Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie coraz bliżej. Znamy zwycięzcę konkursu architektonicznego

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
W czwartek, 12 października 2023 roku w samo południe ogłoszone zostały wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu. Chodzi o inwestycję odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.
W czwartek, 12 października 2023 roku w samo południe ogłoszone zostały wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu. Chodzi o inwestycję odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. mat. prasowe
Pałac Saski, Pałacu Brühla oraz kamienice przy ul. Królewskiej w Warszawie to miejsca wpisane w historyczną pamięć Warszawy. W czwartek ogłoszono wyniki konkursu na koncepcję architektoniczną dla odbudowy tych obiektów. Zwyciężył projekt pracowni WXCA sp. z o.o.

Wraca temat odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. W czwartek, 12 października 2023 roku w samo południe ogłoszone zostały wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu. Chodzi o inwestycję odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Odbudowa Pałacu Saskiego. Wyniki konkursu

W międzynarodowym konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej udział wzięło w sumie jedenaście pracowni architektonicznych i konsorcjów. Do drugiego etapu przeszło pięć najlepszych, natomiast teraz ogłoszono zwycięzcę.

Spółka Pałac Saski jeszcze z końcem ubiegłego roku wybrała operatora konkursu, zostało nim Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). Powołany został 12-osobowy sąd konkursowy, w skład którego weszli doświadczeni architekci, przedstawiciele władz państwowych i Warszawy, służb konserwatorskich i świata sztuki.

Jury wyłoniło zwycięzców i przyznało dwa wyróżnienia.

Pierwsze miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczną wygrała pracownia WXCA sp. z o.o..

"Z niezwykłą wagą w założeniach konkursowych potraktowano wnętrza budynków, ich układ funkcjonalny oraz dostępność. O ile zewnętrzny kształt przywracanych gmachów będzie de facto wymagał opracowania projektu na podstawie archiwalnych materiałów, fotografii i planów, o tyle wnętrza będą musiały być dostosowane m.in. do potrzeb współczesności, w tym działalności planowanych tu instytucji. Wśród nich wymienić należy kancelarię Senatu RP, Mazowiecki Urząd Wojewódzki oraz podmioty prowadzące działalność kulturalną, edukacyjną i społecznie użyteczną. Z oferty tych ostatnich skorzystać będzie mógł każdy, kto będzie miał ochotę np. udać się na kameralny koncert, wystawę, konferencję czy warsztaty" – ogłosiła spółka Pałac Saski.

Na drugim miejscu uplasowała się pracownia FS&P ARCCUS Sp. z o.o. & K. Ingarden, J. Ewy Architekci sp. z o.o. & Asman Pieniężny Architekci sp. z o.o. Natomiast na trzecim miejscu znalazła się firma LAN & P2PA Sp. z o.o.

Przyznano również dwa wyróżnienia dla:

  • Piotr Płaskowicki Architekt
  • AMC - Andrzej M. Chołdzyński sp. z o.o. - sp. komandytowa

Odbudowa Pałacu Saskiego. "Najwyższy czas, by warszawiacy ten stary fragment stolicy odzyskali"

Uroczystość ogłoszenia wyników odbyła się w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), wziął w niej udział prezydent Polski Andrzej Duda oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

- Jest to czas, o którym mogę śmiało powiedzieć, że jest czasem najwyższym, by Warszawa, warszawiacy, Polska ten stary fragment stolicy na nowo odzyskali, z zachowaniem wielkiej elegancji, klasy, wpisany w historię, a jednocześnie w rozwijającą się w sposób bardzo nowoczesny Warszawę – podkreślił prezydent RP.

Wybór zwycięskiej pracy konkursowej odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego w Warszawie, czyli zburzonych w latach 1939-1944 Pałaców Saskiego i Brühla oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej 6, 8 i 10/12, to kolejny kamień milowy na drodze ku realizacji rozpoczętej w grudniu 2021 r. inwestycji.

Projekt odbudowy przewiduje, że budynki mają zostać odtworzone według zewnętrznego kształtu architektonicznego, jaki miały 31 sierpnia 1939 roku, czyli ostatniego dnia przed wybuchem drugiej wojny światowej.

"Jednym z najtrudniejszych wymagań konkursowych było niewątpliwie czytelne wyodrębnienie zrekonstruowanego tuż po wojnie Grobu Nieznanego Żołnierza od odbudowanej kolumnady, której integralną część stanowił jeszcze do grudnia 1944 r. Podobnie jak i w kwestii pomnika pamięci obrońców ojczyzny nienaruszalny jest też fragment zachowanych piwnic Pałacu Saskiego, wpisanych w 2007 r. do rejestru zabytków" – podała spółka Pałac Saski.

W konkursie określono, że po odbudowie gmachu mają one zostać wyeksponowane i udostępnione zwiedzającym.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto