Łukasz Przybytek blisko Igrzysk Olimpijskich w Londynie!

Nadesłane
Załoga Łukasz Przybytek z DKŻ Dobrzyń i Paweł Kołodziński AZS AWFiS Gdańsk podczas regat Pucharu Świata w palma de Majorka wywalczyła 9 miejsce w klasie 49-er. Najwyższe z polskich duetów.

Była to pierwsza z trzech polskich eliminacji do regat olimpijskich w Londynie. Tym samym Przybytek Kołodziński wygrali pierwszą eliminację zdobywając 12 pkt. Następna polska załoga Czajkowski/Piasecki zajęła 18 miejsce zdobywając 3 pkt.Trofeo Sar Princess Sofia Mapfre to magiczna nazwa regat, która przyciągnęła na wody wokół Majorki najlepszych żeglarzy świata rywalizujących w klasach olimpijskich.Dla polskich żeglarzy klasy 470 K i M, Finn, Laser, Laser Radial i 49er regaty te będą pierwszą eliminacją od Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012. Zakończyły się już eliminacja dla klasy Star, które wygrał Mateusz Kusznierewicz. W deskowych klasy RSX M zwyciężył Przemysław Miarczyński a w klasie RSX K kwalifikacje wygrała Zofia Klepacka.Dla Dobrzyńskiego Klubu Żeglarskiego były to historyczne regaty. Po raz pierwszy zawodnik DKŻ uczestniczył w bezpośredniej rywalizacji o prawo reprezentowania Polski na Igrzyskach Olimpijskich.23-letni Łukasz Przybytek, który wraz z Pawłem Kołodzińskim ASZ AWFIS Gdańsk tworzą załogę 49 ki., pomimo młodego wieku (najmłodszy sternik wśród reprezentantów Polski) jest już doświadczonym żeglarzem. W swoim dorobku ma medale MŚ i ME/ 3-3-1/ oraz jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski /7-2-3/. Od 2003 roku nieprzerwanie jest członkiem Kadry Narodowej. O presji nie było więc mowy. Decydowała forma, w której wyraźnie jest duet Przybytek - Kołodziński.Regaty na Majorce, które trwały od poniedziałku 2 kwietnia do soboty 7 kwietnia zgromadziły na starcie 80 załóg z 28 państw / Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania, Portugalia, Belgia, Szwecja, Malta, Francja, Austria, Dania, Rosja, Włochy, Grecja, Chorwacja, Meksyk, Urugwaj, Brazylia, USA, Finlandia, Japonia, Chile, Holandia, Kanada, Irlandia, Wyspy Dziewicze, Argentyna, Estonia i Polska/. Zaplanowanych zostało rozegranie 16 wyścigów. Przez trzy pierwsze dni trwały eliminacje a każdego dnia rozegrano maksymalnie 4 wyścigi. W eliminacjach zawodnicy zostali podzieleni na 2 grupy, których skład będzie się zmieniał po każdym dniu zawodów.W czwartek i piątek rozegrano wyścigi finałowe. Do złotej grupy walczącej o zwycięstwo w regatach zostało zakwalifikowanych 25 najlepszych w eliminacjach załóg. W sobotę odbył się tak zwany Medal Race. Prawo startu w nim wywalczyło sobie 10 najlepszych załóg po wyścigach eliminacyjnych i finałowych. Z polskich ekip znalazła się w niej tylko załoga dobrzyńsko-gdańska, która tym samym już wtedy była pewna wygranej eliminacjiKolejna polska eliminacja do Londynu 2012 to regaty w Hyeres, które odbędą się w dniach 22-27 kwietnia. Ostatnią eliminacją będą majowe/7-15/ Mistrzostwa Świata. W tym roku gospodarzem tych zawodów będzie Zadar. Wszystkie regaty klasy 49er rozgrywane są wg zasad takich jak podczas regat na Majorce.Zwycięzcą eliminacji zostanie załoga, która zdobędzie najwięcej punktów w 2 najlepszych z 3 regat. W przypadku remisu decydować będą wyniki MŚ a punkty zdobywa się tylko w przypadku zajęcia miejsca 1-20.