Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Kupcy i filozofowie” - Dr Marcin Gorazda gościem WSIiZ

RedaktorS
RedaktorS
Adam Janusz
„Kupcy i filozofowie. O źródłach wzajemnej niechęci i o (nie)skuteczności stosowanych metod” – tak brzmiał tytuł wykładu otwartego, który 27 marca 2014 roku w murach Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wygłosił dr Marcin Gorazda.

Zacnego gościa przywitał Prorektor WSIiZ ds. Rozwoju i Współpracy dr Wergiliusz Gołąbek. Przedstawił dokonania dra Gorazdy oraz jego sylwetkę.
– Owocem ważnych dociekań Pana Doktora Marcina Gorazdy jest znakomita książka „Filozofia ekonomii", którą po dzisiejszym wykładzie będzie można w atrakcyjnej cenie kupić i otrzymać podpis naszego gościa. Tę książkę powinni przeczytać i znać nie tylko ekonomiści – powiedział Rektor Gołąbek i zaprosił na scenę dra Marcina Gorazdę.
- Czuję się zażenowany tak piękną laurką, jaką dostałem od Rektora Gołąbka i tak licznym audytorium. Zajmuję się mało popularną tematyką naukową i jestem przyzwyczajony do znacznie mniejszego audytorium. Naprawdę się cieszę, że tak licznie Państwo przybyli. Zrobię wszystko, by Państwa nie zawieźć – powiedział na wstępnie dr Marcin Gorazda.
Podczas wykładu gość WSIiZ opowiedział o antycznych źródłach niechęci pomiędzy przedsiębiorcami a naukowcami. Autor nawiązywał również do myśli pierwszych filozofów, którym wiedza przysporzyła majątku, a także opowiedział o ewolucyjnym podejściu w ekonomii i o tym jak uczymy się na własnych błędach. W czasie wykładu dowiódł, że choć idee zmieniają świat to świat biznesu wydaje się skuteczniejszy w ich dobieraniu i praktycznym wdrażaniu. Dr Gorazda podał też interesujący przykład. W roku 2012 magazyn TIME ogłosił ranking najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Znalazło się w nim 18 przedsiębiorców, tylko 5 naukowców, a największą grupę stanowili politycy i celebryci. Ale dawniej (według rankingu historycznego - M.Hart) było wśród najbardziej wpływowych ludzi świata 39 ludzi nauki i tylko jeden przedsiębiorca, którym był Henry Ford.
- Świat naukowy będzie się rozwijał tylko wówczas, gdy teorie naukowe będzie się testować i krytykować – mówił dr Gorazda. Dlaczego? Teorie biznesowe szybko weryfikuje klient – od razu wiadomo czy teoria prowadzenia biznesu była prawdziwa czy fałszywa. Niestety badacze obecnie są bardziej zainteresowani publikowaniem nowinek, niż analizą i krytyką teorii swych kolegów. To osłabia znaczenie nauki i przyczynia się do tego, że wiele teorii fałszywych uznajemy za prawdziwe, a często za fałszywe uznajemy te, które są prawdziwe. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto