Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Idealne miejsce na spacer. Cytadela w Warszawie otwiera swoje tereny dla mieszkańców. Piękny teren Muzeum Historii Polski

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Ogród znajdujący się za Muzeum Historii Polski
Ogród znajdujący się za Muzeum Historii Polski Krzysztof Jedynak / Aleksy Witwicki
Muzeum Historii Polski zostało oficjalnie otwarte. Na razie wita swoich odwiedzających wystawą tymczasową - inauguracyjną. Gotowe jest też już chociażby audytorium czy kino, ale także ogrody znajdujące się za muzeum. Warto im chwilę poświęcić, bo podobnie jak sam gmach muzeum wykonano przy nich sporo pracy, a ładna październikowa pogoda zachęca do spacerów. To może już wkrótce być nowe atrakcyjne miejsce dla spacerowiczów z całej Warszawy.

Przypomnijmy, że Projekt architektoniczny muzeum przygotowała pracownia WXCA, z kolei ogród znajdujący się za muzeum, obfitujący w zieleń, RS Architektura Krajobrazu. Jak przyznali sami autorzy była to ponad sześcioletnia przygoda wypełniona zakrętami i wyzwaniami. Pomysłodawcy przestrzeni mówią o dwóch częściach ogrodu: pierwsza o wyrazistej formie uzyskanej przez żywopłoty i druga - bardziej parkowa.

Ogród znajdujący się za Muzeum Historii Polski

Idealne miejsce na spacer. Cytadela w Warszawie otwiera swoj...

- Jedna jego część posiada bardzo wyrazistą formę, uzyskaną za pomocą kształtowanych brył żywopłotów i rabat bylin, nawiązując tym samym dyskusję z monumentalną fasadą Muzeum. Jest to tak zwana część edukacyjna, stanowiąca wyposażone w liczne elementy umeblowania zaplecze funkcjonalne dla programu muzealnego. Służyć będzie jako miejsce prelekcji, warsztatów, wystaw czy punkt zbiorczy dla grup - opisuje RS Architektura Krajobrazu na swoim Facebooku.

Jeśli chodzi o część potocznie nazywaną parkową, to jej charakter tworzą naturalne gruntowe ścieżki, liczne ławki, naturalny plac zabaw w cieniu drzew. To miejsce ma stanowić miejsce kameralnego wypoczynku dla gości kompleksu. Twórcy zwracają też uwagę, że nie można zapomnieć o jednej z większych warszawskich zielonych ścian we wnętrzu muzeum oraz zielonym dachu z którego rozciąga się imponujący widok na skyline Warszawy. Faktycznie na dachu muzeum znajduje się taras widokowy. Możemy tam zobaczyć przepiękną panoramę Warszawy niemal w każdym kierunku.

Ogród znajdujący się za Muzeum Historii Polski
Krzysztof Jedynak

Podsumowując, całość to ok. 130 drzew, ponad 30 000 sztuk krzewów i kilka tysięcy bylin. Do tego ok. 6500 metrów kwadratowych zielonego dachu i 1,5 hektara założonych muraw parkowych. Z terenów zielonych mogą korzystać wszyscy. To element otwarcia terenów cytadeli dla warszawiaków. Cytadela Warszawska przez niemal dwieście lat była terenem mocno zamkniętym, a teraz utworzenie placówek muzealnych i ogrodów, do których może każdy wejść niemal z ulicy nareszcie otwiera prawie 30 hektarów terenu dla lokalnej społeczności i turystów z całej Polski.

Ogród znajdujący się za Muzeum Historii Polski
Aleksy Witwicki

Poniżej przeczytacie naszą relację z otwarcia Muzeum Historii Polski, dowiecie się co już można tam zobaczyć, a na co musimy jeszcze poczekać

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto