Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwiaty na grobie legendarnego cichociemnego z Radziejowa

Redakcja
Przy grobie Antoniego Iglewskiego
Przy grobie Antoniego Iglewskiego Karol Szmagalski
W dniu 27 stycznia w kolejną rocznicę śmierci Antoniego Iglewskiego cichociemnego „Ponara” Towarzystwo Miłośników Kujaw z Radziejowa wraz z jego siostrzeńcem Szymonem Szynkowskim na jego grobie na radziejowskim cmentarzu złożyło okolicznościową wiązankę kwiatów.

Była także delegacja miejscowego LO oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku.W bibliotece uruchomiono okolicznościowa wystawę.
Antoni Iglewski urodził się w Radziejowie Kujawskim 1 stycznia 1899 roku w rodzinnym domu przy ulicy Zdrojek 4 (obecnie ulica Podgórna 4). W ciągu całego swojego życia mieszkał w różnych miejscach w Polsce i zagranicą, ale zawsze z wielkim sentymentem spoglądał na rodzime Kujawy. Zmarł 27 stycznia 1979 r. we Wrocławiu, lecz kazał, by jego ciało powróciło do Radziejowa, gdzie został pochowany w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Parafialnym u boku swej żony, Marii z Ulatowskich. Jego najwierniejsi żołnierze /ze szczególnym podkreśleniem „Derenia” i „Trzaski”/ w zimę stulecia 1978/79 przewieźli trumnę z jego zwłokami, spełniając tym samym ostatnią wolę swojego dowódcy. Był bezdzietny. Związany z wojskiem i konspiracją często pracował pod pseudonimami: Suseł, Igła, Nieczuja,Antoni, Mazecki, Vanadi, Ponar. Używał też konspiracyjnych nazwisk: Władysław Drożdżewski, Jan Barański, Nikodem Galewski, Józef Sikorski. Pisałem o nim wielokrotnie na tym portalu.

Warto, ba trzeba sięgnąć do opracowania - Redecz Krukowy i Okolice... Kraina Prastara - "Ponar" wspomnienia z lat 1939-1945, Tom XIV. Są to spisane własnoręcznie wspomnienia bohatera czasów wojny, jednego z 314 cichociemnych, dowódcy Samodzielnego Partyzanckiego Batalionu Szturmowego "Suszarnia", Kujawiaka rodem z Radziejowa, Antoniego Iglewskiego. To dzięki uprzejmości rodziny autora, a w szczególności Pana Szymona Szynkowskiego i jego małżonki Mirosławy, mamy okazję i możliwość prześledzić, dotąd nigdzie niepublikowane, wojenne losy ppłk A. Iglewskiego. Oprawa miękka, format A4, stron 294.

 

Album fotek tutaj:
https://www.facebook.com/karol.szmagalski.5/media_set?set=a.10201366807873063.1073741903.1259848402&type=3

 
 
 
 
 

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto