowane w zeszłym roku. Czy, poza tym, także pandemia wpłynie na budowę lotniska?

Koronawirus zatrzyma powstanie Centralnego Portu Komunikacyj...

- Spółka CPK funkcjonuje na 100 proc., mimo epidemii koronawirusa i wprowadzonych w związku z nią ograniczeń. Wszystkie zaplanowane działania w części lotniskowej i kolejowej odbywają się zgodnie z harmonogramem - tłumaczył niedawno Mikołaj Wild. Władze spółki uspokajają. Ich zdaniem załamanie na rynku lotniczym jest tymczasowe, a wielkie lotnisko pod Warszawą wciąż ma rację bytu.

Jak obecnie wyglądają przygotowania do budowy? Do końca czerwca ma być gotowy raport dotyczący CPK, części lotniczej i kolejowej, uwzględniający ponad 80 tys. uwag mieszkańców, które spłynęły podczas konsultacji odbywających się na początku roku.

Trwa także wybór doradcy strategicznego, którym ma być duże międzynarodowe lotnisko. - Po zakończeniu dialogu technicznego, w którym w ciągu ostatnich miesięcy brali udział zarządcy portów lotniczych Changi w Singapurze, Incheon w Seulu i Narita w Tokio, rozpoczęliśmy etap dialogu konkurencyjnego. Zakończenie całego postępowania planowane jest w III kwartale br. - powiedział Wild. Umowa ma zostać podpisana na trzy lata. Tyle ma potrwać projektowanie CPK.

Co z masterplanem? Władze przekonują, że prace nad nim - które zostaną zlecone zewnętrznej firmie - rozpoczną się jeszcze w tym roku (III lub IV kwartał). Na jego wykonanie potrzeba 9-12 miesięcy. Dopiero po masterplanie możliwe są prace nad projektem lotniska. Nastąpi to zatem najwcześniej w 2022 roku. Na razie inwestycja ma finansowanie z budżetu państwa. Wygląda na to, że nie ma planów jej przerwania. - CPK ma powstać w drugiej połowie obecnej dekady, a już teraz ta inwestycja może korzystnie wpłynąć na gospodarkę. Dlatego przygotowania do budowy trwają, zarówno w części lotniskowej, jak też kolejowej - mówi Wild.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto