MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy. Oto najlepsze inwestycje w całej stolicy. Piękne budynki i zielone przestrzenie

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Park to miejsce symboliczne dla całej Warszawy. Tak wygląda po rewitalizacji
Park to miejsce symboliczne dla całej Warszawy. Tak wygląda po rewitalizacji Aleksy Witwicki
10. Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy została przyznana. Zwycięzcą został przebudowany Kopiec Czerniakowski z parkiem Akcji „Burza”. Ta zielona przestrzeń zdobyła nie tylko Grand Prix, ale również nagrody za projektowanie przestrzeni publicznej. Uhonorowano również m.in. drewnianą bibliotekę, dawną szkołę z teatrem oraz dom dla osób w kryzysie bezdomności. Szczegóły poniżej.

Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy to plebiscyt, w którym nagradzane są najlepsze inwestycje i wydarzenia architektoniczne. Podczas jubileuszowej gali w Bibliotece Narodowej ogłoszeni zostali laureaci w kategoriach takich, jak architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa czy projektowanie przestrzeni publicznej.

Park Akcji „Burza” zwycięzcą Grand Prix

W finale inwestycji nominowanych do nagród za 2023 rok znalazła się przebudowa aż trzech miejskich parków. Grand Prix zdobył Kopiec Czerniakowski z parkiem Akcji „Burza”, który został usypany z gruzów zwożonych w czasie powojennej odbudowy Warszawy.

Cały ten teren jest teraz bardziej dostępny dla wszystkich. Nowe wąwozy dla pieszych ze ścianami z gruzobetonu prowadzą na szczyt z symbolem Polski Walczącej. Miejsce pamięci stało się też atrakcyjnym parkiem z placami zabaw dla dzieci. Wydzielono ostoje dzikiej przyrody - nieoświetlone i dostępne tylko dla dzikich zwierząt.

Park Akcji „Burza” zwycięzcą 10. Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy
Park to miejsce symboliczne dla całej Warszawy. Tak wygląda po rewitalizacjiAleksy Witwicki

Finaliści i zwycięzcy

Nad wyborem najlepszych realizacji pracowało 12-osobowe jury konkursowe na czele z Marią Wasiak, Sekretarz Warszawy. Ekspertki i eksperci po wycieczkach w terenie wyłonili w sumie 15 najlepszych inwestycji i wydarzeń ze 100 zgłoszeń. Nominacje przyznano w 5 kategoriach. W tym roku jury nie nominowało realizacji w kategorii architektura komercyjna, w której zabrakło wyjątkowych projektów. Oto pełna lista finalistów i zwycięzców.

Architektura użyteczności publicznej
Po raz pierwszy jury konkursowe zdecydowało, by przyznać aż dwie nagrody ex aequo w tej kategorii. To uhonorowanie dwóch skrajnie różnych inwestycji: ogromnego i betonowego Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej oraz małej, zbudowanej z drewna biblioteki publicznej w Choszczówce.

 • Biblioteka w Choszczówce, ul. Kłosowa 6, Ambient zwycięzca kategorii i nagroda za rozwiązania zapewniające dostępność;
 • Muzeum Wojska Polskiego, Cytadela Warszawska, Plac Gwardii Pieszej Koronnej, WXCA – zwycięzca kategorii (ex aequo z Biblioteką w Choszczówce);
 • Muzeum Historii Polski, Cytadela Warszawska, ul. Gwardii 1, WXCA.

Architektura mieszkaniowa
W kategorii architektura mieszkaniowa wygrał obiekt nietypowy, ale niezwykle potrzebny. To Dom Matki Bożej Serdecznej dla osób w kryzysie bezdomności. Powstał we Włochach dzięki siostrze Małgorzacie Chmielewskiej i Fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życia.

 • Dom Matki Bożej Serdecznej, ul. Foliałowa 10, xystudio – zwycięzca kategorii;
 • Osiedle Nordic Bemowo, ul. Bolesława Orlińskiego 3 i 3a, Kuryłowicz & Associates;
 • Rytm na Kabatach, Al. Komisji Edukacji Narodowej 14, WWAA.

Nowe życie budynków

 • Fundacja BRDA. Projekty OKNO i BUDO – zwycięzca kategorii;
 • Kwartał społeczno-kulturalny Emilii Plater 29-31; Teatr Komuna Warszawa – Nagroda Mieszkańców;
 • Otwarty Jazdów. 10 lat działalności; Partnerstwo Otwarty Jazdów, Partnerstwo dla Osiedla Jazdów, Stowarzyszenie Mieszkańców Domków Fińskich Jazdów.

Projektowanie przestrzeni publicznej

 • Park Akcji „Burza”, ul. Bartycka, Archigrest, topoScape – zwycięzca kategorii, Grand Prix i nagroda za rozwiązania proekologiczne;
 • Modernizacja Górki Kazurki, Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK, eM4 Pracownia Architektury Brataniec;
 • Modernizacja Pola Mokotowskiego, WXCA.
Park Akcji „Burza” zwycięzcą 10. Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy
Park to miejsce symboliczne dla całej Warszawy. Tak wygląda po rewitalizacjiAleksy Witwicki

Wydarzenie architektoniczne

 • Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949. Wystawa i książka, Muzeum Warszawy, Kurator: Adam Przywara, współpraca: Katarzyna Jolanta Górska – zwycięzca kategorii;
 • Sztuka. Aktualizacja. Co widać w przestrzeni publicznej Warszawy?, Fundacja Puszka;
 • Ilustrowane atlasy architektury Warszawy i spacery architektoniczne, Fundacja Centrum Architektury.

Nagroda Mieszkańców dla dawnej szkoły z teatrem

Najwięcej głosów w plebiscycie mieszkańców zdobył Kwartał społeczno-kulturalny EP 29-31. Dawna miejska szkoła-tysiąclatka przy ul. Emilii Plater 29-31 okazała się schronieniem dla artystów ewakuowanych z budynku zagrożonego zawaleniem przy ul. Lubelskiej. Od czterech lat służy za siedzibę Teatru Komuna Warszawa. Bogaty program społeczno-kulturalny przyciąga ludzi o różnych zainteresowaniach. Sala gimnastyczna służy jako sala teatralna, korytarze to galeria sztuki zaangażowanej, a klasy pełnią różne funkcje w zależności od zmieniających się potrzeb.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto