Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz Niepodległości 2023. Manifestacja przejdzie pod hasłem "Jeszcze Polska nie zginęła". Oto trasa i szczegóły

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
11 listopada ulicami Warszawy przejdzie 14. Marsz Niepodległości
11 listopada ulicami Warszawy przejdzie 14. Marsz Niepodległości Szymon Starnawski
Marsz Niepodległości 2023. Jak co roku 11 listopada ulicami Warszawy przejdzie Marsz Niepodległości. Tym razem wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Jeszcze Polska nie zginęła". Znamy trasę i szczegóły 14. edycji największej manifestacji w Polsce. Sprawdźcie w artykule poniżej.

Spis treści

"Jeszcze Polska nie zginęła" hasłem tegorocznego Marszu Niepodległości

11 listopada 2023 roku odbędzie się 14. edycja Marszu Niepodległości. Hasło tegorocznego pochodu brzmi "Jeszcze Polska nie zginęła".

Mamy wojnę i musimy pamiętać, by wzbudzać dumę narodową, poczucie przynależności do narodu polskiego. Stąd hasło pod którym, jak się wydaje, powinien podpisać się każdy. Jest to fragment naszego hymnu narodowego - wyjaśnił Prezes Stowarzyszenia Marszu Niepodległości Bartosz Malewski.

Hasło ma również podkreślić suwerenność i samodzielność Polski na arenie międzynarodowej.

Trasa manifestacji

Tak jak w latach ubiegłych Marsz Niepodległości rozpocznie się na Rondzie im. Romana Dmowskiego. Przejdzie zwyczajową trasą: Al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego, ul. Wał Miedzeszyński (zejście pętlą z mostu) ul. Wybrzeże Szczecińskie, ul. Siwca i zakończy się na błoniach Stadionu Narodowego.

O której godzinie rozpocznie się Marsz?

Marsz Niepodległości rozpocznie się w sobotę o godz. 14:00. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapewnił mieszkańców o odpowiednim zabezpieczeniu zarówno pochodu, jak i innych uroczystości 11 listopada.

W związku z aktualną niestabilną sytuacją na świecie, zwróciłem się do Komendanta Głównego Policji o zapewnienie odpowiednich sił i środków policyjnych do zabezpieczenia wszystkich wydarzeń. Sytuację w Warszawie będziemy monitorować na bieżąco. W Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa będzie pracował specjalny sztab, do którego zapraszam również przedstawicieli Policji - napisał Trzaskowski na platformie X.

Wydarzenia towarzyszące

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości poinformowało również o wydarzeniach, które będą towarzyszyć Marszowi. Oto one:

  • Msza święta dla uczestników Marszu Niepodległości
  • Forum Niepodległości
  • Strefa przedmarszowa (pasaż W. Szymborskiej od strony wejścia do Dworca Warszawa-Śródmieście): atrakcje dla dzieci, warsztaty tańców polskich, konkursy i quizy, strefa NGO, stoiska wystawców i wydawnictw
  • Bal Patriotyczny
  • Turniej Bokserski

Zakaz noszenia broni 11 listopada w Warszawie

11 listopada w Warszawie i Wrocławiu będzie obowiązywał zakaz noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym - wynika z projektu rozporządzenia, które zostało opublikowane na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości państwowych z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Ze względu na rangę tych przedsięwzięć oraz przewidywaną kilkusettysięczną liczbę uczestników, w tym cudzoziemców, a także na sytuację międzynarodową, istnieje konieczność zapewnienia wzmocnionych rygorów bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarze miasta stołecznego Warszawy oraz miasta Wrocławia - uzasadnili autorzy rozporządzenia.

Ich zdaniem zakaz wyeliminuje ewentualne przypadki utraty broni, a tym samym niebezpieczeństwo dostania się jej w ręce osób nieuprawnionych i jej użycia.

Z załączonej do projektu rozporządzenia Oceny Skutków Regulacji wynika, że zakaz będzie oddziaływał na ok. 58 tys. osób fizycznych oraz ok. 220 podmiotów posiadających pozwolenia na broń, mających miejsce stałego pobytu lub siedzibę na terenie Warszawy oraz Wrocławia.

11 listopada ulicami Warszawy przejdzie 14. Marsz Niepodległości
11 listopada ulicami Warszawy przejdzie 14. Marsz NiepodległościMaksym Boldashev
od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto