18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Ku chwale" dla abpa Tomasza Pety

Redakcja

Inowrocławianin abp Tomasz Peta, metropolita Astany odebrał dzisiaj, 28 marca br. przyznaną mu przez Radę Instytutu Prymasa Józefa Glempa nagrodę „Ku chwale". To wyróżnienie w uznaniu „dla dzieła ewangelizacji narodów Wschodu".


Przypomnijmy. W styczniu br. inowrocławianin, metropolita Astany arcybiskup Tomasz Peta został laureatem nagrody „Ku chwale", przyznawanej przez Radę Instytutu Prymasa Józefa Glempa. Nagroda została ustanowiona wraz z powstaniem instytucji w 2009 roku przez jej patrona śp. kardynała Józefa Glempa. Abp Peta dołączył do grona wyróżnionych, którymi w minionych latach byli: prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza (2009), regionalista Edmund Mikołajczak (2010), historyk prof. Jerzy Pietrzak (2011) i lekarz prof. Antoni Pruszewicz (2012).
W imieniu Prymasa Polski abpa Józefa Kowalczyka statuetkę przekazał dzisiaj, 28 marca abp. Tomaszowi Pecie bp Krzysztof Wętkowski, wikariusz generalny Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Uroczystość odbyła się w Instytucie Prymasa Józefa Glempa, w której uczestniczył m.in. Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza oraz członkowie Archikonfraterni Literackiej Niepokalanego Poczęcia NMP przy Archikatedrze św. Jana w Warszawie (bractwa kościelnego powstałego w 1507 r.). Laudację na cześć arcybiskupa Tomasza Pety wygłosił ks. prałat Leszek Kaczmarek.

- Cieszę się z tej nagrody. We mnie są dwie ojczyzny i myślę, że mi to wybaczycie. Oczywiście jestem Polakiem, do śmierci i na wieczność, (...). Jestem też obywatelem Kazachstanu i nie można być obywatelem na niby, to też jest moja ojczyzna. Katolik może to pogodzić. (...). Cieszę się też, że przez tę nagrodę Kazachstan będzie jeszcze bardziej znany tutaj na Kujawach. Bardzo dziękuje Radzie Instytutu na czele z księdzem Prymasem, panu Prezydentowi za to, że w tych stepach mnie wypatrzył i zgłosił moją kandydaturę do nagrody - powiedział abp Tomasz Peta.

Uroczystości towarzyszył występ artystyczny w wykonaniu zespołu w składzie: Piotr Barczak - puzon, Michał Maciejewski - dombra, Kochan, Mirosław Marczyński - kontrabas, Andrzej Kortas - klarnet. Artyści wykonali trzy utwory: „Kujawiak" ze zbiorów Oskara Kolberga, „Ludowa piosenka dziecięca z Oziornoje" i „Fantazja kazachska".

Przypomnijmy, że abp Tomasz Peta urodził się w 1951 roku w Inowrocławiu, gdzie ukończył Liceum Jana Kasprowicza. Po maturze wstąpił do gnieźnieńskiego seminarium duchownego. W 1976 r. przyjął w katedrze gnieźnieńskiej święcenia kapłańskie z rąk Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Pierwszą parafią, do której został posłany jako wikariusz było Witkowo. Przez następne 10 lat posługiwał kolejno w parafiach: Świętego Ducha w Inowrocławiu, Świętej Trójcy w Strzelnie i Chrystusa Króla w Bydgoszczy. Możliwość wyjazdu na Wschód pojawiła się w 1989 roku, ale jej nie sfinalizowano. Kolejna szansa pojawiła się rok później, kiedy ks. Peta otrzymał wiadomość, że można jechać do Kazachstanu. W tamtym czasie w całej Azji Centralnej pracowało zaledwie 15 księży. Przyszły arcybiskup Astany był jednym z dwóch pierwszych księży spoza ówczesnego ZSRR, którzy przyjechali tam pracować na stałe. Zaczynał jako proboszcz w parafii w Oziornoje, gdzie pracował 9 lat. W 1999 r. papież Jan Paweł II mianował ks. Tomasza Petę administratorem apostolskim Astany, zaś w 2001 roku udzielił mu osobiście sakry biskupiej w Rzymie. W 2003 r. bp Tomasz Peta został arcybiskupem metropolitą Astany.

Mechatronika jest już w Gimnazjum nr 2

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto