Koszykarze Politechniki rozpoczęli bolesną naukę (ZDJĘCIA)

Maciej Stolarczyk
Polskapresse
Specyficzny jest los kibiców koszykówki w Warszawie. Najczęściej oglądają porażki swoich zespołów, ale później mogą mieć satysfakcję. Bo z tych porażek płynie nauka, a z tej nauki korzystają młodzi reprezentanci Polski. Jak Dardan Berisha, który był naszym czołowym strzelcem na niedawnym EuroBaskecie, a dwa lata temu zbierał szlify w Polonii 2011 Warszawa.

Dziś misję szkolenia młodzieży od rozwiązanej Polonii 2011 przejęła Politechnika Warszawa. Swój pierwszy sezon w Tauron Basket Lidze Inżynierowie rozpoczęli od porażki. Jednak nie z byle kim, bo z faworytem (pod nieobecność Asseco Prokomu Gdynia) do zwycięstwa w sezonie zasadniczym – Treflem Sopot (66:83).
W Politechnice, podobnie jak w Polonii 2011, nie ma ani jednego obcokrajowca. Klub w ekstraklasie ma być kuźnią dla takich talentów jak wicemistrzowie świata do lat 18 – Mateusz Ponitka i Michał Michalak.

W niedzielę na Torwarze gospodarzy poderwał do ataku nieco bardziej doświadczony Michał Nowakowski. Po jego rzutach Polonia objęła prowadzenie 7:2 i oddała je dopiero pod koniec drugiej kwarty! Później jednak doświadczenie Trefla wzięło górę, a pomogła w tym dobra gra Filipa Dylewicza (20 punktów). Siedemnaście punktów i dziesięć asyst dodał Łukasz Koszarek. Ponitka i Michalak mieli odpowiednio po 10 i 9 punktów.

Piękny powrót do ekstraklasy (po 30 latach!) zaliczyli koszykarze ŁKS Łódź. Pięć tysięcy kibiców w Atlas Arenie obejrzało zwycięstwo 89:71 drużyny sponsorowanej przez Marcina Gortata. Nasz jedynak w NBA oglądał mecz w USA za pośrednictwem internetu. Okazałe, ale tylko w pierwszej kwarcie, otwarcie sezonu obejrzeli też kibice w Zgorzelcu. Koszykarzom PGE Turowa wychodziło niemal wszystko, zarówno w obronie, jak i ataku, co dało prowadzenie 12:0. Potem Turów się zaciął i wygrał dopiero w końcówce – 76:74. Najwięcej punktów dla gospodarzy (14) rzucił David Jackson. Dla gości (17) Łukasz Wichniarz.

We wtorek i środę odbędzie się druga kolejka TBL. Politechnika zagra na wyjeździe z Czarnymi Słupsk. We Wrocławiu po trzech latach przerwy do gry w ekstraklasie wróci Śląsk Wrocław.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!